מטס חיל האוויר – לא בפריפריה

בעקבות פנייתו של תושב הישוב אבני חפץ, נערכה בדיקה מעמיקה ממנה יוצא כי מסלולו של המטס לא השתנה מזה מספר שנים ואינו כולל את השומרון, בנימין וגוש עציון ואזורים נוספים בפריפריה ובפנים הארץ

מטס צה"ל   צילום: לע"מ
מטס צה"ל צילום: לע"מ

מטס יום העצמאות הפך לחלק בלתי נפרד מאירועי היום כאשר מדי שנה מטוסי חיל האוויר חולפים מעל ערי ישראל מצפון לדרום אך לא ממזרח למערב.

לפי אתר חיל האוויר, המטס המסורתי של יום העצמאות יעבור מעל כ- 262 ערים, יישובים ומיקומים שונים ברחבי הארץ, ביניהם : ירושלים, תל אביב, אשדוד, חיפה, אילת ועוד.

בעקבות פנייתו של תושב הישוב אבני חפץ, נערכה בדיקה מעמיקה ממנה יוצא כי מסלולו של המטס לא השתנה מזה מספר שנים ואינו כולל את השומרון, בנימין וגוש עציון ואזורים נוספים בפריפריה ובפנים הארץ.

בעקבות כך, פנה מ"מ ראש מועצת שומרון יוסי דגן לשר הביטחון בעניין וביקש לשנות משנה לשנה את נתיבי הטיסה של המטס המסורתי כך שיותר תושבים יוכלו ליהנות ממנו לאורך השנים.

"גילינו כי מזה שנים, יישובי המועצה האזורית שומרון, אזור שומרון, יהודה ובנימין ואזורים נוספים בפריפריה כגון קרית שמונה או שלומי אינם מופיעים כלל ברשימת הערים מהן ניתן לראות את המטס המסורתי", כותב מ"מ ראש מועצת שומרון ומוסיף:

"אנחנו לא מדברים כאן על יישוב קטן או מועצה מקומית אשר באופן נקודתי המטס אינו עובר מעליה ביום העצמאות. מדובר על חלק גדול משטח מדינת ישראל ביש"ע, בפריפריה ובפנים הארץ כגון ראש העין או רמלה אשר מדי שנה אינו זוכה לצפות במטס המיוחד. אני מבקש מכבודו כי יורה לחיל האוויר לתקן את העניין ולשנות את נתיבי הטיסה משנה לשנה כך שכלל אזרחי מדינת ישראל יוכלו ליהנות מהמטס, כולל תושבי יהודה ושומרון והפריפריה אשר עד כה לא ראו את המטוסים".

המטס מתקיים כחלק מאירועי יום העצמאות ה-67 של מדינת ישראל והוא יעבור בערים רבות ברחבי הארץ. כבכל שנה, צה"ל יערוך מטס מיוחד של חיל האוויר בשמי הארץ. המטס מתקיים עד השעה 14:30. הוא יכלול מטוסי תובלה מסוג "צופית", "קרנף", "שמשון", "עיטם", "שביט" ו"ראם", מטוסי קרב מסוג "סופה" (F16i), "ברק" (F16), "בז" (F15) ו"עיט" (סקייהוק) ומסוקים מסוג "יסעור".

כמו כן המטס יחלוף מעל הערים הבאות: באר-שבע, ירוחם, דימונה, ערד, קריית-גת, ירושלים, בית-שאן, עפולה, נצרת, טבריה, קצרין, צפת, כרמיאל, נהריה, חיפה, קיסריה, נתניה, תל אביב, אשדוד, אשקלון, שדרות, נתיבות ואופקים. בנוסף, יתקיים מטס של שלושה מטוסי קרב מסוג "עיט" (סקייהוק) מעל מצפה רמון, אילת, יישובי הערבה, ערד, דימונה, ירוחם ובאר-שבע, החל מהשעה 12:00.
הצוות האווירובטי של חיל-האוויר ביצע מפגני ראווה מעל בסיס חיל-האוויר ברמת דוד בשעה 9:40, בית הספר הטכני של חיל-האוויר בחיפה בשעה 09:50. מפגן ראווה יתקיים גם מעל בסיס חיל-האוויר בתל נוף בשעה 11:55 ומול חופי תל אביב בשעה 12:10. בשעה 13:35 יבצע הצוות מטס מעל מוזיאון חיל-האוויר בחצרים ומטס אחרון מעל גן "סאקר" בירושלים בשעה 14:00. מטס הצדעה מעל בית הנשיא התקיים בשעה 08:45 והורכב ממסוק "ינשוף" ושני מסוקי "שרף".
את אירועי יום העצמאות ינעל טקס הענקת פרסי ישראל לשנת תשע"ה שיערך בירושלים. בטקס ישתתפו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה ושר החינוך, בנימין נתניהו, יו"ר הכנסת, חה"כ יולי אדלשטיין, נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור וראש עיריית ירושלים ניר ברקת.
השארת תגובה