"גל הירש הוא קורבן של סיכול ממוקד"

יו"ר ועדת הפנים יואב קיש: חייבים היינו לשמוע את גירסת תנ"צ ניר שעד כה לא הושמעה אני קורא לסיעות האופוזיציה ולכולנו לתמוך בהקמת ועדת חקירה פרלמנטרית

גל הירש. צילום: פייסבוק
גל הירש. צילום: פייסבוק
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

"גל הירש הוא קורבן של סיכול ממוקד", כך אמר הבוקר תנ"צ גיא ניר, שזומן לדיון בוועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש, על חשש משימוש בחקירות רדומות לטובת סיכול פוליטי. תנ"צ ניר הוסיף כי "אם לא הייתי מתעד את זה – אף אחד לא היה יודע את זה". לדבריו: "הסיבה שאני בסטטוס ההזוי של חופשה כפויה כבר 3 שנים, זה חלק משיטה".

יו"ר הוועדה, ח"כ יואב קיש: "בדיון הזה לראשונה נשמע בשקיפות את גרסתו של תנ"צ גיא ניר, שעד כה לא נשמעה. אני לא קובע מה האמת, אבל חייבים לשמוע את הגרסה שלו. לצערי הוועדה החליטה בדיון קודם על הקמת ועדת חקירה פרלמנטרית לבדיקת כל נושא החקירות הרדומות, ובגלל התנגדות האופוזיציה וסיעת כולנו העניין נחסם. גם במהלך בחירת המפכ"ל הבא, היינו עדים להדלפת פוליגרף של ניצב במשטרה. ביקשתי לפתוח בחקירה פלילית. אם יש בעיות בפוליגרף, איך ניצב יכול להמשילך בתפקידו? ואיך אפשרית הדלפה של פוליגרף, שחשופים לה אולי 10 אנשי משטרה?"

עוד אמר תנ"צ ניר: "למשטרה יש כלים מתוחכמים, שבידיים לא נכונות עלולים להוות סכנה. כשאנשי מודיעין מחזיקים מידע על אישי ציבור, זהו כוח שעלול להיות מסוכן. זה סוג של מאזן אימה. מידע שיכול להיות חסר ערך, אבל השימוש בו יכול לגרום לנזק. אנשים שעוברים על הוראות, עושים שימוש פסול בכלים שניתנו להם בסמכות. הכלים משמשים קומץ אנשים נגד אחרים, ואין אפשרות למנגנוני הבקרה לקיים שליטה מוחלטת. השיטה הזו עובדת שנים, ומצליחה".

ח"כ מיקי לוי: "האם העברת ליועץ המשפטי לממשלה חומרים שמעידים שלגל הירש עשו סיכול ממוקד? אתה אומר דבר כוללני ובעייתי. אם חומרים מוחזקים במשטרה בצורה לא רואיה, מה עשית? על מינוי גל הירש שמע היועץ המשפטי בטלוויזיה. אני מאמין ליועץ המשפטי ולפרקליט המדינה שאמרו שלא היה סיכול מינוי לגל הירש. זהו דיון הזוי, מיותר, במעמד צד אחד".

יו"ר הוועדה, ח"כ קיש: "ביקורת אפשר לשמוע. גם אני מאמין ליועץ המשפטי, אבל צריך לבדוק. פיקוח וביקורת זה תפקיד הוועדה".

ח"כ חיליק בר: "ולתנ"צ ניר אתה לא מאמין? הדברים שהוא אומר לא מטרידים אותך? היה פה בוועדה גדי סיסו שאמר שלא היה סיכול ממוקד. אני מבקש מיו"ר הוועדה: תצביע על הקמת ועדת חקירה. יהיה לך רוב. ממה הפחד?""

ח"כ יוליה מלינובסקי: "הדבר הכי קריטי זה אמון הציבור במשטרה. אנחנו שומעים מגיא ניר שעל בסיס תלונות אנונימיות שופטים כמו בובות, כמו חותמת גומי נותנים צווים. כמה זה קורה? האם הפרקטיקה של איסוף חומרים, והוצאתם בזמן הנכון קרתה רק בחמש-עשר השנים האחרונות? אם היית ער לזה, איפה היית קודם? למה רק עכשיו? הגעת לתפקידים בכירים".

ח"כ יעל גרמן: "האם אתה יודע שמי שהיה אז היועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הוא זה שפנה למני יצחקי?" תנ"צ גיא ניר: "בכתבה שכתב שחר גנוסר ב-2016 יש תשובה. אני שמעתי גרסאות. כשמעבירים לי הוראה בכתב, הכל בסדר. כשפונים לקצינה זוטרה, 3 דרגות מתחתי, ומבקשים בעל פה מקצינה שיש לה קשר למני יצחקי, משהו פה לא תקין".

ח"כ מיקי זוהר: "מה שרואים כאן היום – הקצין מוכיח מעל הכל איך הדמוקרטיה עובדת בישראל. יש אפשרות לקצין להביע בלי לפחד. יש דברים פגומים בחלק מאד מסוים של המשטרה. המשטרה מונעת פשיעה ועושה עבודה מעולה באינספור אספקטים, אבל בלהב 433 לעתים נחצים הרבה קווים אדומים, לטובת הישגים אישיים של קצינים שרוצים להתקדם – הדלפות לתקשורת ומסמכים שנאגרים".

ח"כ יעל כהן פארן: "זה משפט שדה למשטרה במעמד צד אחד". יו"ר הוועדה, ח"כ קיש: "יש לך בעיה לשמוע גרסה?" ח"כ פארן: "אין לי שום דרך לברר אם מה שהוא אמר זה אמת או שקר". יו"ר הוועדה ח"כ קיש: "הצביעות היא שסתמו לו את הפה". ח"כ יעל פארן: "כשהוא אמר 'הם', מי זה 'הם'? כל ראשי המשטרה? מהוועדה הזו יוצא שכולם זה 'הם'. אני רוצה לדעת מי הנאשמים פה".

יו"ר הוועדה ח"כ קיש סיכם: "לבוא בטענות על הדיון הזה זו צביעות. הגיע הזמן לשמוע גם את הגרסה הזו. יש לנו 30,000 שוטרים איכותיים שמסכנים את חייהם למען שלום הציבור. נכון היה להקים ועדת חקירה ממלכתית. מכיוון שכזו לא קמה, אני פונה לראשי סיעות האופוזיציה ולכולנו – שנו את דעתכם ואז אעלה במליאה את הקמת ועדת החקירה הפרלמנטרית. חייבים לתת את הדין לציבור".

השארת תגובה