בבחירות הללו, החסידים שברו את החומות

דווקא ברחובות התברר כי ב96% מהקלפיות הצביעו למפלגה שנבנתה על קולות חצר הקוד קרעטשניף, בעיניו של חילוני כמו נוני סנדלר – זה נותן תקווה

נוני סנדלר
נוני סנדלר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ה"אמת הפוליטית", שנופצה בבחירות אלו: החסידים ברחובות, שעיקרם חברי קהילת קרעטשניף, היא קבוצה מגובשת ואחידה,  אך אינה מספיק גדולה כדי להתמודד לבדה. לכן, מקובל היה עד כה שהחסידים יצטרפו לסיעה אחרת, פעם ש"ס ופעם הבית היהודי. "חצי מנדט, זה מה שהם שווים" ולפיכך קבלו מקום למועצת העיר אך תוך התחייבות לרוטציה.  בשתי מערכות הבחירות האחרונות הסידור הזה לא עבד.

והנה בחשיבה "מחוץ לקופסה" הוחלט הפעם לרוץ לבד, עצמאית. את הקולות החסרים למנדט, כך אמרו בקרעטשניף, יגייסו מהציבור החופשי. אני לא מכיר תופעה כזו בישראל. רבים הרימו גבה, ומעטים נתנו לצעד זה סיכוי. התוצאה: רק ב-7 קלפיות מוך ה-174 שהיו ברחבי העיר לא קבלה הרשימה קולות כלומר ב-96% מהקלפיות היו לרשימה החסידית מצביעים! המהלך הצליח. אנשי החסידות הצליחו להוכיח שהאדמו"ר הוא בעל השפעה רבה גם מחוץ לחסידות. דתיים ואפילו חילוניים, רואים בו כתובת.  הפעם החליטו לפרוט את התמיכה הזו להשפעה פוליטית. והמהלך צלח.

בחסידות למדו עד מהרה את סודות הרשתות החברתיות והתוצאה ידועה. הרשימה החסידית הצליחה להיכנס לבדה למועצת העיר, בתקציב צנוע אבל בנחישות ובחוכמה. אחת הסיבות להצלחה היא אישיותו של נציג הרשימה, חבר המועצה החדש-ישן פנחס הומינר.

בעיניים של חילוני, אולי יש במהלך הזה תקווה לעתיד החברה שלנו.

אחת התוצאות של מערכת הבחירות הזו,  שהרשימות הדתיות במועצת העיר שמרו על כוחן. פשוט שינו את ההרכב שלהן. ש"ס ירדה משלושה לשניים, הבית היהודי, שבבחירות הקודמות היו שותפות עם הרשימה החסידית – חברה הפעם לחב"ד והצליחה לשמור על כוחה. כך, שהיו להם חמישה נציגים וגם כיום, אלא שהיום כאמור, יש שלוש רשימות הרשימה החסידית התווספה, ללא הכבלים של הסכמים רוטציה.

אירוני הדבר, שדווקא עכשיו מבקשות כל אחת מהסיעות לצרף את סיעת החסידות כחלק מהסיעה שלהם על מנת שיוכלו להתמודד על תפקיד הסגן, אותו – ככל הנראה – לקח ראש העירייה ממתן דיל.

התוצאה של ההצלחה, פנחס הומינר ישוב לתפקיד הנחשק כמחזיק תיק הכספים של עיריית רחובות. לא זו בלבד שזכה לאמונם של תושבים רבים מכל רחבי העיר, אלא גם זוכה לאמונו של ראש העיר רחמים מלול. אני מאחל לפנחס הומינר הצלחה רבה במילוי תפקידו.

נוני סנדלר הנו פעיל חברתי, מנהל קמפיינים ואחיו של ראש עיריית רחובות לשעבר יעקב סנדלר

השארת תגובה