שגרירי מצרים וירדן מסרו את כתב האמנה לנשיא

בטקס מיוחד שנערך בבית הנשיא, קיבל ריבלין את כתבי האמנה של השגרירים החדשים מקרואטיה, ירדן, צ'כיה, מצרים ומונגוליה עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל

הנשיא ריבלין קורא את דו"ח "מזדקנים בכבוד" | צילום: מארק ניימן, לע"מ
הנשיא ריבלין קורא את דו"ח "מזדקנים בכבוד" | צילום: מארק ניימן, לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בטקס חגיגי שנערך בבית הנשיא מסרו היום השגרירים החדשים מקרואטיה, ירדן, צ'כיה, מצרים ומונגוליה את כתבי האמנה שלהם לנשיא עם תחילת תפקידם כשגרירי מדינותיהם בישראל.

עם הגעת השגרירים, נוגן המנון מדינתם על ידי תזמורת המשטרה ולאחר מכן סקרו השגרירים את משמר הכבוד הצה"לי. לאחר הגשת כתב האמנה לנשיא, חתם כל אחד מהשגרירים בספר האורחים של בית הנשיא ובסיום כל טקס נוגנה "התקווה".

ראשונה הגישה את כתב האמנה שלה לנשיא, שגרירת קרואטיה הנכנסת, Vesela Mrđen Korać. הנשיא ברך אותה על הגעתה ואמר: "ביקרתי בקרואטיה השנה והתקבלתי בחום. אנא מסרי איחולים ודרישת שלום חמה לנשיאה ולראש הממשלה של מדינתך," עוד הוסיף הנשיא כי: "כחברה באיחוד האירופי, את ממלאת תפקיד חשוב בעצירת ההשפעה האיראנית. עלינו להבטיח שאיראן לא תוכל להמשיך לערער את היציבות באזורנו."

שגרירת קרואטיה הודתה לנשיא על קבלת הפנים החמה והלבבית ואמרה: "היה לי העונג לפגוש אותך בביקורך בקרואטיה ביולי, ואנחנו מצפים לביקור הנשיאה שלנו בישראל בשנה הבאה. היחסים בין שתי המדינות קרובים וחזקים, ואנו מעוניינים להרחיב ולהעמיק אותם לשיח אסטרטגי מתמשך. קרואטיה עומדת לצד ישראל באו"ם, בנאט"ו ובאיחוד האירופאי – בת ברית וחברת אמת."

לאחר מכן העניק שגריר ירדן הנכנס,Ghassan Majali, את כתב האמנה לנשיא. הנשיא ברך אותו וציין כי בשנה הבאה יצוינו 25 שנים להסכם השלום בין ישראל לירדן: "אנו נחושים לחיות בשלום עם שכנינו, ואנו מלאי תקווה ואופטימיות שאחרים יעשו כמוכם. היחסים הטובים בין המדינות הם עדות למנהיגותו של חוסיין ז"ל. אנא שלח דרישת שלום חמה להוד מלכותו המלך עבדאללה."

הנשיא המשיך והוסיף: "אנחנו מעריכים את תפקיד המפתח של ירדן כאי של יציבות באזורנו. עם זאת, אנו צריכים לעשות יותר כדי להרחיב את שיתוף הפעולה באזורים המשפיעים על שני העמים שלנו. אנו נושמים את אותו האוויר, וחיים על אותה הקרקע. כשאין לכם מים, גם לנו אין מים. אנחנו צריכים לנסות למצוא דרכים להתמודד גם עם אתגרים אלה יחד. נושא חשוב נוסף הוא פרויקט 'שער הירדן' שיכול לקשר את נמל חיפה לאירביד, לעמאן ולעקבה, ומעבר לעולם הערבי, וכך ליצור אלפי מקומות עבודה."

שגריר ירדן הגיש את כתב האמנה שלו וציין אף הוא את חשיבות ציון הדרך בהסכם השלום בין המדינות שייחגג בשנה הבאה. "נזכור את המאמצים הכבירים של שני מנהיגים גדולים, המלך חוסיין ז"ל ויצחק רבין ז"ל למען השלום ונגד כל הסיכונים," הוסיף השגריר ואמר: "המלך עבדאללה מאמין שהשלום בינינו הוא אבן הפינה לשלום האזור והעולם, ושפריצת דרך בתהליך השלום בין ישראל והפלסטינים היא בעדיפות עליונה לממלכה ההאשמית של ירדן. תודה על קבלת הפנים החמה, אדוני הנשיא."

הנשיא הוסיף עוד: "אנחנו לא רק גרים באותה השכונה, אנחנו שכנים במלוא מובן המילה. אנחנו שותים את אותם המים, נושמים את אותו האוויר. הגיע הזמן ששני העמים יתחילו להכיר אחד את השני."

בהמשך קיבל נשיא המדינה את כתב האמנה של Martin Stropnick, שגריר צ'כיה הנכנס. הנשיא ברך את הנשיא זאמן, השגריר ואת הרפובליקה הצ'כית, על 100 שנות עצמאות. "אני שמח מאד שאתה כאן. עזבת תפקיד חשוב מאד בממשלה על מנת להיות שגריר בישראל. זה מעיד על היחסים הטובים בין המדינות," הנשיא המשיך וציין את היחסים הבילטראליים המצוינים בין המדינות וכי ישראל תשמח להוסיף ולהעמיק אותם במגוון תחומים נוספים. בסיום הדגיש הנשיא את חשיבות עמידתה של צ'כיה אל מול האיום האיראני, וכן מול האנטישמיות. "צ'כיה היא ידידת אמת של ישראל, התומכת בנו בכל נושא ובכל פורום," הדגיש הנשיא בסיום והודה לנשיא זאמן, לממשלת צ'כיה ולעם הצ'כי.

השגריר הצ'כי הודה לנשיא על דבריו ואמר: "יש לשתי המדינות תחומי עניין משותפים רבים, אבל אני רוצה לציין את שיתוף הפעולה הפורה בסייבר, במשק המים וביזמות. כבר היום מגיעים תיירים צ'כים רבים לישראל, אבל אני מבטיח שעם בואי ומאז שנודע על מינויי גיליתי כאן הרבה חברים חדשים שימלאו את מעון השגריר ויוסיפו עוד כמה מבקרים לישראל." הוסיף השגריר בחיוך.

הבא להגיש את כתב האמנה היה שגריר מצרים הנכנס, Khaled Azmi. הנשיא פתח וציין כי בעוד כמה חודשים נציין 40 שנה להסכם השלום, וביקש למצוא דרך לציין ולחגוג אירוע חשוב זה ולהעביר את ערכי השלום והשותפות לדורות הבאים: "מאז שנחתם הסכם השלום לפני כמעט 40 שנה, קידמנו בברכה שישה שגרירים מצריים. עכשיו אתה השביעי. אני מאחל לך הצלחה בשהות שלך כאן."

עוד הוסיף הנשיא לומר: "אנו עומדים בפני אתגרים דומים, ולשיתוף הפעולה הצבאי והמודיעיני שלנו יש חשיבות אסטרטגית. יחד נוכל להתמודד טוב יותר עם אתגרי הטרור ודעא"ש בסיני ובעזה." הנשיא סיים את דבריו ואמר: "תחת הנהגתו של נשיאכם, מצרים ממלאת תפקיד מרכזי בעולם הערבי כקול של התבונה ומתינות. אנו מעריכים את מאמציה של מצרים ליצור יציבות באזור ובמיוחד עם הפלסטינים בעזה."

שגריר מצרים הודה לנשיא על קבלת הפנים החמה והתייחס לציון שנה לחתימת הסכם השלום בין ישראל ומצרים: "זה היה צעד חשוב וחזון של מדינאים גדולים, והוא נשאר סמל ליציבות וכמופת ודוגמה לאזור כולו. מצרים מחויבת לשלום בינינו ולשלום אזורי. העם המצרי גאה בהיסטוריה שלו, בה קבלת האחר ודו-קיום הם מרכיבים מרכזיים."

הנשיא השיב: "לעם המצרי תפקיד חשוב מאד באזורנו. יש יתרונות לשלום. האמירה 'לא עוד מלחמה' איננה סיסמא. חשוב ששני העמים יכירו אחד את השני."

לסיום הגיש שגריר מונגוליה, Bold Ravdan, את כתב האמנה שלו לנשיא. "אני שמח לדעת שדיפלומט מנוסה ומכובד כמוך הוא זה שמייצג את מונגוליה בישראל," אמר הנשיא והוסיף: "המדינות שלנו משתפות פעולה בחקלאות, ואני שמח שהרחבנו לאחרונה את שיתוף הפעולה שלנו גם לשדות התרבות, החינוך והמדע."

"כבוד גדול עבורי לייצג את הממשלה ואת המדינה שלי כשגריר מונגוליה לישראל" פתח השגריר ואמר: "אנו רואים בישראל מדינה עם רוח ועם גאה, ישנו פוטנציאל גדול להרחבת היחסים בין שני העמים ונשמח לעשות זאת."

השארת תגובה