תוצאות הבחירות: "פספוס, אבל זה רצון הבורא"

רגע לפני שהוא עומד בפני בחירות נוספות, עונה יוסי בכר על השאלות הקשות • "היו 7 מועמדים, מקבל את זה באהבה" • "לפי כל התסריטים זה היה צריך להיות אלי יריב"• "היו שם מעשים שלא יעשו, הדברים בבדיקה, אבל אני לא בוכה, מאושר ממה שהבאנו"

בכר. צילום: יואב פלי
בכר. צילום: יואב פלי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

את התסריט הזה, נראה שראש עיריית בת ים לא צפה מראש. חמש שנים לאחר שנבחר וכשהוא נהנה מאחיזה בהגה השלטון ומחשיפה גבוהה לציבור התושבים, מוצא עצמו יוסי בכר בסיבוב שני, מול מועמד צעיר וחדש בזירה, צביקה ברוט. בכר אמנם השיג את מרבית הקולות, אך לא חצה את רף 40% הדרושים לניצחון בסיבוב ראשון. ביום שלישי, יצעדו תושבי בת ים בשנית לקלפי, כשהפעם, ההכרעה תיפול בין שני אישים בלבד – יוסי בכר וצביקה ברוט.

• שלום לראש העיר יוסי בכר. אתה ראש עיר מכהן, נהנה מאחיזה בשטח, חשיפה לציבור, ובכל זאת נגררת לסיבוב שני, למה זה קרה לך?

"בבחירות התמודד שבעה מועמדים, אף פעם לא היו בבת ים לא ששה ואפילו לא חמשה מתמודדים, זה מביא למצב שגם עם פופולריות גבוהה, לכל אחד מהמועמדים יש סביבו טבעת ראשונה, שניה ושלישית של תומכים, כל אחד גורר אחריו כמה מאות משפחות, זה נוגס וזה נוגס. לי היו חסרים בסך הכל 3%, זה די הרגיש לי פספוס, אבל זה רצון הבורא, זה מה שצריך לעשות, כנראה רוצים שנקבל את הדבר הטוב הזה עם קצת יותר השקעה ואנחנו מקבלים את זה באהבה ונעשה את זה".

• האם צפית שמי שיהיה 'המספר 2' שלך, מיד אחריך, הוא צביקה ברוט?

"לפי כל התסריטים זה היה צריך להיות אלי יריב, אבל מה שהרים את צביקה זה הטעויות שעשה יריב. הוא לא היה מספיק דומיננטי למרות שהיה לו ציבור גדול שהלך אחריו, לכן צביקה הצליח לעלות עליו, זה באמת לא היה צפוי. בכל מקרה, צביקה או אלי, זה אותו דבר בשבילי, יש מתמודד אחד מולי ואנחנו צריכים לבוא ולהוציא את הציבור שלנו לקלפי. הייתה אדישות רבה ואני חייב לומר לך, בקרב הציבור שלי היו רבים שלא הגיעו לבחור והיום מכים על חטא, הם מתקשרים ואומרים 'היינו בטוחים שאתה לוקח'".

• לא מעט אנשים מעריכים שסרטון התמיכה של נתניהו בך, פעל דווקא להיפך והועיל לצביקה ברוט, מאחר והתושבים לא ראו בעין יפה את ההתערבות של ביבי בעיר, בטח לא נגד מועמד מפלגתו, מה אתה חושב, התמיכה של ביבי הועילה או הזיקה לך?

"אני גאה בזה שראש הממשלה תמך בי, שהוא התערב ושאכפת לו מהעיר ומהתושבים. זה לא הביא יותר מצביעים לברוט בגלל שהם לא רוצים את התערבות של ראש הממשלה, לראש הממשלה יש אהדה גדולה בבת ים, זה אולי הביא לו יותר קולות כי פתאום הוא עלה לשיח, פתאום התחילו כולם לדבר עליו, יכול להיות שהשיח הזה יצר מצב שכזה ולכן הוא עקף את יריב. בכל מקרה, אני חושב שראש הממשלה עשה טוב, התכוון לעשות טוב ואני מעריך אותו. אם צריך לשלם במחיר של סיבוב שני עם עוד כאב ראש, ולקבל את התמיכה של ראש הממשלה עם כזה חיבוק ואהבה – זה בסדר גמור, אני שמח בכלל שיש שיח על בת ים, העיר החשובה לי מכל".

• הסטטיסטיקה אומרת שראשי עיר מכהנים שנגררים לסיבוב שני, הסיכויים שלהם לזכות בקדנציה נוספת די גרועים, אתה חושש מזה?

"הסטטיסטיקה תשתנה בבחירות האלו, לפחות לגבי בת ים, ואגב, בעבר היה סיפור כזה בשנת 1998, סיבוב שני בין ראש העיר המכהן דאז יהושע שגיא לבין שלמה לחיאני, ואז שגיא כן ניצח, כך שזה אפשרי ונכון. אגב, חשוב לדעת שכל הרבנים בעיר איתי, אין רב אחד שלא תומך בי, אני מניח שהציבור הדתי, שהוא נאמן, מוקיר תודה ומחבק, ילך איתי, ומכיוון שכל הרבנים איתי אני מאמין שנעבור את זה די בקלות, בעזרת ה' נעשה ונצליח".

• בבחירות למועצת העיר, המפלגה שלכם נחתכה בחצי, משמונה לארבעה מנדטים, אתה מרוצה מהתוצאות?

"אני לא רוצה להשמיע תירוצים, היו שם כל מיני מעשים שלא ייעשו, הדברים נמצאים כעת בבדיקה של מחלק ההונאה במשטרת ישראל, אבל אני לא בוכה על חלב שנשפך ולא רוצה להיכנס לזה, למרות הכל אני מאושר ממה שהבאנו, ארבעה מנדטים זה מכובד ויפה, אנחנו גוש חזק עם הרבה תומכים גם מבחוץ".

• לתושבים רבים ישנם השגות וביקורת על ניהול העיר, ניקיון ותחבורה, למשל, מה יש לך לומר להם, למה שיצביעו שוב עבור יוסי בכר?

"עם כל הביקורת, בקדנציה הנוכחית עשינו מלא דברים שלא נעשו בעבר, השגנו הרבה מאד דברים, בנינו גני ילדים, טיילת תחתונה, הצללות בפארקים, כבישים, ביטחון, הרבה פרויקטים של חינוך ויש עוד מלא דברים לעשות. וודאי שיש לאנשים ביקורת ואני מקבל אותה באהבה, אבל בקדנציה הבאה נטפל בעוד ועוד דברים, אי אפשר לגמור הכל בקדנציה אחת".

• יש משהו ספציפי, נושא אחד בו אתה יכול להבטיח לתושבים שינוי?

"שינוי לא צריך לעשות, אלא להמשיך בעשייה. מי שמבטיח שינוי זה מישהו שנמצא בחוץ עם כל מיני הבטחות, פעלנו נכון ונמשיך לפעול נכון".

השארת תגובה