השר לבטחון פנים מתערב בסכסוך הכבאים

לראשונה: גלעד ארדן מתערב בסכסוך העבודה בנציבות כבאות והצלה בעקבות מחאת הכבאים

כבאים מפגינים
כבאים מפגינים
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

לראשונה השר לביטחון פנים גלעד ארדן מתערב בסכסוך העבודה בנציבות כבאות והצלה. השר הורה הערב (7.11.18) על קיום פגישה דחופה מחר בניהולו של מנכ"ל המשרד צ'יקו אדרי (המפכל הנכנס) ובהשתתפות נציב כבאות והצלה, דדי שימחי, יו"ר ארגון העובדים אבי אנקורי ויו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר דוד, במטרה לנסות ולגשר על הפערים ולהניע הסכם עבודה חדש בכבאות.

סכסוך העבודה ברשות כבאות והצלה נמשך כבר למעלה משנה וחצי, מאז נכנס דדי שימחי לתפקיד הנציב בחודש מארס בשנה שעברה. השבוע נרשפ רגע שיא בסכסוך כאשר לראשונה הופיע בפני בית הדין לעבודה דדי שימחי וביקש להפסיק את עיצומי הכבאים, המגובים על ידי ההסתדרות הכללית, וזכו כבר מספר פעמים להכרה והארכה על ידי בית הדין. למרות הופעתו של שימחי, ביה"ד קבע בפסק הדין כי הוא מתיר לכבאים להמשיך ולקיים עיצומים על רקע הפרת תנאי העסקתם, ובפרט שמצא כי עיצומים אלה אינם פוגעים במבצעיות של ארגון החירום האזרחי. ביה"ד היה זה שחתם את פסק דינו בקריאה לשר הפנים ארדן להתערב בסכסוך ולפתור אותו.

היום המשיכו הכבאים בצעדי המחאה שלהם כאשר עשרות כבאים מתחנות ברחבי הארץ חסמו את כניסת הנציב שימחי לתחנת איתרי בירושלים. שימחי הגיע לביקור בתחנה החדשה עם מפקד המחוז משה סוויסה ומפקד התחנה אייל כהן. הכבאים חסמו בפני הנציב את השער, שעליו התנוססו כתובות מחאה נגד הפרת הסכמי העבודה עימם.  מאוחר יותר קיימו הכבאים מחאה דומה גם בתחנת הכיבוי באשדוד, ומתוכננות מחאות דומות בתחנות נוספות ברחבי הארץ בימים הקרובים.

ואלה בנקודות עיקרי המאבק: אי כיבוד הסכמי עבודה קיבוציים; אי כיבוד סיכומים נקודתיים באשר לנהלי עבודה; שינוי הרכב ועדת בוחנים; שינוי תנאי סף למכרזים במטרה להנחית אנשים מחוץ לנציבות ולמנוע קידום כבאים; מחיקת תקנים; ניוד עובדים בכפייה; עצירת כספי רווחה ל-3000 כבאים; מטלות נוספות לכבאים ללא תגמול עליהן; הטיית מכרזים; דין לא שווה לכבאים מן המניין לעומת מפקדים במערך; איומים והתעמרות בכבאים; הבאת רופא חיצוני למערך במטרה לבטל אישורים רפואיים של כבאים מרופאים תעסוקתיים.

יו"ר ועד ארגון הכבאים, אבי אנקורי, אמר כי "הנציב שימחי יודע שקיים סכסוך עבודה חוקי בנציבות כיבוי והצלה בשל הפרות חוזרות ונשנות מצידו של הסכמים קיבוציים. הוא הגיע במכוון לתחנה מתוך מטרה להתסיס את הרוחות, ובהתנהגותו (המתועדת בוידיאו) מיכר כי הוא עוד מעט והיה מרים יד על אנשי ארגון. בושה שראש המערך מתנהל ככה. בושה שנכנס בכוח לתחנת כיבוי, ומעביר מסרים מאיימים לכבאים שמשתתפים בעיצומים החוקיים, שקיבלו את הלגיטימציה של ההסתדרות ושל בית הדין לעבודה. בושה שהוא לא מכבד פסק דין של בית משפט. הגיע הזמן שהשר ארדן ייכנס לתמונה ויעשה סדרך במערך הכבאות ויביא הסכם טוב לעובדים. הנציב הנוכחי מבטל את כל ההסכמים ולא מפסיק לאיים ולהתעמר, וכל מה שאנחנו מבקשים זה לכבד הסכמים, שיתוף פעולה וכניסה למשא ומתן".

השארת תגובה