65% מהמדינה הוגדרו כלא דתיים: ומי אשם? 'החרדים'

הסתה: מחקר שנערך כל ידי מכון הסקרים הבינלאומי 'גאלופ' מיקם את ישראל כמדינה השמינית מבחינת אחוזי ה'לא דתיים': 65% מהאזרחים הצהירו על עצמם כלא דתיים ♦ בעמותת חדו"ש מצאו את האשם: הציבור החרדי ♦ "הרבנות, המפלגות החרדיות, בתי הדין הרבניים הם האויבים הגדולים ביותר של היהדות"

לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

מחקר דעת קהל של מכון הסקרים הבינלאומי 'גאלופ' שפורסם ב'וושינגטון פוסט', מיקם את ישראל כמדינה השמינית בעולם מבחינת אחוז המגדירים עצמם לא דתיים. בסקר בו השתתפו אלפים, עלה כי 65% מאזרחי המדינה הצהירו כי אינם דתיים. במקביל, בגדה מערבית וברצועת עזה רק 19% הגדירו עצמם כלא דתיים.

בעמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון חיפשו את האשם בתוצאה, המפתיעה יש לומר, וגם מצאו. ​מנכ"ל העמותה אורי רגב אמר בתגובה לפרסום בוושינגטון פוסט כי מי שאשם לכך הוא הציבור החרדי על מוסדותיו והתנהלותו. "התוצאות המפתיעות לכאורה הממקמות את ישראל בצמרת המדינות החילוניות בעולם כלל אינן מפתיעות".

לדבריו, הגורם האחראי לחילוניות של הציבור היהודי בישראל הוא לא פחות מאשר המפלגות החרדיות והממסד הדתי הכפייתי, כלשונו. "אין כמעט אתאיסטים בישראל", אמר רגב. "והסיבה העיקרית שבישראל, בניגוד לארצות רבות אחרות בעולם המערבי, כה רבים מגדירים עצמם כ"לא דתיים", היא הזיהוי שהם מזהים בין הפוליטיקאים והקוזקים של היהדות לבין היהדות עצמה".

"הרבנות, המפלגות החרדיות, בתי הדין הרבניים שהפכו עצמם לדוברים של הקדוש ברוך", הוסיף רגב. "הם האויבים הגדולים ביותר של היהדות. אם היה מתקיים פלורליזם דתי אמיתי בישראל, והבטחת מגילת העצמאות לחופש דת ומצפון היתה מתקיימת במלואה, היינו רואים אחוז הרבה יותר גדול של היהודים בישראל מזדהים עם אחד הזרמים הרבים של הדת היהודית".

השארת תגובה