קרטל המסעות לפולין: המדינה הקפיאה 52 מיליון שקל

אושוויץ (חיים צח לעמ)
אושוויץ (חיים צח לעמ)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

המדינה הקפיאה לנאשמים בקרטל המסעות לפולין והחברות העוסקות בארגון המשלחות, נכסים בהיקף של 52 מיליון שקלים, 20 מיליון שקלים מתוכם במזומן. כך התירה לפרסום בתחילת השבוע שופטת בית משפט המחוזי בירושלים, ד"ר חיה זנדברג.

תזכורת: רשות ההגבלים העסקיים והפרקליטות, הגישו בחודש מאי שני כתבי אישום חמורים בפרשה המייחסים לארבע חברות העוסקות בארגון המסעות ו-8 מנהליהן עבירות של הסדרים כובלים ומרמה ונגד חלקם מדובר גם בעבירות של מתן שוחד.

האישומים המרכזיים בפרשה נוגעים לחלוקת שוק של משלחות הנוער לפולין בין השנים 2010 עד 2016, בהתאם למכרזים של משרד החינוך. על פי כתב האישום, המעורבים סיכמו ביניהם מראש כי לא יתחרו האחת על הוצאת משלחות בתי הספר של רעותה. החברות פעלו על פי הסיכום על מנת לוודא שהזוכה בכל אחד מבתי הספר תהיה החברה שהוציאה את המשלחת לפולין של בית הספר בעבר. בנוסף, החקירה המעמיקה גם העלתה כי תואמו הצעות מחיר להוצאת משלחות לפולין עבור גופים נוספים בין היתר שירות בתי הסוהר, יד ושם, וקופת חולים מכבי. כתבי האישום כוללים בין היתר עבירות של הסדר כובל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון ושוחד. בין הנאשמים: פיני גינזבורג, דירקטור באל על, ואחישי גל, מנכ"ל איסתא ליינס.

כתוצאה מהתנהלות תאום המחירים והמכרזים, על פי החשד הפיקו החברות הכנסות של מאות מיליוני שקלים. כך למשל, חברת הלל קיבלה כ-300 מיליון שקל, חברת אקדמי קיבלה כ-197 מיליון שקל, חברת גשר קיבלה כ-185 מיליון שקל וחברת דיזנהאוז קיבלה כ-70 מיליון שקל.

מדובר ברווח מוערך של כ-7% מהכנסות על סך כ-750 מיליון שקלים שהמעורבים השיגו, כך על פי החשד,

52 מיליון השקלים שבידי המדינה הם לשיטתה הסכום המדובר בעבירה לכאורה, כלומר הרווחים שהושגו כתוצאה מהמרמה. הרכוש שנתפס על ידי המדינה אמור לשמש כערובה לחליטה במידה והמעורבים יורשעו.

על פי החלטת המחוזי בירושלים הנכסים העיקריים שהמדינה תפסה הם 23 מיליון שקלים לחברת הלל ולגינזבורג; 11.9 מיליון שקלים לחברת הגשר ולקידר; ו-13.4 מיליון שקלים לאקדמי ולרגב. בשבוע שעבר הגישו סנגוריהם של גינזבורג, קידר ורגב, לבית המשפט העליון ערעור על ההחלטה להמשיך להחזיק בנכסים.

לפי כתבי האישום, שהוגשו על ידי עו"ד בן עמי כהן, מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, ועו"ד תומר דגני חנית ועפר מעוז, מהרשות להגבלים עסקיים, כתבי האישום מייחסים לנאשמים ביצוע עבירות בנסיבות מחמירות, נוכח פרק הזמן הרב במהלכו בוצעו המעשים, נוכח טובת ההנאה שהפיקו הנאשמים ממעשיהם, ובעיקר נוכח אופי הערכים שאבדו בדרך – מסעות לפולין.

השארת תגובה