הולכים לסיבוב שני: משה ליאון מול עופר ברקוביץ

ביום שלישי, יצעדו תושבי ירושלים לקלפיות בשנית, ויבחרו ראש עיר חדש • מה יעשו החסידים, להיכן ילכו קולות הדתיים לאומיים, ובמי תומכים הפוליטיקאים?• קינג מאשים: "ברקוביץ אישר בחוסר אחריות בנייה ערבית בהיקף עצום בעיר, בזמן שהבנייה ליהודים הוקפאה"

גפני ולאון
גפני ולאון
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

רגע אחרי שתוצאות הבחירות פורסמו והמערכה הכוללת באה אל קיצה – עברה ירושלים לכוננות סיבוב שני גבוהה. בעוד בסיבוב הראשון המערכה הסבוכה כללה חמישה מועמדים ואינספור מפלגות למועצת העיר, הרי שכעת, הזרקורים מופנים לשני שחקנים בלבד: משה ליאון ועופר ברקוביץ', המועמדים שקיבלו את מירב הקולות ויתחרו ביניהם ראש בראש על תפקיד ראש עיריית ירושלים.

הציבור החרדי, שלפי נתוני הבחירות למועצה, חוסה ברובו הגדול תחת מפלגות ש"ס ו'דגל התורה', ניצב בחזית אחידה לטובת מועמדותו של משה ליאון, בו תמכו מלכתחילה. שר התורה מרן הגר"ח קנייבסקי התגייס למערכה (ראה ידיעה נפרדת) ומרן חכם שלום כהן כפל את ברכותיו למצביעי ליאון. חלק גדול מהקמפיין לטובת ליאון מתנהל בכלל ממשרדי המפלגות החרדיות, שרוצות לראות את המהלך הפוליטי שלהם מושלם בהכתרת ראש העיר שהם קידמו.

הנעלם הגדול הוא הציבור החסידי, שנותר עם שלושה נציגים בלבד במועצת העיר. בזמן שבכירי 'אגודת ישראל' נוטים למזער נזקים, לאסוף את השברים ולהתלכד סביב המועמד של הרוב החרדי, הרי שהשטח החסידי עודנו בדילמה, וקיים חשש שצעירים רבים עשויים להצביע הצבעת מחאה על דעת עצמם, גם אם יהיה הדבר בניגוד להוראת האדמו"רים, וכמו גם שחלקים נרחבים יפגינו אדישות ויישארו בבית.

בשיחות פנימיות ובראיונות פומביים, נתנו חברי הכנסת ישראל אייכלר ומנחם אליעזר מוזס ביטוי לתחושתם, כשמצד אחד קראו נחרצות להתלכד סביב ליאון ומאידך, הביעו הבנה למגמה הכללית בציבור מצביעיהם. על פי הערכה, תמיכה פומבית על תמיכה בעופר ברקוביץ לא תצא מאף קהילה חסידית מרכזית.

ובזמן שב'דגל' ובש"ס מצפים שההיגיון יגבר על הנקמנות, בסביבתו של עופר ברקוביץ לא מבזבזים זמן ומנסים לזכות במאגר קולות בציבור החסידי. מאחורי הקלעים מתנהלים מגעים עם נציגי קהילות חסידיות ובראיונות לתקשורת, מבטיח ברקוביץ לדאוג לציבור החסידי. זאת למרות מיתוגו של ברקוביץ' כמועמד שמזוהה עם הרחבת חילולי השבת בעיר ובמאבקיו נגד הציבור החרדי. ביום שני, נחנך מטה בחירות חרדי לטובת עופר ברקוביץ', כשבמקום נצפו עשרות צעירים חרדיים.

מה אומרים הפוליטיקאים

ומלבד הזירה החרדית, מתחרים צמד המועמדים על לב המצביעים ובעיקר על תמיכת ראשי הגושים, הפוליטיקאים וראשי הסיעות במועצת העיר. מי שדווקא לקח צעד אחורה והודיע כי אין בכוונתו להביע תמיכה באי מי מהמועמדים, היה השר והמתמודד זאב אלקין, שאיחל הצלחה למועמדים ולתושבים, שיעשו את הבחירה הנכונה, והבטיח לעבוד עם כל מי שיבחר, מתפקידו כשר לענייני ירושלים.

מועמדת לראשות לשעבר (מי זוכר) חברת הכנסת רחל עזריה, הודיעה על תמיכתה בעופר ברקוביץ', לשעבר יריב קשה ומר שלה. בהודעתה ניסתה להסביר מה בין תמיכתה המקורית באלקין לבין תמיכתה המעודכנת בברקוביץ: "הסיבוב הזה הולך להיות קשה, ידענו זאת מראש ולכן תמכנו באלקין שסיכוייו לנצח בסיבוב השני היו גבוהים יותר. אך כעת, בהינתן התוצאה, אני קוראת לציבור הירושלמי להצביע לעופר ברקוביץ', הוא המועמד הכי קרוב בערכיו לירושלמים. מה שמעניין אותנו זה ירושלים וכרגע עופר ברקוביץ' הוא מה שנכון לירושלים וירושלים היא תמיד מעל הכל".

מי שמיהרו להתייצב לצדו של משה ליאון היו בכירי מפלגת 'הליכוד'. "אני מכירה את משה שנים רבות ומודעת היטב ליכולות שלו אשר ללא ספק יסייעו לו להצעיד את ירושלים להישגים נוספים כיאה לעיר הבירה שלנו", אמרה השרה מירי רגב. "אני קורא לתמוך באיש המחנה הלאומי משה ליאון בסיבוב השני בבחירות לראשות העיר ירושלים וקורא לחברי בליכוד להתלכד סביב מועמדותו", אמר השר לשעבר גדעון סער. לתמיכה הצטרפו גם חברי הכנסת דוד ביטן ודוד אמסלם.

המרוץ ללב הדתי-לאומי

מאגר מצביעים ענק שהמועמדים מתחרים על לבו הוא הציבור הדתי לאומי. מלכתחילה, תמכה 'הבית היהודי' בשר זאב אלקין וכעת, מנהלת יו"ר הרשימה חגית משה מגעים גם עם ליאון וגם עם ברקוביץ. מלבד תמיכה רשמית של המפלגה, רבנים רבים בציבור הדתי לאומי צפויים להביע את עמדתם, רובם, ככל הנראה, יטו חסד לליאון.

מי שכבר תפס צד הוא יו"ר סיעת 'מאוחדים' אריה קינג, שחרף חילוקי דעות קשים עם משה ליאון וביקורת נוקבת שמתח עליו בעבר, הודיע חגיגית על תמיכת 'מאוחדים' בו.

בשיחה עם 'השבוע בירושלים', מזהיר חבר המועצה אריה קינג מפני תמיכה בברקוביץ, ואומר: "עופר הוא מיוזמי ומתומכי שלל הפעילויות התרבותיות שהיו בעיר בשנים האחרונות, בכל הנושא של כניסת גורמים נוצריים לפסטיבלים עירוניים, בתמיכה עירונית ברפורמים, בעידוד ושיתוף פעולה עם הקרן לידידות, חלק מהדברים עופר יזם, חלק הוא וחברי רשימתו היו תומכים נלהבים. מי שרוצה לשמור על יהדותה של ירושלים – לא צריך לתת לו את הקול".

בנוסף, מאשים קינג את ברקוביץ' באחריות על הקפאת הבנייה היהודית בירושלים: "עופר גילה חוסר אחריות באישור תכניות בנייה לערבים בהיקף עצום במזרח ירושלים, בזמן שהייתה הקפאת הבנייה ליהודים של נתניהו, ובכך שינה את המאזן הדמוגרפי. כדי להתמודד עם ההקפאה, צריכים ראש עיר שידע להתמודד עם זה ועם תמיכה חזקה בכנסת ובממשלה. לעופר אין זה, אצל ליאון, אני מקווה שזה יבוא לכדי ביטוי".

מנגד, זכה עופר ברקוביץ לחיזוק מימין, חיזוק לו הוא זקוק עד למאוד, מול המתקפות נגדו. זה התחיל מהעיתונאי ואיש הימין-נתניהו שמעון ריקלין, אליו הצטרפו העיתונאים אראל סגל וינון מגל, שהביעו אף הם תמיכה בברקוביץ.

השארת תגובה