חסר תקדים: סיבוב שני ב-55 ערים

תושבי 55 ערים ילכו ביום שלישי להצביע מחדש על ראשות העיר • החרדים בצפת מפתיעים, וותיק ראשי הערים בישראל נוחל מפח נפש, היועץ של טראמפ מתנגח עם ביבי, והתקווה האחרונה של ש"ס לזכות בראשות, דווקא בעיר חילונית • סיקור מיוחד מהזירות הלוהטות

נחמן גלבך עם השר אריה דרעי
נחמן גלבך עם השר אריה דרעי
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

חשבתם שהבחירות כבר מאחורינו? ממש לא. בלא פחות מ-55 ערים בישראל, יצעדו התושבים ביום שלישי הקרוב לקלפיות ויבחרו ראש עיר, לאחר שאף אחד מהמועמדים לא הצליח לקבל 40% מקולות הבוחרים. לסיבוב השני עולים שני המועמדים שקיבלו את מירב הקולות, לאמור: 110 מועמדים עדיין כוססים ציפורניים ומצפים להכרעת הבוחר.

בניגוד לחגיגיות של יום הבחירות המקורי, הרי שהסיבוב השני מינימליסטי ביותר. הוא לא יום שבתון, והקלפיות ייפתחו רק מהשעה 13:00 בצהריים ויינעלו בשעה 22:00 בלילה. מי שכן ימצאו את עצמם מרוויחים אלו התלמידים, שייהנו מיום לימודים קצר, בסיומו יפנו את כיתותיהם לטובת הקלפיות.

לקראת הסיבוב השני, העיניים כולן נשואות לעיר הקודש ירושלים. שם, יתנהל קרב ענקים בין עופר ברקוביץ' לבין משה ליאון, ולמרות שהערכות נוטות כעת חסד לליאון, עדיין הכל פתוח (ראה ידיעה נרחבת בעיתון 'השבוע בירושלים').

תיק צפת

עיר נוספת שמרכזת כעת את מירב תשובת הלב היא עיר הקודש צפת, שם, לאחר מערכת בחירות סוערת, הודח ראש העיר אילן שוחט בתום שתי קדנציות, ומי שעלו לסיבוב השני הם איש 'הליכוד' שוקי אוחנה (36%) והמועמד החרדי נחמן גלבך (25%).

יום אחרי הבחירות, נדמה היה שגלבך בדרך להסיר את מועמדותו, לאחר שכולם הבינו שהסיפור, מבחינה חרדית, גמור. את פוטנציאל הקולות שלו הוא מיצה בסיבוב הראשון, עם התייצבות הגוש החרדי – ש"ס, חב"ד, תקומה ו'אגודת ישראל' – לצדו, ונדמה היה שלא ניתן להתרומם מעל זה.

זאת ועוד, מפלגת ש"ס המקומית, שהעניקה לגלבך את קולותיה, החליקה בטבעיות לכיוונו של אוחנה, כאשר כבר מלכתחילה, סיכמו בש"ס עם אוחנה שבמקרה של סיבוב שני הם ילכו איתו. אלא שמאז, דברים החלו להשתנות. היחסים בין ש"ס לבין אוחנה עלו על שרטון, ועל הסיבות לכך ישנן אינספור גרסאות. החל מטענות לווטו של 'יחד' או הירתעות של אוחנה מלהבטיח לש"ס תפקידי מפתח, ועד שמועות על רצון של ש"ס הארצית לרצות את 'שלומי אמונים' בצפת, בתמורה לתמיכתה במשה ליאון בירושלים.

כך או אחרת, מתומכים בטוחים באוחנה, הפכו ש"ס לתומכים נלהבים בגלבך והמערכה נפתחה מחדש. נחמן גלבך נקרא אל חדרו של מרן חכם שלום כהן שהעניק לו את ברכת הדרך, וצמרת הסיעה על רבניה צפויה להגיע לעיר על מנת להפעיל את כל כובד משקלם.

נכון לכעת, חזר הגוש החרדי לחיקו של גלבך ומתכוון לעבוד עבורו בכל הכוח. בנוסף, בגוש החרדי מצפים כי מרבית מכ-2,000 מצביעי המועמד החרדי אליעזר לזר, יצרפו את תמיכתם.

מנגד, מחזיק שוקי אוחנה בתמיכת מרבית המפלגות הכלליות, ובתמיכת 'דגל התורה' ו'יחד', שרצו בצוותא בבחירות, קיבלו 2 מנדטים ותמכו באוחנה כבר בסיבוב הראשון. חיזוק נוסף קיבל אוחנה מכיוונו של ארקדי בארסט, מספר 2 ברשימתו של אילן שוחט ומי שמחזיק במאגר מצביעים נכבד מעולי חבר העמים, שהביע את תמיכתו בו. שוחט עצמו, שקיבל 3,580 קולות, נחשב כעת ללשון מאזניים ותמיכתו עשויה להטות את הכף.

על כף המאזניים

על פי הסטטיסטיקה הקדמונית, סיכוייהם של ראשי עיר מכהנים שנגררים לסיבוב שני, לצלוח את הבחירות, קלושים ביותר. ההיגיון גם תומך בכך: לקראת סיבוב שני, מתאחדים לרוב כל המועמדים המפסידים והתושבים שחפצו בהחלפת השלטון, סביב המועמד הנגדי, ושולחים את ראש העיר המכהן הביתה. אלא שבבחירות הנוכחיות, נשברו מוסכמות והתנפצו לא מעט מיתוסים, כך שמוקדם להסיק מסקנות.

מתוך 55 הערים שהולכות לסיבוב שני, ישנם רשויות ערביות רבות, מועצות קטנות, וגם ערים גדולות ונכבדות שנכנסו לסחרור, להלן המיטב:

בת ים – ראש העיר יוסי בכר (35%) ואיש 'הליכוד' צביקה ברוט (30%) יתמודדו ראש בראש. עצם ההיגררות של בכר לסיבוב שני מהווה מכה משמעותית עבורו, המצטרפת לכיווץ מפלגתו במועצה משמונה מושבים לארבעה בלבד. בכר נחשב לממשיך דרכו של האיש החזק בעיר שלומי לחיאני שאף הפעיל עבורו את כל כובד משקלו, אך כל זה לא הועיל. ברוט, לשעבר עיתונאי ויועץ בינלאומי – שבין היתר הוביל את קמפיין המפלגה הרפובליקאית והנשיא דונלד טראמפ בישראל – נחשב להפתעת הבחירות ועשוי לעשות היסטוריה.

הבחירות בבת ים עלו לכותרות הארציות, בשל התערבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לטובת בכר, למרות שהמועמד הנגדי, צביקה ברוט, הינו מועמד 'הליכוד'. הדבר גרר תגובות זועמות במפלגת השלטון וחברי כנסת רבים לא היססו למתוח ביקורת נגד נתניהו, שלטענתם פועל נגד חוקת המפלגה ונגד האינטרס המובהק שלהם. על פי הערכה בעיר, התערבותו של נתניהו פעלה דווקא לרעתו של בכר, כשתושבים רבים הצביעו לברוט כמחאה על התערבותו של ראה"מ בעירם.

מיד לאחר היוודע התוצאות, וכשהתברר – כמו בערים נוספות – שה'קמיע' של נתניהו לא ממש משפיע, נכנסו חבר הכנסת דוד אמסלם והשר יריב לוין ללשכת נתניהו, וביקשו ממנו להעביר את תמיכתו לקראת הסיבוב השני לאיש מפלגתם צביקה ברוט. על פי העיתונאית דפנה ליאל, נתניהו "שוקל את העניין".

ראשון לציון – ראש העיר דב צור (31%) וסגנו לשעבר רז קינסטליך (21%) יתמודד ראש בראש. תחת ראשו של צור, מזה עשור בתפקיד, מרחף ענן חשדות לפלילים, אלו החלישו מאד את כוחו. שלושת המתמודדים הנוספים, דורון אוזן (15%), ליאל אבן זוהר (19%) ואסף דעבול (4%) סיכמו מראש על תמיכתם בקינסטליך בסיבוב שני.

רמת גן – ראש העיר ישראל זינגר (27%) והח"כ לשעבר כרמל שאמה הכהן (28%) יתמודדו ראש בראש. ליעד אילני, שהגיע שלישי במרוץ (21%) העביר כבר את תמיכתו לשאמה הכהן.

אילת – ראש העיר מאיר יצחק הלוי (38%) וחבר המועצה דובי כהן (19%), יתמודדו ראש בראש. כהן, איש עסקים וראש סיעת 'מהפך', מצליח לאתגר את הלוי, מראשי הערים החזקים בישראל, אך עדיין קיבל רק מחצית מהקולות של הלוי.

גוש עציון – ראש המועצה המכהן שלמה נאמן (34%) ומשה סוויל (34%) יתמודדו ראש בראש. הפער בין השניים עמד על 17 קולות, כך שהבחירות צפויות להיות צמודות במיוחד.

טירת הכרמל – ראש העיר אריה טל (36%) ויו"ר ש"ס המקומית כפיר עובדיה (24%) יתמודדו ראש בראש. בשקט בשקט, הצליח כפיר עובדיה להפוך מנציג סקטוריאלי למועמד סוחף בעיר שרחוקה מלהיות מזוהה עם מפלגתו. בקונסטלציה מסוימת, הוא עשוי להיות ראש העיר הנבחר היחיד של ש"ס בבחירות 2018.

כפר סבא – רפי סער (27%) ויוסי סדבון (19%) יתמודדו ראש בראש. ראש העיר הנוכחי צביקה צרפתי, שנכנס לתפקידו לפני 8 חודשים לאחר התפטרותו של ראש העיר יהודה בן חמו, השיג פחות משבעה אחוזים בלבד. בבחירות התמודדו לא פחות משבעה מועמדים.

מעלות תרשיחא – ראש העיר שלמה בוחבוט (29%) וחבר המועצה ארקדי פומרנץ (32%) יתמודדו ראש בראש. מדובר בלא פחות מדרמה של ממש, כאשר בוחבוט, המחזיק בתואר ראש העיר הוותיק ביותר בישראל עם 42 שנות כהונה מאחוריו, הובס ע"י ממלא מקומו לשעבר.

קריית שמונה – ראש העיר המכהן ניסים מלכה (28%) וחבר המועצה אביחי שטרן (38%) יתמודדו ראש בראש. שטרן, רק בן 32 וכבר הפך לאופוזיציונר חריף במהלך הקדנציה ולמועמד מפתיע בבחירות סוערות עם חמישה מתמודדים ומפלגות ארציות שבחשו בקדירה. לשטרן חסרו כמאה קולות בלבד בכדי לקטוף את הראשות כבר בסיבוב הראשון.

רעננה – ראש העיר המכהן איתן גינזבורג (27%) וחבר המועצה הוותיק חיים ברוידא (33%) יתמודדו ראש בראש. גינזבורג הצעיר נכנס לתפקידו לפני כשמונה חודשים לאחר פרישתו של ראש העיר זאב בילסקי. ברוידא נהנה מניסיון עשיר, מהערכת התושבים ומתמיכת הציבור הדתי. בבחירות התמודדו שישה מועמדים.

ולסיום, ביישוב הצפוני ג'ש, או בשמו המקורי גוש חלב, יתקיימו בחירות חוזרות, תרתי משמע: אליאס אליאס ועלם עלם יתחרו ראש בראש על תפקיד ראש המועצה המקומית.

השארת תגובה