האם הגבינה תוזל? אולי ב-2026

מחירי מוצרי החלב – ובעיקר הגבינות הצהובות והמיוחדות – צפויים לרדת • אם יש לכם סבלנות – זה יקרה ב-2026 • כיצד ישפיע הסכם החלב על המחירים במדפים

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

במשך כשנה ניהלו התאחדות מגדלי הבקר יחד עם התאחדות חקלאי ישראל משא ומתן עיקש עם אגף התקציבים באוצר על הסכם חלב חדש, שיאפשר לשמור על ענף החלב כענף מתוכנן, וימנע את קריסתו עקב כניסה מאסיבית של גבינות קשות, נוכח ההוזלה של מכסי המגן.

ע"פ חוק החלב – באפריל 2019 מסתיים מנגנון מחיר המטרה וקביעת המחירים עוברת לוועדת מחירים ממשלתית הזקוקים לאישור שר החקלאות ושר האוצר למחיר החלב. דוגמא לבעייתיות מנגנון זה ראינו לאחרונה, כאשר שר האוצר סירב להכיר בהחלטת ועדת המחירים על העלאת מחירם של מוצרי החלב המפוקחים שהם כ-53% מתוצרתה של תנובה, בתגובה פנתה חברת תנובה לבג"צ הנדון כעת בבית המשפט. גם מכסי המגן על הגבינות הקשות היו אמורים להיפתח בחודש ספטמבר 2019, כפי שמצוין ב'הסכם לוקר' שנולד בשנת 2015 כדי להסדיר ולהגן על הרפתות.

מה הושג? נקבעו מדרגות של ויתור מצד היצרנים על מחיר המטרה, כך שתוך 8 שנים המחיר ירד ב-23 אג', במקביל בוטלה ירידה צפויה של 2.5 אג' לשנה במחיר החלב בגין התייעלות שנקבעה בהסכם לוקר, מה שהוזיל את מחיר המטרה שירד באופן ריאלי בין 10 ל-13 אג' במשך שנות ההסכם.

במקביל נפתח השוק ליבוא ומכסות המגן על יבוא גבינות קשות ירדו מ-8 ₪ לק"ג לכ-5 ₪ לק"ג ובתהליך מדורג ירדו עד 3 ₪ לק"ג בשנת 2026 – אם כמות החלב המיוצרת כיום – 1.5 מיליארד ליטר – לא תישמר, תיעצר הורדת המכסים, כך שהרפתנים יוכלו לייצר את הכמות הנוכחית גם בעתיד.

ההסכם החדש להסדרת שוק החלב, עליו חתמו השבוע נציגי החקלאים ומשרדי האוצר והחקלאות, נועד למנוע התייקרויות ולהגביר תחרות בענף. אולם עד שהצרכנים ירגישו בכיסם את ההוזלות יעבור עוד הרבה חלב בצינורות. הסיבה לכך היא שההסכם מתוכנן ליישום הדרגתי שיתפרש על פני שמונה שנים כאמור, שבהן ירדו מחירי החלב הגולמי ויופחת המכס על גבינות קשות. רק בקצה הדרך נזכה ליהנות מהוזלות מלאות של מוצרי חלב וגבינות צהובות ומיוחדות. ההערכה היא שההסכם יוזיל את מוצרי החלב רק בעוד שנתיים, והורדת המכסים — שאמורה להשפיע על שוק הגבינות הצהובות והמיוחדות, תסתיים ב–2026.

הרפתנים יקבלו כ-450 מיליון ₪ בצורת מענקים להשקעות, הגדלת רפתות, דמי פרישה מרצון וכו'. סעיף נוסף ובעייתי מאפשר למנכ"לי החקלאות והאוצר לנסות ולטפל פוליטית במנגנון מחיר המטרה המקצועי, במקרה של אי הסכמות ובנושא זה נכונה לרפתנים כנראה דרך מפותלת לפחות כמו שעברו עד כה.

בשולי ההסכם קיבלו הרפתנים שורת הטבות נוספות לכלל החקלאים, כגון הגדלת מספר העובדים הזרים הרב-שנתיים בכ-6,000  והעלאת מכס על יבוא עגלים גדולים. דבר שיאפשר לרפתנים מגדלי העגלים לבשר להמשיך להתקיים.

הממשלה מנגד תוריד את המכסים על "הבשר המצונן", מה שייתכן כי מהלך זה מנוגד להסכם בין הממשלה למגדלי הבקר לבשר ובנושא זה עוד צפוי ויכוח קשה והממשלה לא תוכל להתכחש להסכמיה עם המגדלים.

ההסכם אמור להבטיח ירידת מחירים של מוצרי החלב בעשור הקרוב ולשמור על מרבית המגדלים. הסכם מורכב, מסובך ולא פשוט למימוש.

הרפתנים נמצאים בפתחה של תקופה חדשה שבה תרד קרוב לוודאי רמת הרווחיות שלהם כפי שהורגלו אליה בשנתיים וחצי האחרונות והם יצטרכו להתארגן מחדש – לעבור ברפתות גדולות יותר, להתייעל בממשק היומיומי ולנסות לייצב את הענף בגבולות מגרש חדשים ובלתי ברורים בשלב זה.

עם זאת, חשוב לזכור כי האלטרנטיבה של פתיחת שוק מוצרי הגבינות הקשות באופן גורף הייתה מורידה מכת מוות על ענף החלב בכללותו ותוצאותיה היו חמורות לאין שיעור, מן ההסכם אליו הגיעו הרפתנים.

תגובה אחת
  1. איציק מצרפי , לא הזכרת את ה17 אגורות נוספות לתנובה שהרפתנים צרכים לספסד שלא לייקר את המוצרים המפוקחים , ההסכם תחת איומים ומאיר צור מזכ"ל תנועת המושבים (שמתנגדים להסכם) חבר למפלגתו של שר האוצר עם אמירה שהוא יהיה השר החקלאות הבא ולמעשה ההסכם הוא פיגוע של מפלגת "נטו כלום" ברפתנים ללא שום הצדקה ותמורת שום דבר לטובת הצרכנים …

השארת תגובה