37% מתושבי רחובות אמרו 'לא' לרחמים מלול

יומן בחירות ברחובות: אגודת ישראל בהישג מרשים, התפוררות הקהילה האתיופית ואמריה ברורה של 37% מתושבי העיר ליחיד שהתמודד על תפקיד ראש העיר

רחמים מלול
רחמים מלול
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מערכת הבחירות הפושרת ברחובות שהסתיימה שלשום לא רשמה אירועים או רגעי דרמה שתפסו את הכותרות וזאת על אף מספר הפתעות שנרשמו במהלך ההמתנה מורטת העצבים של ספירת הקולות.

תשע מפלגות התמודדו למועצת העיר ובאופן חריג כולן ללא יוצא מהכלל צלחו את אחוז החסימה. לשם השוואה, בבחירות שהתקיימו לפני 5 שנים התמודדו למועצת העיר לא פחות מ 15 מפלגות, אך רק 9 מהם הצליחו להכניס נציגות למועצת העיר.

יצוין כי בספר הבוחרים של רחובות הופיעו 108,116 בעלי זכות הצבעה כאשר עם תום מועד ההצבעה בשעה 10 בלילה עדכנה ועדת הבחירות כי אחוז ההצבעה עמד על 52.69%, עליה של קרוב ל 5% מבחירות 2013.

לאורך כל היום התאפיינה מערכת הבחירות בשיעורי הצבעה גבוהים במיוחד, וביחס חריג לסטטיסטיקת ההצבעה המסורתית בעיר רחובות, מה שהצליח להכניס לתזזית וללחץ את מנהלי המטות השונים ולהמריץ את הפעילים להוציא עוד ועוד אנשים מהבתים אל הקלפיות.

נראה כי 'יום השבתון' שהוכרז על ידי משרד הפנים לראשונה במערכת בחירות זו, הצליח בכל זאת לגרור תושבים רבים יותר אל הקלפי.

היום יום החמישי, צפויים במהלך היום להגיע לספירה בבנין העירייה, קולות החיילים וכן המעטפות הכפולות אשר שולשלו בקלפיות הנכים.

יצוין כי מערכת הבחירות עברה ללא תקלות וללא אירועים חריגים למעט מספר תקריות שבחלקן אף נאלצה המשטרה לגלות מעורבות, כפי שיובאו להלן.

יודגש כי בקדנציה זו תגדל מועצת העיר בשני נציגים ותעלה מ 23 חברים ל 25 וזאת בכפוף לתקנות משרד הפנים הקשורות לגודל האוכלוסיה.

'החינוך בראש', נצבת בראש

המפלגה שגרפה את סך המנדטים הגבוה ביותר מבין כלל המפלגות שהתמודדו בבחירות, היא מפלגת 'החינוך בראש' בראשות זוהר בלום שהצליחה להכניס חמשה נציגים למועצת העיר

יצוין כי בקדנציה היוצאת מנתה המפלגה 3 נציגים בלבד כאשר הפעם כמעט והכפילה את עצמה במנין הנציגים.

'רחובותי' – הישג לצד אכזבה

אין ספק כי המפלגה המדוברת ביותר לאורך מערכת הבחירות האחרונה הייתה מפלגת 'רחובותי' בראשות מתן דיל שעבר מסע לחצים לא פשוט מצד גורמים שונים.

מפלגת 'רחובותי' המונה במועצה היוצאת 3 נציגים הצליחה להגיע לתוצאה מרשימה ומעודדת של 5 מנדטים ובכך להתמודד עם מפלגת 'החינוך בראש' על הבכורה.

יצוין כי לאורך השבועות האחרונים גברו ההערכות כי 'רחובותי' תצליח להציג הישג מרשים של 6-7 מנדטים לפחות ותהפוך להיות המפלגה הגדולה במועצה.

הליכוד בראשות מלול – ירידה במנדט

מפלגתו של ראש העיר רשמה ירידה קלה בכוחה כאשר אבדה מנדט אחד ותעמוד בקדנציה הקרובה על 4 מנדטים בלבד. יצוין כי משקלול תוצאות ההצבעה עולה כי ראש העיר הצליח למרות הפיצול במפלגתו לשמר את מפלגתו כמסגרת סיעתית חזקה ואיתנה.

כזכור, לקראת הבחירות ערק חבר המועצה אביב איטח מ'הליכוד' ל'רחובותי' כאשר במקביל הוקמה תנועת בת של מפלגת 'הליכוד' שהתמודד במסגרת נפרדת.

'לב'  הליכוד – העבודה בראשות יניב מרקוביץ

מפלגתו של יניב מרקוביץ שהתמודדה הפעם יחד עם 'הליכוד' הצליחה לשמר את כוחה במועצה על שלושת המנדטים שלה.

כזכור, בבחירות 2013 הפרידו בין מפלדת 'לב' למנדט הרביעי 50 קולות בלבד כאשר 'לב' הייתה למפלגה השנייה בגודלה לפי כמות המצביעים, כעת נראה כי כוחה נחלש במעט אך כאמור עדיין הצליחה המפלגה לשמר את מעמדה במועצת העיר.

שס"ד – יותר מצביעים פחות מנדט

מפלגת שס"ד הצליחה אמנם להשיג מאות קולות יותר מבחירות 2013 אלא שאחוז ההצבעה הגבוה הביא את המפלגה לאבד את המקום השלישי במועצת העיר. (ראה ידיעה)

הבית היהודי, שמירה על המנדט, ירידה בתמיכה

מפלגת 'הבית היהודי' נאלצה ביום רביעי בלילה לנשוך שפתיים כאשר התברר כי בניגוד לצפי ולתחזיות, יושב ראש המפלגה אמיתי כהן לא הצליח לשבור את תקרת 2 המנדטים שרודף את המפלגה מזה 3 מערכות בחירות. כזכור, במקום השלישי במפלגת הבית היהודי הוצב נציג חסידות חב"ד.

מרצ, הכפלת כח

מפלגת מר"צ צלחה בקדנציה האחרונה את אישור הכניסה למליאת המועצה, אך ורק הודות לקולות החיילים שנספרו יומיים לאחר הבחירות. המפלגה דשדשה על גבול אחוז החסימה. מהנתונים שהוצגו אמש נראה כי הכח החדש שהשתלט על המפלגה הוכיח את עצמו כאשר המפלגה גדלה מחבר מועצה אחד לשניים.

ככר העיר, ירידה במנדט

מתברר כי פיצול הקולות בעדה האתיופית בא לידי ביטוי גם בקלפי. מפלגת ככר העיר – עז שמנתה שתי נציגים בקדנציה היוצאת נחלה כישלון והצליחה להכניס נציג אחד בלבד למועצת העיר.

האלקטורט של בני העדה האתיופית ברחובות מוערך בכ 9000 קול שהתפצלו בקרב המפלגות הבאות, 'ככר העיר', הליכוד, מתן דיל.

אגודת ישראל – הפתעה והישג מרשים

במפלגת אגודת ישראל מביעים סיפוק לנוכח ההצלחה המרשימה עם כניסתו של נציג המפלגה למועצת העיר. יצוין כי לראשונה בתולדות העיר רחובות שמפלגת אגודת ישראל רצה באופן עצמאי בבחירות למועצה וזאת בצל התפתחותם המבורכת של חסידות קרעטשניף לצד הקהילה הכלל חסידית בעיר.

בתום ספירת הקולות עלה כי "הרשימה החסידית חברתית – אגודת ישראל" שנתמכה בין היתר על ידי הרה"ג אברהם רובין שליט"א רב ביכהנ"ס פא"י, זכתה לתמיכתם של 2308 מצביעים.

במטה אגודת ישראל אמרו עם היוודע התוצאות, "כפי שחזרנו והבהרנו לאורך כל הקמפיין החיובי בו נהגנו, כי אין אנו מכוונים חלילה לנגוס בכוחם של מפלגות אחרות, כאשר כעת הדבר אף מוכח מתוצאות ההצבעה".

"כמה חבל כי היה מי שבחר לנקוט בקמפיין נגטיבי נגד קהילות קדושות בעירנו תוך הפעלת מערך שקרים וזיופים לצד אמצעים פסולים".

"כעת, לנוכח תוצאות הבחירות כאשר הוברר לכל כי צדקנו וחששם של אלו היה לשווא, אך מצופה כי מי שבחר באסטרטגיה שגויה זו יערוך חשבון נפש ויביע התנצלות על ניהול מסע של דה לגיטימציה נגד קהילה קדושה בעירנו".

מחאת "הפתק הירוק": רוב של 63%

מתברר כי קמפיין 'הפתק הירוק' שהתנהל בשבועות האחרונים הצליח להפתיע ובגדול.

בתום ספירת הקולות התברר כי ראש העיר שהתמודד כמועמד יחיד הצליח לגרוף אחוזי תמיכה מרשימים של 63% וזאת חרף קמפיין 'הפתק הירוק' שהתנהל בשבועות האחרונים נגד מועמדותו.

מתברר, כי 34349 תושבים שלשלו את הפתק הצהוב אל הקלפי בעוד 20131 מצביעים העדיפו את הפתק הירוק. הפתק הירוק הונהג לראשונה במערכת בחירות זו ומשמעותה הבעת התנגדות למועמדות היחיד של ראש העיר המתמודד ללא יריבים.

לפי החוק, במידה וסך הפתקים הירוקים גבוה מסך הפתקים הצהובים, הרי שהליך בחירת זהותו של ראש העיר עובר להצבעה בקרב חברי המועצה סביב מועמדותו של אחד הנציגים.

בבוקר : מתן דיל מגיש תלונה במשטרה

יושב ראש מפלגת 'רחובותי' מתן דיל הגיע אתמול לקראת שעות הצהריים אל תחנת משטרת רחובות והגיש תלונה על ניסיון התנכלות למערכת הבחירות מצד גורמים אנונימיים וזאת לאחר שמצביעים רבים פנו אל המטה ותהו לפשר הודעה ה SMS  שקיבלו בה נאמר כי מתן דיל קורא לתומכיו להצביע 'מחל' למועצת העיר מה שגרם לבלבול בקרב המצביעים.

מתברר שגורם אלמוני הפעיל מערכת אלקטרונית ששיגרה מאות הודעות SMS ספאם, כביכול מהטלפון הנייד של מתן דיל מה שגרם לו לפנות לתחנת המשטרה.

פתקי הצבעה נעלמו וההצבעה נעצרה

אירוע חריג נרשם בקלפי בתלמוד תורה הרא"ם כאשר מצביע של אגודת ישראל נוכח מאחורי הפרגוד שכל פתקי ג' הועלמו מהקלפי בניגוד לחוק. משקיף מטעם המפלגה שנכח במקום עצר את ההצבעה, ניידת הוזמנה למקום. ממטה אגודת ישראל נמסר, כי גם בקרית משה ודגניות דווח על היעלמות פתקי ההצבעה.

ראש העיר הצביע בקלפי חב"ד

ביום הבחירות בשעה 10 בבוקר הגיע ראש העיר רחמים מלול מלווה בבני משפחתו לקלפי שבתלמוד תורה חב"ד ברחוב שטיינברג כדי לקיים את חובו הדמוקרטי. ראש העיר התקבל באהדה רבה על ידי התושבים עם שוחח ארוכות והאזין לבעיותיהם.

המשימה המרכזית, קואליציה חזקה

ראש העיר רחמים מלול הגיב אתמול על בחירתו בפעם השלישית ברציפות לראשות העיר והודה לפעילים הרבים כשהוא מתייחס לקואליציה העתידית שתקום.

"ראשית,  אני רוצה להודות  מקרב לב לכל תושבי רחובות,  על  שבפעם השלישית  נתנו בי את אמונם, ובחרו בי להיות ראש העיר גם לקדנציה הבאה. חשוב לי במיוחד להודות לכל הפעילות והפעילים שעשו לילות כימים במטה הליכוד. תודה על המסירות והעבודה הקשה!"

"כבעבר, אמשיך לשרת נאמנה את כל תושבי רחובות ולעשות ככל שביכולתי כדי שרחובות תמשיך לשגשג ולפרוח ולהגשים יעדים נוספים. המשימה הבאה היא הרכבת קואליציה חזקה על מנת  לשמר את רחובות כעיר המובילה בישראל באיכות החיים, וכדי להצעיד את העיר קדימה לעבר העתיד!".

תגובה אחת
  1. הפתק הירוק ממש לא הונהג לראשונה במערכת הזו

השארת תגובה