שפיר לאוצר: פרסמו חוו"ד אודות ההסכמים הקואליציוניים

במכתב ששיגרה היום לראש אגף התקציבים באוצר, קובלת הח"כית, על היעדר השקיפות, ועל כך שההסכמים וחוות הדעת של הממונה על התקציבים לא מתפרסמים לציבור

שטרות כסף ומטבעות
שטרות כסף ומטבעות
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

לקראת הישורת האחרונה לפני החתימה על הסכמים קואליציוניים בין המפלגות צריך לדלג על לא מעט מכשולים. אחד מהם הוא דרישת חברת הכנסת סתיו שפיר (המחנה הציוני) לחשוף את הדילים ודרישות המפלגות שייחתמו במסגרת ההסכמים הקואליציוניים – ועלותם לציבור.

במכתב ששיגרה היום לראש אגף התקציבים באוצר, אמיר לוי, היא קובלת על היעדר השקיפות ועל כך שההסכמים וחוות הדעת של הממונה על התקציבים לא מתפרסמים לציבור. "מעבר לחלוקת התיקים הפרסונלית, המחיר האמיתי של המו"מ הקואליציוני לא מדווח לציבור. כולנו שומעים את המריבות על התפקידים הבכירים והיוקרתיים, אבל בימים אלה מתקבלות במסגרת המגעים הקואלציוניים גם לא מעט החלטות שיהיו להן השלכות ישירות על הכיס שלנו. ולמרות שההשלכות האלה נחקרות ונבדקות, הן מוסתרות לחלוטין מעיני הציבור".

בדבריה מפרטת ח"כ שפיר, "המפלגות השונות מציבות תנאים לכניסה לקואליציה. מלבד חלוקת התיקים, ישנן דרישות תקציביות: חקיקה שעלותה לציבור היא כזו או אחרת, או עשרות ומאות מיליוני שקלים שיועברו למטרה מסוימת. לפעמים לטובת הציבור הרחב ולפעמים כדי לשרת צרכים מגזריים מצומצמים, או מטרות פוליטיות שבינן לבין טובת כלל הציבור מעט מאוד".

לטענתה, "הרבה מהמאבקים שלנו בוועדת הכספים בשנתיים האחרונות היו על כסף שחשפנו בדיעבד שהיה חלק מדיל פוליטי במסגרת ההסכמים הקואליציוניים הקודמים. גם כעת יש דרישות. חלקן ראויות, חלקן פחות. אגף התקציבים באוצר נדרש להכין לצוות המו"מ חוות דעת על הדרישות האלה ולבחון כיצד הן ישפיעו על כלל הציבור. רק מה, דווקא הציבור שבשבילו הן נכתבות לא זוכה לראות אותן".

החכי"ת מבהירה, כי "משרד האוצר מסרב לדרישת עיתונאים לחשוף את חוות הדעת. שלחתי מכתב דחוף לראש אגף התקציבים אמיר לוי בדרישה לפרסם את חוות הדעת האלה לכלל הציבור. בכל פעם מחדש, לא ברור לי איך העניין הזה עוד לא הפך להרגל במשרדי הממשלה: כתבתם חוות דעת מקצועית שנוגעת לכסף שלנו? פרסמו אותה. איזו סיבה יכולה להיות לכם להסתיר מידע כזה?", תוהה שפיר.

השארת תגובה