האם "נוהל מוכתר" בירושלים עומד להיפסק?

ועדת הפנים התכנסה לבקשתו של ברקת לדיון בהשלכות "נוהל מוכתר" שכן במזרח ירושלים מקבלים היתרי בניה בקרקעות שאין רישום של בעלותן

היאחזות פלסטינית נהרסה במזרח ירושלים (4)
היאחזות פלסטינית נהרסה במזרח ירושלים (4)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

על רקע אי הבהירות סביב סוגיית הקרקעות במזרח ירושלים והטענה לבעלות עליהם מצד התושבים, קיימה היום ועדת הפנים בראשות ח"כ יואב קיש דיון לבקשת ראש עיריית ירושלים ניר ברקת שקבל על "נוהל מוכתר" ולפיו מקבלים היתרי בניה במזרח ירושלים בקרקעות שאין רישום של בעלותן.

בדיון הבהיר יו"ר הוועדה ח"כ קיש את עמדתו ולפיה ככל הידוע לו הרי שנוהל הנהוג בעיריית ירושלים חוקי. יש במקביל לשימוש בו הליך הסדרת רישום הקרקעות שהתחיל סוף סוף, ולגביו אני מבקש להגיש לוועדה דוח סטטוס בעוד חצי שנה. החשש שלי הוא שבינתיים מתקיימת פעילות לגזילת קרקעות מדינה".

ראש עיריית ירושלים אמר, כי "יש להתאים את הנוהל להנחיות משרד המשפטים. אנחנו דורשים הנחיות ברורות. משרד המשפטים חייב גם להאיץ את הסדרת המקרקעין. על המדינה לקחת אחריות על "נוהל מוכתר". ב-2017 החליטה הממשלה בעקבות פנייתי לשרת המשפטים, שנענתה לבקשתי, על ביצוע הסדר מקרקעין במזרח העיר. הסדר כזה ייתר את השימוש הבעייתי בנוהל מוכתר, אבל העניינים לא מתקדמים. יש הקפאה".

לצד ברקת השמיע את עמדתו גם המשנה ליועמ"ש ארז קמיניץ שאמר, כי "נוהל מוכתר, ואנו מדברים גם על נוהל שעוסק בהגשת תוכניות, וגם על בקשות להיתר בניה, נועד לקיים מרקם סביר לאוכלוסייה היהודית והערבית, בעיקר הערבית. אם הקרקע לא רשומה, ואנשים רוצים לסגור מרפסת או להוסיף קומה על הגג, והוועדה המחוזית אומרת – תכנונית זה אפשרי, ואין דרך לממש, בסוף החיים גורמים לכך שמממשים בצורה לא חוקית. נוהל מוכתר עונה על הצורך לאפשר מרקם חיים סביר, בתוך גבולות התכנון והרישוי. אנחנו רוצים שיבנו בצורה בטוח"ה.

"לכן, כדי להכניס מצב משפטי קשה לנתיב תכנוני סביר, חייבים לאפשר המשך חיים. הנוהל נשען על תקנות התכנון והבניה, כשיש זיקה למקרקעין. אז אפשר ליצור מתווה משפטי. היתר הבנייה לא מייצר קשר קנייני לקרקע. נכון שאדם שבונה לאחר שקיבל היתר בניה, יהיה קשה להזיזו גם אם יוכח אחר כך שהקרקע לא שלו, אבל ההיתר אינו מקנה לו זכות קניין משפטית".

השארת תגובה