גפני: "לממשלה יש שבועיים לתקן את העוול"

ועדת הכספים התכנסה לדון במצב העסקים בעוטף עזה כאשר במהלך הדיון הוברר כי החקיקה הקיימת כלל לא נותנת מענה למצבים המורכבים אליהם נחשפו התושבים בשנים האחרונות

גפני מעל הדוכן
גפני מעל הדוכן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ועדת הכספים בראשות ח"כ משה גפני קיימה היום דיון המשך לעניין פיצויים לעסקי התיירות, הדבוראים ועסקים בכלל בדרום לאור המצב בעוטף עזה בחודשים האחרונים.

במסגרת הדיון נידונו מספר הצעות לדיון: הסיוע והטיפול ביישובי עוטף עזה והדרום עקב המצב הביטחוני והפגיעה הכלכלית הנובעת מכך הפגיעה בחקלאות ובתיירות בעוטף עזה ובדרום הצעתו של ח"כ איתן ברושי, סיוע תקציבי לכוורנים ולעובדים בענף התיירות בעוטף עזה הצעתו של ח"כ מיקי לוי, הזרמת משאבים לעוטף עזה ובלימת המהלך לצמצום מכסות המים הצעתה של ח"כ איילת נחמיאס ורבין.

הדיון התקיים בנוכחות תושבים ובעלי עסקים מעוטף עזה וסביבתו.

יצוין כי בדיון נחשף כי ה לתקופות ארוכות של מתיחות ולכן אינה מתמודדת עם מצב ההסלמה הממושך ואירועי התבערה, ואינה נותנת מענה לפגיעות שאינן ישירות באזורים שונים. כך לדוגמא יישובים שעסקים בתחומם נפגעו פגיעה עקיפה (שלא בפגיעה ישירה ברכוש, דוגמת ירידה בהזמנות) ואינם מצויים ברשימת "ישובי הספר" שנקבעה בעבר ואינה עדכנית, אינם זכאים לפיצויים.

כן עלה כי גם בנוגע לישובים שכן נכללים בגדר ישובי הספר וזכאים לפיצוי בגין נזק עקיף – המנגנון של פיצוי עסקי תיירות כנגד הוכחת ביטולי ביקורים הקיים בחוק אינו יעיל, שעה שאנשים כלל אינם מזמינים חדרים לאור המצב מזה תקופה ארוכה, ולכן אין גם ביטולים. לצד אלה החוק אינו נותן מענה גם למצבים מורכבים ועובדים שמקום עבודתם משותק, כן עלתה בעיה לעניין הדבוראים, כאשר אלה מפוצים נזק הישיר שכתוצאה משריפה ישירה בטרור העפיפונים, אך אין פיצוי על אובדן תנובת הדבורים המשמעותי שעה ששטחי המרעה בהם פועלות הדבורים נשרף, בנוסף דבוראים שהחזיקו כוורות על אדמת קק"ל שלא שייכת להם אישית לא זכו לפיצוי כלל.

בצום הדיון הבהיר יו"ר הוועדה כי הוא מעניק לממשלה ארכה של שבועיים בכדי לפעול לתיקון התקנות שעלו במהלך הדיון שנערך בהשתתפות כלל הגורמים הרלוונטיים.

השארת תגובה