שגרירי ישראל הגישו כתב האמנה

חילופי גברי במשרד החוץ: טקס החלפת שגרירים נערך היום בבית הנשיא במהלכו הגישו שגרירים של 5 מדינות את כתב האמנה שלהם לנשיא המדינה

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין | צילום: מארק ניימן, לע"מ
נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין | צילום: מארק ניימן, לע"מ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נשיא המדינה קיבל היום את כתבי האמנה של השגרירים החדשים מקמרון, גואטמלה, גרמניה, הונגריה ויפן עם כניסתם כשגרירים של מדינותיהם בישראל

ראשון הגיש את כתב האמנה שלו לנשיא, שגריר קמרון הנכנס, הנשיא איחל לו הצלחה רבה בתפקידו ואמר כי "היחסים בין ישראל וקמרון חזקים וחשובים וכי ישראל תמשיך לסייע הומניטרית לקמרון בעיקר בתחומי החקלאות והרפואה – בבניית יכולות, באימון והדרכה."
שגריר קמרון הודה לנשיא ואמר: "אני נרגש מאד להתמנות לשגריר קמרון לישראל. שיתוף הפעולה בתחום החקלאות חשוב מאד, ואני אשמח להעמיק אותו. אני זוכר היטב את הביקור הראשון שלי בישראל ב-2002 ושמח לחזור לפה כשגריר."

לאחר מכן העניק שגריר גואטמלה הנכנס, את כתב האמנה לנשיא. הנשיא ברך אותו ואמר: "גואטמלה היא אחת מהחברות הוותיקות של ישראל, גואטמלה הייתה המדינה השנייה להכיר בעצמאותנו ופה בירושלים יש לנו רחוב בשם גואטמלה וכמובן השגרירות של גואטמאלה. שיתוף הפעולה בין ישראל לגואטמלה בתחום החקלאות, המים והרפואה חשובים לשנינו."

שגריר גואטמלה אמר, "המדינות שלנו חברות מאז ומעולם, וחברות זו שוב הוכיחה את עצמה בעזרה שלכם אחרי התפרצות הר הגעש השנה. שלוש המילים הראשונות שאני למדתי בעברית הן 'תכלס', 'פיתוח' ו'שלום'. אני מקווה שאלו ילוו אותנו לאורך הזמן שלי פה."

בהמשך קיבל הנשיא את כתב האמנה של שגרירת גרמניה הנכנסת. ובירכה על הגעתה לישראל וציין את העובדה ששתי המדינות שלנו חולקות עבר כואב, אך הוא הבסיס למערכת היחסים החזקה והחשובה שלנו. כפי שאמרתי לקנצלרית מרקל בשבוע שעבר, הקשר בין העמים חשוב בדיוק כמו הקשר עם הממשלות. המדינות שלנו חולקות ערכים ותקווה לעתיד ושתיהן מאמינות בשלום ודמוקרטיה."

שגרירת גרמניה הודתה לנשיא על קבלת הפנים ואמרה: "זהו רגע מרגש עבורי, אני חוזרת הביתה. זאת זכות גדולה לשרת את שני העמים שלנו בצורה כזו. היחסים בינינו עמוקים וחזקים, אבל תמיד אפשר למצוא דרכים נוספות להעמיק את הקשר."

הבא להגיש את כתב האמנה היה שגריר הונגריה ובדבריו אמר הנשיא: "הונגריה הייתה בית ליהודים והיום בהונגריה יש את הקהילה היהודית הגדולה ביותר במזרח אירופה כאלף סטודנטים ישראליים שלומדים בה. היחסים בין המדינות איתנים, ואני רוצה להודות לממשלת הונגריה על תמיכתה בישראל בפורומים הבינלאומיים. בצל העלייה המדאיגה באנטישמיות אנחנו חייבים להראות אפס סבלנות, ונמשיך לעבוד ביחד אתכם להבטיח שהיהודים בהונגריה יהיו בטוחים."

שגריר הונגריה הודה לנשיא על דבריו ואמר: "אנחנו בשיא היסטורי ביחסים בין שתי המדינות. הונגריה וישראל רואות עין בעין בנושאים החשובים של ימינו – זהות לאומית, ריבונות ובטחון. הונגריה עומדת לצד ישראל בפורומים אירופיים ובינלאומיים מתוך הבנה שישראל היא פרטנר חשוב. היה סמוך ובטוח שממשלת הונגריה מגלה אפס סובלנות לאנטישמיות."

בסיום הגיש שגריר יפן את כתב האמנה שלו לנשיא. "ברוך הבא לישראל, אדוני השגריר", אמר הנשיא והוסיף: "זהו זמן מרגש עבור שתי המדינות. השמש זורחת על יחסי יפן-ישראל. מדינותינו חולקות מחויבות עמוקה לאותם ערכי יסוד – דמוקרטיה, חופש, ובקשת שלום. אני רוצה להודות ליפן על ההשקעה בפארק התעשייה ביריחו. זה מוכיח את חשיבות העשייה להבדיל מלדבר על מה אי אפשר לעשות. שמחנו לקבל את פניו של ראש ממשלת יפן, בתחילת השנה. הוא הביא עמו משלחת גדולה של מנהיגים עסקיים, ושמחנו לראות כי שיתוף הפעולה ממשיך להתרחב על פני מגוון רחב של מגזרים."

בראשית דבריו מסר שגריר יפן את ברכתו של קיסר יפן ואמר: "העם היפני מודה למדינת ישראל על הסיוע הרפואי אחרי רעידת האדמה לפני שנה. זהו ביטוי לעומק החברות בין שתי המדינות. אני גאה שבעשור האחרון, בנינו פארק תעשייה פורה ביריחו יחד עם השותפים בישראל, הרשות הפלסטינית וירדן. נמשיך לעבוד כדי להעמיק גם את היחסים המצוינים בתחום החדשנות והטכנולוגיה."

השארת תגובה