מיוחד: רבי חיים רבי בשו"ת בחירות

באופן נדיר, מתיישב ראש מוסדות 'עטרת חכמים' הגאון רבי חיים רבי בעמדת הכתב ומנפיק שו"ת בחירות עם התייחסות מפורטת לסוגיות שעל הפרק • מסמך לא שגרתי

הקבלת פני הרב חיים רבי, צילום יעקב כהן (10)
הקבלת פני הרב חיים רבי, צילום יעקב כהן (10)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

זה כבר ריטואל קבוע. כל כמה שנים פונים אלינו ומבקשים את קולנו. נמאס.

נכון. זה רק פעם בכמה שנים. כמו שה' פונה אליך כל שנה במצוות תקיעת שופר בראש השנה, או ארבעת המינים בסוכות, הוא פונה אליך פעם ב-5 שנים במצוות הבחירות.

מצוות הבחירות? הכל פוליטיקה!

תקרא לזה באיזה שם שתרצה, זה לא מכהה את המצווה כהוא זה. יש מצוות עשה לחזק את התורה. חד וחלק. בפרשת כי תבוא יש 13 ארורים, וכנגדם גם ברכות. הארור האחרון נאמר על מחלישי התורה. הברוך האחרון: "ברוך אשר יקים את התורה הזאת. שהחזון איש זצ"ל אמר שגופי תורה תלויים ביום הבחירות הוא ידע מה הוא אומר. שמרן מאור עיננו קרה מי לה' אלי, הוא ידע מה הוא אומר".

כאילו, כל התורה קשורה בבחירות…?

מה לעשות, והמצב כיום בכל עיר בארץ, חרדית/ דתית/מסורתית/חילונית, ששמירת התורה וחיי הדת באותו מקום קשורים במישרים לכוח הנציגות הדתית. עובדתית, זה הדבר הכי חזק לשמירת היהדות בכל עיר. אין עיר/ישוב/מקום בכל ארץ ישראל שאינו תלוי בדבר הזה.

אבל יש בבת ים עוד נציגים דתיים

נו. תבדוק לבד מי "עשה", ומי "מבטיח שיעשה". שנית, כי ה"אנשים הנוספים" אינם מגובים מגדולי ישראל, וכיון שנשיא מועצת חכמי התורה חכם שלום הכהן, עם מרן שר התורה הרב חיים קנייבסקי, עם כל חכמי התורה בעיר בת ים יודעים את אשר לפניהם, והחליטו על מפלגת ש"ס בראשות רפאל ברנז דווקא, איזה חכמה היא לחשוב "אולי כולם טועים והאמת היא אחרת"?

אבל עם יד על הלב, מה ש"ס עושה למען העיר?

אוהו. אתה הולך בשבת והחנויות סגורות בעיר. אתה חושב שזה בא מהאוויר? (בוא וראה מה קורה בערים אחרות רח"ל), בקרבת בתי כנסת יש מקומות חניה עירוניים באופן מוגדל במיוחד, אתה חושב שזה בא מהאוויר?, מוקם אצטדיון בלי חילולי שבת, אתה חושב שזה בא מהאוויר?, שירותי דת ניתנים על ידי המועצה הדתית ברמה הולכת ועולה, אתה חושב שכל זה מהאוויר?, חוגים לעשרות ילדים נפתחו למען הצבור, זה מהאוויר?, אירועי תרבות בכל חג, הופעות, ספריה תורנית, בנוסף דף הפעילויות של ש"ס בקדנציה האחרונה עשיר ומלא באופן שמעולם לא היה על ידי אף נציג בעירייה. זה אוויר בעיניך?. הרי רפאל ברנז הוא נציג הציבור היחיד בעיריית בת ים שדלת המשרד שלו תמיד פתוחה, ושמכשיר הפלאפון שלו תמיד זמין.

מה פירוש? אין "הכרת הטוב" לנציג בעירייה שעזר לי?

בטח שיש. ובשביל הכרת הטוב הנה לך כמה עצות קלות לעשות: 1. לומר עבור אותו נציג את כל ספר התהילים בקברי צדיקים. 2. לקנות לו מתנה יקרה. 3. לשלוח לו פרחים כל ערב שבת…. אבל האם בשביל הכרת הטוב תפגע בשומרי התורה בעיר? האם בשביל הכרת הטוב לא שומעים בקול גדולי ישראל? הלא כולם מאוחדים יחד במפלגה גדולה וחזקה, עם קבלות של עשיה מוכחת. מה שייכת הכרת הטוב לבחירות ולמאבק על שמירת הדת העיר? הלא זה מחליש את החזקים בשמירה. האם בגלל הכרת הטוב תפסיד תפילת שחרית למשל…? הכרת הטוב אינה סיבה לעבור על הוראה מפורשת של גדולי התורה.

כולם יודעים שיש "הכרת הטוב"

את המונח המטופש הזה בקשר לבחירות, המציאו עסקנים לפני כמה שנים. ומאז אנשים תמימים, ואפילו אברכים, נופלים בזה! הכרת הטוב?? – בוודאי!!. תוציא מכיסך כסף שלך לתת לו עבור הכרת הטוב. תיקח אותו למלון על חשבונך. תטרח עבורו בגופך וממונך. אבל אל תמכור את התורה בשביל הכרת הטוב. הדת היא של האלוקים. לא שלנו. אל תפצלו ואל תחלקו את הדת בבת ים במסווה הכרת טוב מזויפת.

ישנם כאלו ששואלים מה ש"ס עשתה "בשבילי" בבת ים, אלו שאלות שלא היו בעבר, מה עונים להם?

שאלה של אנוכיות במיטבה. תחשוב רגע, האם הנושא בבחירות הוא "מה יצא לי מהבחירות", או: "מה יצא להשם מהבחירות"… הנושא האמיתי של בחירות הוא חיזוק התורה, שמירת שבת, שמירת כשרות, שמירת טהרה, עירובין, מקוואות, מדרשיות ותלמודי תורה, חוף נפרד כהלכה, וציבוריות יהודית. על זה הבחירות, ולא על אם יהיה לך אישור הרחבה או תוספת בניה על הגג. מאיפה בכלל התעוזה והגאווה לשאול מה עושים באופן אישי בשבילי? האם תנועת ש"ס קמה כדי לעזור לך?, או כדי להילחם ולשמור על קדשי ישראל. ברור שעוזרים על הדרך להמון יחידים, אבל הנושא הוא הציבורי: איך בת ים תיראה (ותהיה) העיר יותר קרובה למסורת, לדת, ולמצוות. ואגב, אחרי שיעורי בית ושיחות עם לא מעט אנשים, בקדנציה האחרונה כולם מודים שר' רפאל ברנז עשה מהפיכה אדירה בכל הנוגע לציבור התורני בעיר בת ים.

אז מה בסיכום?

פשוט עושים מה שגדולי התורה עושים: מיד אחרי תפילת שחרית, אומרים "לשם יחוד" והולכים להצביע….ש"ס.

השארת תגובה