פרוש: גדולי ישראל אמרו לי להמשיך

"בחורים שאני הבאתי ללמוד כאן בעיר מפגינים נגדי היום כי מתסיסים אותם • עושים שותפות עם מי שנלחם בתורה בתפארתה" • מסר של אחדות: "יום אחרי הבחירות אני שוכח מהכל ומסתכל קדימה"

דרעי מעניק תעודה לישראל פרוש
דרעי מעניק תעודה לישראל פרוש
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

את הראיון עם ראש העיר ומועמדם של גדולי ישראל הרב ישראל פרוש, אנחנו מקיימים על רקע הפגנות שהתקיימו תחת ביתו, והתקפה רוחבית על הצעד המשפטי, כאשר יש המאשימים את פרוש בדבר. פתחנו את השיחה בשאלה איך הגענו לזה.

"קודם כל, אני רוצה לומר. כל גדולי ישראל מכל העדות והחוגים תמכו בי ואמרו לי להישאר באלעד. זה נותן לי כוח ומאפשר לי להתעלם מכל מה שקורה מסביב שלא בצדק. אתה שואל מה קרה בדרך? תראו בכל הארץ. עשו מחלוקת בכל הארץ. אמרתי שיהפכו אותי ליותר גרוע מטומי לפיד והם מצאו את הדרך. עושים נגדי הסתה פרועה, נגדי ונגד גדולי ישראל ששלחו אותי. מה זה הדבר הזה שמזלזלים בצורה כזו בשורה ארוכה של שרי ומאורי הדור? אני אישית ישבתי מול כל חברי מועצת גדולי התורה שהורו לי ללכת להתמודדות. באיזו זכות הם יכולים לזלזל בזה?"

ומה לגבי העתירה המשפטית שמאשימים אותך בחלק בזה?

"בוא נחלק בין מה שהמסיתים אומרים לבין האמת. הרי זה ברור שכשנתקלים במצב כזה, הם יאשימו אותי. עוד מעט יאשימו אותי במה שקורה בכל הארץ. אני הצהרתי פעם אחרי פעם שאסור ללכת לערכאות. אמרתי שאין לי שום קשר ויד לדבר הזה. אבל בלי קשר, הם מאשימים אותי? המתמודד השני בעצמו הלך בביתר לערכאות לפני 11 שנים נגד אגודה וש"ס. השותף החדש שלו הלך לערכאות נגד מרן הגר"ע יוסף. אבל הם קבעו "רק לא שרוליק פרוש". הסיבה היחידה שאני מוצא לזה, כי היה יותר מידי טוב. אין רב בעיר מכל העדות שחושב שאני צריך לעזוב. כל הרבנים הספרדים חתמו עם החותמת שאשאר.

"המצב הגיע לידי כך שהיום, אני שומע שותפים שליקקו דבש במשך חמש שנים, שפתאום תוקפים ואומרים כמה הייתי גרוע. אבל זה בסדר, אני מבין שבחירות עכשיו, ואני בטוח שעוד שבוע נשכח מהכל ונמשיך להוביל יחד את העיר".

איפה תופסות אותך ההפגנות?

"בשבוע שעבר אני הייתי בבית עם הילדים, ואני מקבל את זה באהבה. אף פעם לא פחדתי מביזיונות. כשהיה צריך להקים גן חי, אני במו ידי סחבתי את בעלי החיים. היום כל העיר נהנית מהפינה המופלאה הזו. אני באופן אישי התלכלכתי באבק הבניה, לא ישבתי במשרד. הייתי מעורב בכל אבן שקמה פה בקדנציה שלי. אף פעם לא עשיתי חשבון של כבוד או לא. היו פה חמש שנים שקטות. כולם קיבלו. עכשיו יש שבועיים שהם ינסו להסביר למה לא קרה פה כלום. אנחנו הולכים ברחוב בלילה. זה נורא, מאות בחורי ישיבות ברחוב מחכים לבלגן. אחד מהם לא חסיד. ויש פה מאות בחורים חסידיים. הם עוד לוקחים פטרונות על התורה?? יש פה יותר משלושת אלפים תלמידי ישיבות בעיר. הרבה יותר הם ליטאים מחסידים. ואני רואה אותם עושים הפגנה מתחת הבית שלי. אבל אני רוצה להודיע, זה לא יפריע לי. אני אביא עוד אלפים. כי חודש יתסיסו אותם, אבל העיר תראה עוד חמש שנים אחרת".

בשלב הזה חשוב לו גם להוסיף את השתלשלות העניינים בחודש האחרון. "יש פרט נוסף. אני הסכמתי להקריב הרבה למען השלום והשקט בעיר. אבל לצערי נתקלתי בחומה בצורה. כאילו מישהו רצה ללכת למחלוקת בכל מחיר. למרות שאלה שהולכים איתי כעסו עלי, הלכתי בחג הסוכות האחרון למהלך מרחיק לכת. ישבתי כתשע שעות בבית של השר דרעי, בניסיון להביא בכל זאת שקט לעיר. אבל הם התעקשו שאבגוד בשותפים שלי, ולכך לא הסכמתי. בכל מה שקשור לטובת העיר או לתפקידים שלי, אני מוכן ללכת רחוק, אבל באנשים אחרים שסייעו לקדם את העיר, אני לא אשתף פעולה בהחרמה שלהם".

אחרי העניינים הבוערים, תוכל לסכם קדנציה בכמה מילים:

"אני חושב שכולם יסכימו איתי שהשלום הנו ערך חשוב וראשון במעלה, ולכן מכל ההישגים שלי אני משתבח דווקא בהישג הזה, שמעבר לחשיבותו הגדולה באופן כללי כידוע, הוא גם חשוב לי באופן אישי. אני תמיד מנסה להשכין שלום בין צדדים שונים, לפשר בין יריבים ולהביא לניהול סכסוכים בצורה מכובדת שתביא תועלת לכל הצדדים בסופו של דבר. כך עשיתי בנושא החינוך העצמאי, כך נהגתי כשהיה ויכוח גדול בין אגודת ישראל ודגל התורה לגבי החוק הנורבגי, זכיתי להיות הגורם המפשר שהביא את הצדדים להסכמות, וכך נהגתי בהרבה הזדמנויות אחרות.

"אלעד, כמו שידוע לכולם, היתה עיר רוויית סכסוכים ומריבות. הניהול כאן היה מהוסס, לחיץ ומושפע בקלות מכל מיני אינטרסים, מה שגרר חוסר יציבות אשר הביא בסופו של דבר להעצמת ויכוחים והפיכתם לסכסוכים קשים מאוד שהשפיעו על כל צורת ההתנהלות של העיר.

"הגעתי לכאן לפני למעלה מעשר שנים, במטרה להשתקע באלעד ולהשתלב בהנהגה שלה. התחברתי לעיר הזאת במהירות. זאת עיר שקל להתחבר אליה, היא עיר עם אוכלוסיה מגוונת, ועם תושבים מיוחדים במינם. אני באמת חושב כך, שאלעד היא עיר מיוחדת במינה.

"נכנסתי לעבודה כחבר מועצת העיר, היתה כאן בעיה קשה מאוד של הקצאות לבתי כנסת ומוסדות חינוך. היו הרבה מאוד מוסדות וקהילות שהמתינו להקצאת קרקע, וכל ניסיון להקצות קרקע לקהילה כזאת או אחרת נתקל בהתנגדות עזה של כל הקהילות האחרות שחשקו גם הן באותה הקרקע.

"בין היתר כיהנתי אז כיו"ר ועדת ההקצאות וקידמתי מהלך שהיה נראה דמיוני, אך לאחר שנים של עבודה הוא הבשיל ובוצע בהצלחה גדולה ב"ה: מיפיתי את כל שטחי הציבור, את כל הקהילות והצרכים השונים שלהן, ולאחר מכן העברנו בהחלטה אחת הקצאות לכ-90 מוסדות בבת אחת. זה משהו שלא היה כמותו בהיסטוריה, ורק כך זה יכול היה להתנהל כי כך כל קהילה קיבלה את מבוקשה, או לפחות את רוב מבוקשה, וכולם הסכימו למהלך הזה שבעצם ריצה את כולם והרגיע את כולם שהם לא יישארו בסוף התור, כשכבר לא יהיו שטחים לחלק. ימים אחדים לאחר מכן, עשינו השלמה של המהלך והעברנו הקצאות נוספות, שהסתכמו בסופו של דבר ביותר ממאה הקצאות שהועברו בשתי הפעימות הללו.

"בעצם באתי והוצאתי את הסיבה למריבות. למה אנשים רבים? כי הם מפחדים להפסיד. זה עבד מצוין ב"ה, כולם היו מרוצים, ולאחר שנבחרתי כראש עיר, המשכתי באותה הגישה. לתת לכולם את מה שמגיע להם, כך עינו של אחד אינה צרה בהצלחתו של האחר, אף אחד לא חושב שמישהו אחר מקבל על חשבונו וכולם יוצאים מרוצים.

"יתירה מזאת, מעבר למחלוקות והמריבות שהיו בין מוסדות וקהילות שונות, היה כאן מצב חמור מאוד בכל הקשור ליחסים בין אשכנזים וספרדים. היתה פה שנאה. זאת אמירה קשה אבל אני לא מוצא מילה אחרת שיכולה לרכך את המציאות הקשה הזאת. פשוט שנאה!

"ההישג המרכזי שלי הוא שאני סילקתי את מחסומי השנאה בין העדות, מי שגר באלעד יודע שאלו דברים נכונים. אני לא סתם זורק עכשיו סיסמאות כי עוד מעט יש בחירות. זאת האמת לאמיתה, וזה קרה למרות שלפני הבחירות הקודמות היו גורמים שניסו ללבות את השנאה ולהעלות אותה לשיאים חדשים, כדי לגרוף מכך רווחים פוליטיים ולהציג אותי כמועמד שאינו לגיטימי בגלל העובדה שאני נולדתי לצערם למשפחה שמוצאה מארצות אשכנז.

"אני אומר את זה עם כאב גדול, כי גם עכשיו, אחרי חמש שנים של אחדות נפלאה, המראה הזה חוזר על עצמו. אותה הגברת, עם שינוי קל של האדרת שלה. עכשיו גם העובדה שאני משתייך למגזר החסידי מהווה 'חיסרון' גדול באישיות שלי, על אף שכולם מודים שהעיר התנהלה למופת תחת הנהגתי".

הכל טוב. אבל בדגל התורה טוענים שיש הסכם, שאלנו.

"נכון. היה הסכם, וההסכם הזה היה חלק מהסכם רחב יותר שכלל גם את בית שמש. הם בעצמם מודים שאת ההסכם בבית שמש הם לא קיימו, ולא מסבירים למה את ההסכם באלעד אנחנו כן צריכים לקיים. אנחנו התייעצנו עם דיינים, בדקנו ונאמר לנו שאנחנו לא מחויבים להסכם, ובכל זאת הצענו להם ללכת לבוררות, אבל הם התעלמו מהדרישה הזאת פעם אחר פעם, ורק ברגע האחרון הם החליטו לעשות ספין על חשבוננו ולקרוא לנו לדין תורה, כשברור היה שזה כבר מאוחר מדי, גם בגלל שאני מטופל במשפחה וילדים והודעתי להם שנה מראש שאני רוצה לקבל תשובה לגבי רצונם לקיים את ההסכם כדי שאני אוכל לכלכל את צעדי ולהחליט אם אני עובר דירה למקום אחר, כשאצטרך לחפש עבודה חדשה לאחר שאסיים את כהונתי כראש עיר. דחו אותי שוב ושוב, אמרו לי להישאר בעיר. עכשיו פתאום נזכרים. בשלב הזה, אל תשכח שלעשות בחירות עולה הרבה מאוד כסף ומאמץ, אנחנו כבר חתומים על הסכמים עם חברות פרסום, שילוט, הפצה, השקענו בפילוח נתונים של מצביעים, אנחנו בעיצומו של קמפיין שעולה לא מעט כסף ועכשיו הם רוצים דין תורה? הגאון רבי זושא הורביץ, רב מקהלות החסידים באלעד, כבר השיב על כך שזה כמו להציע דין תורה לסוחר אתרוגים בערב סוכות.

"בכל מקרה אני לא החלטתי שום דבר לבדי. כל מה שעשיתי היה לפי הוראת גדולי התורה. כל פקפוק שעלה שטחנו מיד בפני רבנים, מורי הוראה וגדולי התורה והחסידות. אנחנו התנהלו ביושר ובניקיון כפיים, הודענו מראש בדיוק מה הדרישות שלנו ומה אנחנו רוצים, ומי ששמר על עמימות עד הרגע האחרון ושיחק באמירות מבולבלות ומבלבלות שנאמרו לסירוגין, דבר והיפוכו, זה לא היה אני ולא אף אחד ב'שלומי אמונים' או באגודת ישראל".

אנחנו חוזרים לסיכום הקדנציה, כשהוא מדבר על עוד הישג מרכזי שהוא רואה במבט לאחור. "אלעד היום כפופה להנהגה הרוחנית שלה. זה משהו שלא היה כאן קודם באופן מובהק כמו שזה היום. בחמש השנים האחרונות עבדתי על כך והצלחתי לגרום שגם הרב הספרדי וגם הרב האשכנזי של העיר מרגישים שהעיר כפופה להנהגה הרוחנית שלה, והם באחדות ובשיתוף פעולה מנהיגים אותה על מי מנוחות. זה הישג חשוב אולי לא פחות מהשלום, כי עיר שאינה נשמעת לרבניה, זה דבר נורא ואיום.

"הבאנו לאלעד למעלה מ-3,000 בחורי ישיבות. הגענו ב"ה למצב שכל צרכי העיר מיושמים, הטיפוח, ההשקעה, החינוך, בינוי המוסדות, הכל עלה על דרך המלך. בנינו כאן למעלה מ-400 כיתות לימוד! הקמנו פרויקטים שילוו את העיר עוד עשרות שנים בעז"ה, ביניהם המתנ"ס הפועל תחת פיקוחם של רבני העיר ושבו השקענו עד כה יותר מ-100 מיליון שקלים!! זה סכום אסטרונומי! זאת השקעה משמעותית לכל עיר, ובמיוחד לעיר כמו אלעד שהיא לא גדולה במיוחד בלשון המעטה, ומצבה הסוציואקונומי אינו מהמשופרים. נכנסו לשפ"פים והסדרנו את הנושא לשביעות רצונם המלאה של התושבים שגם חוסכים כסף בהוצאות על גינון וטיפוח, וגם נהנים מעיר יפה ומטופחת הרבה יותר. הבאנו לכאן מודל חדש של גינות ציבוריות, הקמנו כיכרות מעוצבים ביופי ובחן.

"בעצם כל תושב באלעד יודע בדיוק מה עשינו, אם זה הקמת ספריה עירונית שמשרתת קהל אדיר של אלפי ילדים, אם זה הפארק הארכיאולוגי שכל ילדי העיר נהנים ממנו וגם ילדים מחוץ לאלעד באים אליו כדי ללמוד על המצוות התלויות בארץ ועוד. הקמנו כאן שיטור קהילתי שמצד אחד מחבק את התושבים ומצד שני מרתיע עבריינים, פרויקטים התנדבותיים שונים, הסדרנו את בעיית הנוער המתמודד שהפך ממשועמם שמתבטא בעיקר באמצעות מעשי ונדליזם לנוער מתנדב שמשקיע בעיר ומטפח אותה.

"חשוב לי להדגיש, זה נכון שאני הייתי כאן ראש העיר בחמש השנים האחרונות, אבל את כל הפעילות הזאת לא עשיתי לבד. אני הייתי המנהל והיו לי קבלני משנה שעבדו גם הם לטובת העיר, בראשם חברי לסיעת אגודת ישראל הרב חיים מאיר כץ והרב פנחס גרוס אנשי הלשכה שלי הרב מנחם אמיתי, הרב ישי קליין והרב חיים מאיר רוזנפלד  וכן חברי המועצה מהסיעות האחרות, כולל דגל התורה וש"ס שאיתם עבדתי בשותפות נפלאה.

"גם בנושא זה עשינו עבודה נפלאה. הצלחנו להרחיב את תחום השיפוט של אלעד באופן משמעותי, ואחרי שכל השטחים שהיו לעיר עד כה כבר נוצלו באופן מלא, יש לנו סוף סוף יכולת להוסיף ולהתרחב.

"בנוסף חתמנו על הסכם גג לבנייתן של אלפי יחידות דיור נוספות בעיר. יוקמו כאן שכונות חדשות ובעז"ה העיר תכפיל את עצמה ואף יותר מכך. בד בבד דאגנו גם להכנסות העיר, וחלק מרכזי מאוד מההסכם הוא השטח לבניית מרכז תעסוקה שיהיה בגודל של יותר משני מיליון מטרים רבועים. מדובר בשטח ענק שיכניס בעזרת ה' ארנונה בסכומים העולים עשרת מונים על כל התקציב של עיריית אלעד כיום, ומי שיהנו מזה הם תושבי העיר. יהיו כאן מקומות תעסוקה לתושבים שלא יצטרכו להרחיק נדוד לערים אחרות כדי לעבוד, וכך ירוויחו התושבים פעמיים".

לצדו של פרוש ניצבת רשימת אגודת ישראל, והוא שמח לפרט על הנבחרת. "מדובר בחברים שעושים לילות כימים למען הכלל והפרט – זאת ההגדרה של שותפיי לדרך. אני הוצבתי בראש רשימת אגודת ישראל, ואחרי מופיעים נציג ויז'ניץ הרב בערל אשר, וכן נציגי שלומי אמונים הרב פנס גרוס מקהילת חסידי צאנז בעיר, הרב אורן מזרחי המייצג את קהילות חב"ד באלעד, והרב עמית כהן המייצג את הקהילות של ברסלב בעיר וכן את השכונות השונות באלעד.

"אני חושב שהרשימה הזאת מדברת בעד עצמה, היא כוללת נציגויות מכל המנעד הרחב של המגזר החסידי באלעד, והנציגים שלנו, כמיטב המסורת של 'אגודת ישראל' משרתים לא רק את הקהל הביתי שלהם ושלנו, אלא את כל תושבי העיר, כפי שהוכחנו לאורך כל השנים".

יום אחרי הבחירות, מה הולך להיות?

"אני יכול לומר לך בוודאות, מי שחושב שאחרי הבחירות אני אנקום במישהו הוא טועה. אני ראש עיר של כולם. יש גם צרכים של עוד ציבורים ואני אשמור עליהם. יש נוער מתמודד שצריך טיפול והוא יקבל. אלעד היא עיר טובה. עיר שיש בה מקום לכולם. עיר שמכירים כל אחד את הצרכים של השני. ועכשיו יש מי שמנסה להרוס את הכל. הם אמנם עושים שותפות עם מי שהיה סגן שלי והלך בריש גלי נגד תורה בתפארתה. אבל אני, יום אחרי הבחירות שוכח הכל ומביט רק קדימה.

"הצעד הראשון יהיה להשקיע בהחזרת האחדות לעיר. אני מקווה שלא אצטרך להשקיע בכך יותר מדי, ושבסופו של דבר כולם יקבלו את תוצאות הבחירות וישבו סביב השולחן לטובתה של העיר.

"במקביל וביתר שאת, נמשיך לפעול לביסוסה של העיר. אלעד חיה ונושמת היום, אבל היא מחוברת למכונת הנשמה, היא נשענת במידה רבה על פרויקטים התנדבותיים ועל כל מיני תקציבים שאני מגייס במאמצים מרובים ממשרדי הממשלה השונים. אנחנו נקדם באינטנסיביות את יישומו של הסכם הגג, מה שיכניס לנו כספים בשלב הראשון מאגרות והיטלים שצריכים הקבלנים לשלם לעירייה, ולאחר מכן מכספי הארנונה של מרכז העסקים שיוקם כאן בעז"ה, בסמוך לעיר.

"כמו כן יש לנו עוד הרבה מה להשקיע בחינוך. לצערי יש לנו עוד מוסדות חינוך ששוכנים בקרוואנים, ואנחנו נצטרך לקדם בכל הכח את בנייתם המבנים, כדי שלא יהיה ילד אחד באלעד שיצטרך ללמוד בקרוואן. אנחנו צריכים לעבור ממצב של גירעון מתמשך במספר הכיתות, בגלל הריבוי הטבעי המבורך של העיר, ולעבור למצב שבו כיתות הלימוד תהיינה בנויות עוד לפני שהילדים מגיעים לכתה א'.

"כמו כן אני מתכוון להעמיק את הסיוע של העירייה למוסדות החינוך, לבתי הכנסת, לפעילויות הקהילתיות ולכל דבר טוב שקורה באלעד. אנחנו כעירייה צריכים לעודד את הדברים הטובים, ולשפר את מה שלא מספיק טוב, ובעז"ה נעשה את זה בכל הכח".

 

השארת תגובה