מלול: "העצרת היא ההוכחה שניצחתי"

שבוע לבחירות, עונה ראש העיר רחובות לשאלות הקשות: איך קרה ואין מי שיתייצב מולו להתמודד על ראשות העיר? והאם הוא גורר את העיר ל'התחרדות'?

רחמים מלול
רחמים מלול
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לקראת הבחירות שיתקיימו בעוד פחות משבוע, כינס ראש העיר מסיבת עיתונאים במהלכה השיב לשאלות הבוערות בענייני השעה והמעסיקות המערכת הפוליטית המקומית ובהם שאלות בענייני הדתה, הרכב הקואליציה הבאה, מחאת "הפתק הירוק" ועל ההצלחה הגדולה בניווט המושכל של העיר בכל הקשור ליחסים העדינים בין דתיים וחילונים.

"כיצד אתה מתייחס לעובדה שאין אף מתמודד מולך בבחירות אלו"?

"העובדה שאני מכהן כראש עיר מזה 8 שנים, כאשר לאחר הבחירות בהם אני מתמודד כמועמד יחיד, אכהן כראש עיר בקדנציה השלישית, מלמדת על שביעות הרצון מפעולותיי ומהעשייה שלי לאורך השנים בהם אני מכהן כראש עיר".

ובכל זאת יש המאשימים אותך בכך שהעיר רחובות מתחרדת בשנים האחרונות, וכאילו אתה הוא זה שנותן יד ל'הדתה'?

"מדובר בטענה שאיננה נכונה. אני מרשה לעצמי לומר במלא הצניעות כי הצלחתי בסייעתא דשמיא, בשכל ובתבונה לשלב בין כלל האוכלוסיות בעיר. העיר רחובות התברכה בתושבים המתגוררים בה בהרמוניה משותפת. העיר התברכה בתושבים ראויים וחכמים שהסובלנות היא נר לרגליהם והדברים מכוונים כלפי כלל האוכלוסיות".

"אתה יודע מה, החילונים מאשימים אותי שהעיר מתחרדת ואילו מהצד השני אני חוטף ביקורת על כך שצביונה של העיר הופך ליותר ליברלי וחילוני, כל צד מאשים אותי בההיפך, זו ההוכחה הניצחת שאני מתנהל בחכמה ובתבונה".

"אומר לך יותר מזה, במוצ"ש האחרון התקיימה ב'בית העם' עצרת המונית. אתה זוכר את ההפגנות שהיו נגדי עם פתיחת 'בית העם'? אז אותם אלו שהשמיצו אותי, הכפישו ויצאו נגדי, אותם אלו שפעלו נגדי בכל דרך, הם ששכרו את 'בית העם' וערכו שם כנס בקנה מידה היסטורי. זו ההוכחה שאני משכיל לנווט בהצלחה בין שלל האוכלוסיות המרכיבות את העיר לרחובות לגווניו".

"מה אתה מתכוון לעשות ולשפר בקדנציה הבאה לטובת האוכלוסייה החרדית והדתית?

"ראשית, במהלך הקדנציה האחרונה הועלנו רבות לקידום ושיפור מבני הציבור לאוכלוסיה זו. המוטו שלי מאז ראשית דרכי הציבורית בעשייה, הוא שלציבור החרדי מגיע מה שמגיע לאחרים בזכות ולא בחסד".

"אמנה בפניך מקצת מההקצאות וממבני הציבור שפעלנו לטובת אוכלוסיה זו במהלך הקדנציה האחרונה: הקצאת מבנה חדש לת"ת 'הבאר' שסבל מצפיפות רבה וממבנה ישן, 'חניכי הישיבות' – גני ילדים, הקמת במנה חדש עבור בית הספר 'בית יעקב יסודי' ובו תוספת של 18 כיתות, ת"ת 'בן איש חיל' – בנין חדש, בית הספר לבנות 'אור לציון' – בניית אגף חדש ו'תיכון' לבנות, הקמת מתנ"ס חרדי חדש בגודל 800 מ"ר, בית ספר חב"ד – הוספנו כיתות לימוד, ת"ת קרעטשניף – תוספת כיתות".

"ישנם עוד 2 מוסדות שלצערי טרם מצאנו להם פתרון אך הדבר עומד בראש מעייני ואנחנו עושים מאמצים רבים בעניין, אני משוכנע כי בשנה הקרובה גם התלמידים שלהם יבואו אל המנוחה ואל הנחלה".

כיצד אתה מתייחס להאשמות על הזנחת העיר מבחינת הניקיון? אנו עדים לאחרונה להקמת "מחאת הזבל"?

"אני מבקש לנצל את ההזדמנות ולהתייחס לשיח הציבורי סביב הנושא. אם בעבר חשבנו כי מדובר במחאה אמיתית מהשטח, הרי שבשבועות האחרונים עם הצטרפות אחת ממייסדות המחאה למפלגה מסוימת, כולם מבינים כי מדובר במחאה פיקטיבית ופוליטית".

"האם בגלל הסיבה הזאת העיר צמחה והתפתחה והגיעה לאן שהיא הגיעה? זאת ההוכחה הטובה ביותר שאין להם נושאים אחרים לתקוף אותי. במה יתקפו אותי בפיתוח העיר? בהישגים הנאים של מוסדות החינוך? נושא הניקיון הוא תחום שתמיד יש מה לשפר בו בכל מקום בעיר".

"להגיד שאין מה לשפר? אני אחטא לאמת, אני כן מתכוון למנות מנהל ניקיון ולהוסיף תקנים של הפיקוח, עובדי הניקיון עובדים קשה ובמסירות נפש, זה מאוד פוגע בהם".

האם מבנה הקואליציה הבאה יהיה מורכב לפי מדד המנדטים שתגרוף כל מפלגה?

"אני מבקש להבהיר, מעולם לא הבטחתי תפקיד כזה או אחר במערכת בחירות. עם זאת, לאחר הבחירות בהחלט יהיו פרמטרים לגבי השילוב בקואליציה. גורמים שמנהלים קמפיינים של 'מחאות פתק ירוק או שחור, ברור שהם לא יהוו חלק ממרכיב הקואליציה, מי שאינו מצהיר כי הוא תומך בי לראשות העיר וזאת משום שהוא איננו מאמין בי, למה שיהיה לי אמון בו בכל שותפות עתידית? קואליציה צריכה שתעבוד בהרמוניה, כדי שתהיה הרמוניה חייבים אמון הדדי. אם הוא איננו קיים, הדבר עלול להקשות על תפקודה.

"שמת לב, שלאורך הראיון כשאני מונה את שלל ההישגים אני לא אומר אני, אני אומר אנחנו, בעוד שחלק משותפיי בראיונות שהעניקו והציגו את הישגיהם, הרי שעל כל הישג שהוא חיובי, הם אומרים אני אני אני, וכל מה שלא טוב זה הוא הוא הוא, אתה אתה אתה, זה לא הוגן, אני ברגע יכול להוכיח שכל ההישגים הללו – לא היו ולא נבראו".

כיצד אתה מתייחס ל'קמפיין הפתק הירוק' נגד בחירתך לראשות העיר?

"נחשפתי לקמפיין ואני מודע ליוזמה. אף כי אינני חושש מכך אני חייב לומר שמדובר בצעד שאיננו דמוקרטי שכן מה משמעות המהלך? המשמעות היא שאם בהליך ספירת הקולות עולה כי ישנם יותר פתקים ירוקים מ'פתקים צהובים' הרי שהליך בחירת ראש העיר עובר למליאת המועצה בה מחליטים נציגי הציבור מי יהיה ראש העיר".

"אתה מבין, ממנים חבר מועצה שכלל לא רוצה להיות ראש עיר ובכלל לא העמיד את עצמו לבחירה. אבל שוב, אני אינני חושש מהקמפיין שכן אני רואה את האהדה שאני מקבל מכל שדרות הציבור וזה מעודד, מחזק ומחמם את הלב".

לסיום, בשנה האחרונה התנהל מאבק נגד מינוי רב עיר ספרדי, האם רחובות אכן זקוקה לרב עיר נוסף?

"בעיר רחובות כיהנו לאורך שנים רבות 2 רבני עיר, בשנים האחרונות נכון שלא כיהן בה רב עיר ספרדי וגם כעת אנו משגרים איחולי החלמה ובריאות איתנה לרב העיר הגאון רבי שמחה הכהן קוק ובע"ה לאחר הבחירות נידרש גם לכך.

השארת תגובה