התנהלות כושלת בתמ"ת: אברכים משלמים יותר

מזה 7 שנים המוקד החיצוני של התמ"ת לא מתפקד ואנחנו משלמים על זה ביוקר • מוקדנית לאברך שממתין לזיכוי 3 שנים: "כרגע מבחינתנו אין העברת כספים… ואין צפי להעברת כספים"

חרדים עובדים
חרדים עובדים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מדינת ישראל מסייעת לאוכלוסיות הורים שונות במימון מעונות יום ומשפחתונים לילדיהם, בהתאם לכללי הזכאות השונים. מטרת המהלך כפי שנכתב בעמוד הרשמי של התמ"ת: "האגף למעונות יום ומשפחתונים מפקח על שלומם, בטיחותם והתפתחותם התקינה של התינוקות והפעוטות בגילאי לידה ועד גיל שלוש, תוך הבטחת מתן תנאים נאותים וסביבה חינוכית-טיפולית מותאמת ופועל לשילובן של אימהות לילדים בגיל הרך בשוק העבודה​". אבל אף אחד לא מספר שם על הגיהנום שעוברים ההורים בדרך לכוונות הטובות.

גובה השתתפות המדינה בשכר הלימוד מחושב על פי דרגת הזכאות. סכום שמופחת משכר הלימוד שאותו נדרשים ההורים לשלם למסגרת החינוכית, בהתאם לטבלאות השתתפות המדינה בשכר הלימוד. הסבסוד ניתן להורים לאחר שהם מגישים בקשות ומצרפים טפסים ואישורים שונים ומשונים, אלא שגם משלוח מלא ומדוקדק של הטפסים לפי הדרישות לא תמיד עוזר.  

יוסף (שם בדוי) המתגורר בקרית הרצוג בבני ברק מספר ל"מוקד פניות הציבור": "שלחנו את המסמכים הנדרשים, גם את התוספות שהם דרשו, קיבלנו הודעת אישור קבלת המסמכים ומאז חלפו 3 שנים ואת הכסף עדיין לא ראינו".

בשנת 2011 משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה החליטו להפריט את תהליך קביעת זכאות הורים לילדים במעונות יום לשכר לימוד מדורג. התוצאה הביאה לעיכובים הנובעים מחוסר כוח אדם או ארגון או שניהם יחד, בינתיים אלפי הורים משלמים סכומים גבוהים יותר במשך חודשים רבים. בחודש מרס 2011 תגובת התמ"ת הייתה: "אין בוחנים תהליך מורכב שכזה בתקופת ההרצה הראשונית" אלא שאנחנו היום בסוף שנת 2018, כ-7 שנים אחרי והאנדרלמוסיה עדיין חוגגת כאילו מדובר במנהרה בלי קצה.

במשך תקופה ארוכה הורים מתלוננים על שהם שולחים את המסמכים פעם אחר פעם, אך הם לא נקלטים במערכת. שכיחים גם המקרים שטופסי בקשה שנשלחו, בהתאם לבקשת התמ"ת, בדואר רשום, לא הגיעו ליעדם (מפתיע). חודשים לאחר ששלחו את הטפסים בדואר הרשום נדהמו הורים לגלות שכאילו לא היו דברים מעולם והמרוץ להשגת הטפסים חוזר חלילה, לעתים לאחר שכבר שילמו שכר לימוד מלא בשל התקלה של התמ"ת.

יוסף: "לא רק ששילמנו את המחיר של המעון במלואו משך תקופה ארוכה, אלא שגם מאז עברו 3 שנים ואני לא מאמין שאקבל את הכסף עם פיצוי".

עד שנת הלימודים 2009 – תש"ע היה קיים נוהל פשוט יותר בתחום קביעת דרגות שכר הלימוד: ההורים רשמו את הילד למעון, קיבלו טפסים לשם קביעת דרגת זכאותם בעניין שכר הלימוד, מילאו אותם וצירפו מסמכים מתאימים, העבירו לגננת, זו העבירה לתמ"ת, בתמ"ת קבעו די מהר דרגת שכר לימוד – ואם עד אז שילמו ההורים יותר מכפי שהיו צריכים לשלם, קוזז הסכום העודף מיתרת שכר הלימוד לאותה שנה. אלא שמרגע שהחליטו בתמ"ת להוציא את מוקד המסמכים המתישה אל קבלן חיצוני, העניינים החלו להידרדר והכספים לא מגיעים להורים בעלי הדרגה.

"השלב שאנחנו נמצאים עכשיו, זה שלב שהוא מעבר מתקופת האבן לתקופה המודרנית… טפסים נבדקו ידנית במאה ה-21… לא סביר בעליל" – כך תיאר מנכ"ל משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה דאז (2011) שרון קדמי, את המצב ששרר בכל האמור בקביעת דרגות שכר הלימוד שמשלמים הוריהם של ילדים השוהים במעונות יום עד שנת הלימודים תש"ע.

ניגשנו לבדוק איפוא מה השתנה באותה הנקודה בה הצהיר קדמי בשנת 2011 על המעבר לעידן המודרני. רק בבקשה מכם, אל תחשבו לרגע שחלילה משהו השתנה. כי סאגת הייסורים של יוסף, נוכח נפלאות הביורוקרטיה התמ"תית תקועה אי שם.

לצורך העניין נשתף אתכם בציטוט שהגיע למערכת ביזנס משיחה של שושי, אשתו של יוסף, עם נציגת התמ"ת אליה חייגה בתאריך 26.8.18 (שלוש שנים אחרי!) כדי לבדוק מתי סוף סוף יועבר אליהם התשלום המיוחל.

פקידה: "היא (ליאת המנהלת) בדקה ואמרה לי נכון היא נמצאת כרגע ברשימת ההורים שצריכים לקבל העברת כספים אבל כרגע מבחינתנו אין העברת כספים אנו ממתינים לטיפול של המשרד ואין צפי להעברת כספים".

שושי: מה זאת אומרת אין?

פקידה: "אין צפי מתי הכספים האלו אמורים לקבל אישור העברה בעצם, אין צפי ואתם כן נמצאים ברשימת ההורים שממתינים לקבל העברת כספים, כן אושר לכם, אבל… הכספים מתי יועברו אין לנו צפי לאמוד את זה, להגיד לך שזה יקרה בעוד חודש או בעוד חצי שנה או ברמת ההקצנה בעוד שנה / שנתיים אין לנו מושג אנחנו לא יודעים את זה וזה בטיפול המשרד כרגע".

מאז שח"כ אורי מקלב כיהן כיו"ר הוועדה לפניות הציבור בכנסת, שנים עברו, דרגות לא נקבעו, וההורים עדיין ממשיכים לשלם סכומים גבוהים בהרבה מכפי שהיו חייבים לשלם לפי הדרגה האמיתית. בלא מעט מקרים מדובר בנטל כבד מנשוא כשמדובר באברכים ומשפחות מרובות ילדים עם הכנסה הרבה מתחת לממוצע.

הוועדות בכנסת שקיימו דיונים בנושא הותירו רושם של תוהו ובוהו, החל מנתונים סותרים לגבי מספר הטפסים שנקלטו במוקד ו/או טופלו בו. בדיונים בוועדות עלתה במלוא חריפותה שאלת ההחזרים להורים. נכון לשלב זה נראה כי גם אם יוחזרו להורים ההפרשים, איש לא יפצה אותם על ריבית ששילמו או על מצוקה אחרת שנקלעו אליה בגין ההתנהלות הבעייתית של התמ"ת.

היטיב להגדיר את חומרת המצב יוסף: "כשאתה אברך ואתה חי על משכורת של 1200 שקלים ומשרד התמ"ת חייבים לך 5000 שקלים זה יכול כמו כלום להוביל אותנו לפשיטת רגל ואין מי שישמע את הזעקה שלנו, פנינו לכל הגורמים האפשריים ובינתיים עברו 3 שנים – מקווים שמכאן תבוא הישועה.  התמ"ת מתעמר בחלשים, שלהם הוא אמור לעזור".

אי אפשר שלא להיזכר בדבריו של ח"כ מקלב מאחת הועדות: "יש אנשים שלקחו הלוואות או ממש דחקו את עצמם. הם לא יוכלו לחכות עוד חצי שנה בהלוואה בדבר הזה". לתמ"ת, מסתבר, זה לא ממש מזיז. רגישות? התחשבות? ניסיון להקל על מצוקת ההורים? לא נראה שמישהו מביא בחשבון את השיקולים הללו חס ושלום.

תגובת משרד העבודה והרווחה לא התקבלה עד לשעת פרסום הדברים.

השארת תגובה