"מי שרבותיו אמרו לו להצביע למישהו אחר, שלא יעז להצביע לי"

יצחק פינדרוס, תושב חדש ומועמד לראשות העיר אלעד, מדבר על הכל: על סוגיית האפליה • על הבחירות: "לא צריך להבעיר מחלוקת בציבור החרדי בשביל אלעד" • וגם: שולח מסר ישיר לפרוש: "עמוד במילה שלך"

יצחק פינדרוס
יצחק פינדרוס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אם נצטרך לזקק את כל הדרמות של מערכת הבחירות הקרובה מבחינת יחסי הכוחות הפנים חרדיים – ללא ספק שהעיר אלעד תיקח את הבכורה. אם נחפש דמות אחת שעל כתפיה מונחת האחריות – הבחירה ביצחק פינדרוס קלה. בכיר 'דגל התורה' שהובהל מירושלים לאלעד, נמצא במרכז התגוששות פוליטית, כשגם 'דגל התורה' וגם ש"ס הפקידו בידיו את כל הקלפים, ועליו הוטלה המשימה להתמודד מול ראש העיר ישראל פרוש.

בשבוע האחרון נערך במעונו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי ובהשתתפות מרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין, כינוס של רבני הקהילות בעיר אלעד, בראשות גדולי ישראל ובהם גם הגרב"ד פוברסקי והגרמ"ה הירש, למען בחירתו של פינדרוס.

הגאון רבי אליהו מן הכריז בשם מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי את דעתו הברורה שחייבים להצביע לפינדרוס: "האסיפה פה היא ממש דברי החזון האיש שמדברים על גופי תורה, והתאספנו במקום של התורה עצמה. אני רוצה להקדים", המשיך הגר"א מן. "שהדברים האלה התבקשתי על ידי רבינו למסור בשמו. היות שיש מערערים שמה שנעשה פה מהבית בעניין אלעד, זה לא על דעתו, ביקש ממני רבנו לומר.

"לפני כחודש ימים קרא הרב לרבי יצחק פינדרוס ואמר לו, כיוון שבעיר אלעד יש אחד שרוצה להתמודד לראשות העיר וזה גורם למחלוקת גדולה בעיר וגם הוא חתם הסכם שהוא יוותר את המקום לדגל התורה, ויש צד גדול שעל פי דין אסור לו להתמודד ולכן הכריע הרב, שצריך למצוא ראש עיר שהוא מרוצה לכולם. ועל ידי זה ימנע מחלוקת בעיר, כל הצרות מגיעות בגלל מחלוקת כמו שמבואר בחז"ל והשלום הוא כלי מחזיק ברכה. ולכן הרב פנה לרבי יצחק, ואמר לו: 'היות שידוע לי שמרנן הרב אלישיב והרב שטיינמן, סמכו את ידם עליך, והיות שראינו שיש לך סייעתא דשמיא מרובה, אני מבקש ממך להתמודד לראשות העיר.

"ועכשיו אנחנו מעבירים את המסר הברור בלי שום תוספת וגרעון: חובה על כולם, מכל העדות והחוגים, להצביע ולפעול להצלחתו של רבי יצחק ולרשימה של דגל התורה ככל האפשר, ונזכה שיתקדש שם שמיים על ידנו. עוד פעם. הרב פוסק, זה התורה עצמה, הרב פוסק: חובה, לא מדברים על מצווה, חובה על כולם, כל העדות והחוגים, להצביע, זה דבר ראשון אבל יש פה עוד מילה, לפעול להצלחתו ככל האפשר ונזכה שיתקדש שם שמים על ידנו".

"קבלת פנים מדהימה"

למרבה ההפתעה, לאורך כל הראיון, פינדרוס לא מנסה לברוח מהפיל הגדול שבחדר, עובדת "הצנחתו" בעיר לצורך ההתמודדות, נושא שמשמש כלי ניגוח מרכזי בידי יריביו. הוא לא מטשטש ולא מייפה, וכשנשאל לדעתו בסוגיות מקומיות סבוכות, הוא כמעט מתנצל ומסביר שכתושב בן כחודש אין לו זכות להביע דעה נחרצת, אלא עליו לעבוד יחד עם הנציגים והתושבים, כשהוא מצדו יציע את הניסיון הניהולי הרב שרכש בחצי יובל של פעילות ציבורית.

• למה אתה חושב שהנך ראוי להיות ראש לתושבי אלעד?

"העיר אלעד אמורה לעבור תנופת פיתוח רצינית, גם בהרחבתה העתידית וגם בעיר עצמה. יש הרבה דברים לעשות ואפשר להביא לאלעד יותר, הרבה יותר. אני מביא איתי 25 שנות ניסיון מוניציפאלי וטיפול בפרויקטים מורכבים – וזו הסיבה שגדולי ישראל בחרו בי לתפקיד".

• תן דוגמאות.

"יש תופעה כללית של נוער חרדי מתמודד, נושא ששמתי עליו הרבה מאד דגש בתפקידיי; בהקמת מסגרות, בפרויקטים למניעה, תכניות גם להורים וגם לילדים, הדברים יכולים וצריכים לבוא יותר לכדי ביטוי באלעד; יש את מוסדות הציבור שצריך לשדרג, בתי כנסת שצריכים בנייה, והמשכת תנופת הבאת הישיבות לאלעד".

"בסופו של דבר, אלעד נמצאת במקום הכי אסטרטגי במדינת ישראל. מצד אחד היא בתוך גוש דן מצד שני היא מחוצה לו, לכן יכולה להיות באלעד תנופה כלכלית בלתי רגילה, מבחינת תעסוקה והכנסות, אין סיבה שהיא לא תהיה עיר עצמאית".

• לדעת רבים פרוש היה ראש עיר מצוין שהביא לפיתוח, לשגשוג ובעיקר לשקט, למה לשנות?

"פרוש אמר מראש – גם ל'דגל' וגם לתושבים – שהוא בא לחמש שנים. זה היה הסיכום איתו עם המפלגות ועל דעת התושבים. לכן אני מתפלא בכלל על עצם התמודדותו".

• פרוש היה ראש עיר טוב?

"אני מעריך שכן. זה שהוא היה טוב – לא אומר שאי אפשר לעשות יותר, וזה שאפשר לעשות יותר – לא מוריד ממנו".

• במידה ותזכה, איזה תפקיד אתה מייעד לישראל פרוש?

"כמי שתרם הרבה לעיר, אני חושב שהוא צריך להמשיך ולהיות חלק מהעשייה. מיד עם היוודע תוצאות הבחירות, יתנהל מו"מ קואליציוני הגון וישר".

• כתושב טרי, איזה דבר הופתעת לגלות על אלעד?

"יש שם תושבים מדהימים, באמת, הקבלת פנים וההיכרות האישית עם התושבים היו מדהימים. אחד הדברים שהתפעלתי במיוחד זה לראות את הגיבוש המדהים של הקהילות – ואגב, צריך לדאוג להם ולשדרג אותם, לענות לצרכים השוטפים, לדאוג לרבני הקהילות לצרכי הישיבות – כל הדברים האלה מגיעים לפסיפס עירוני-תורני מיוחד במינו".

"אנחנו לא מנהיגים אלא מונהגים"

• מאיש 'דגל' מובהק, הפכת לנציג משותף ל'דגל' ולש"ס, איך זה מרגיש?

"משך 25 שנותיי הציבוריות, רוב הזמן הייתי בתפקידים ממלכתיים, שעסקו בכולם באופן שווה. קח את הקדנציה הקודמת שלי בירושלים שעבדתי עם חברי המועצה מש"ס באופן צמוד ויומיומי, יחדיו ייצגנו את צרכי כל התושבים, בביתר עילית, שם ציבור מצביעי 'דגל' היה רחוק מלהיות רוב התושבים וכראש עיר הוכחתי שאני של כולם, ספרדים, ליטאים, חסידים, מודרניים יותר ופחות, כולם הרגישו שאני ראש עיר שלהם. הייתי העוזר של ראש עיריית ביתר עילית הראשון, — ליבוביץ', שם בכלל לא עסקתי בנושאים קהילתיים".

"ואתה יודע מה, בכלל, רוב שנותיי הציבוריות בכלל לא עסקתי בנושאים פנים-קהילתיים אלא נושאים כלליים של הציבור החרדי. שילבתי ידיים גם עם נציגי 'אגודת ישראל' וגם עם ש"ס בנושאים רלוונטיים, גם בעיסוקי בשנים האחרונות במכון החרדי אני עוסק בנושאים כלליים של כל הציבור החרדי, ומי מדבר על תיקי שפ"ע ותחבורה שהחזקתי, זה נראה לי פשוט, אני נציג ציבור של כולם".

• אחת הסוגיות שנוגעות בקו התפר האשכנזי-ספרדי, היא אי קבלת תלמידות ספרדיות לבתי ספר וסמינרים – איך תתמודד עם זה?

"תראה, בקדנציה הקודמת בירושלים החזקתי בתיק חינוך חרדי, לקחתי אחריות מלאה וטיפלתי ברמה האישית בכל תיק. אגב, מי שהיה קנאי מאד לנושא היה מרן הרב אלישיב זצ"ל, שהייתה לו דעה נחרצת וכאב את דמעות העשוקות. זה תמיד בער בו וככה הוא הורה לי לפעול. לא תמיד הכותרות התקשורתיות-קוסמטיות הן הנכונות, צריך לשבת, לשבור את הראש, ובינינו, אל יתהלל חוגר כמפתח, אני לא יכול כתושב שגר חודש לפתור הרגע את כל העולם, אבל מבחינתי, לא יהיה שיח של ספרדים-אשכנזים, נגד עיניי תהיה אך ורק טובת החינוך לבנות מתוך אחריות חינוכית וציבורית לכלל הבנות. אחריות כלל ציבורית לא מגיעה בכותרות והצהרות לא פותרות משברים, אלא רק עבודה סיזיפית קשה שאני אתן בה את כולי".

• ישנה תחושה בקרב התושבים שבאת לאלעד כאילוץ, לו יכולת, היית בוחר להמשיך את דרכך בירושלים…

"בכל שנותיי הציבוריות, אל מירב התפקידים הגעתי מתוך קריאה, לא מתוך תכנון ובחירה, נקראתי אל הדגל. החינוך עליו גדלתי ואותו אני מנחיל לילדיי הוא שאנחנו לא מנהיגים אלא מונהגים, אנחנו פועלים בכוח המשלח, עד היום הייתה לי ס"ד, ובטוח שהיא תמשיך ללוות אותי".

• בעבר כבר היה לך ניסיון כושל בהתמודדות מול שלומי אמונים, עם רובינשטיין בביתר, אתה לא חושש מתסריט חוזר?

"בוא נשים את הדברים על דיוקם, בביתר דגל מנתה 15-17% מהתושבים, לאלעד אני מגיע עם תמיכת מפלגות שמונות כ-70% מהתושבים, כך שזה לא דומה. אבל בסופו של דבר, הבחירה כאן היא האם אנחנו נאמנים לגדולי ישראל או לא, אלו שתי האופציות. בנוסף, אני בא להציע את הניסיון, המקצועיות והשוויון איתם אני עובד ואני חושב שזה מרכול שיכול להימכר בשיווק נכון. כשאני מגיע עם הרכיבים האלו, רקורד וניסיון ובשליחות רוב מניין ובניין של מנהיגי העיר – אני מרגיש רגוע ועושה את שליחותי בשמחה".

• ובכל זאת, אתה במערכת בחירות לא קלה, לא מתגנב חשש קל?

"אני בא בברכת מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, בברכת נשיא ה'מועצת' מרן חכם שלום כהן, ובברכת חברי מועצות גדולי התורה, אני ממש לא לחוץ".

• יש את הציבור החסידי שרבותיו תומכים בפרוש, אתה מצפה מהם שיצביעו עבורך?

מזדעק: "ממש לא. כל אחד יעשה כהוראת רבותיו, שלא יעז יהודי שרבותיו הורו לו להצביע למישהו אחר – ללכת ולהצביע לי, זה דבר שלא מתקבל על הדעת ונוגד את כל החינוך שלי, אני לא חושב שבשביל אלעד צריך לשרוף את הציבור החרדי. בסיס הקיום שלנו זה הציות לדעת גדולי התורה, והבחירות באלעד לא שווה הפרה של זה. חד משמעית ובצורה הכי ברורה – מי שרבותיו אמרו לו להצביע למישהו אחר, שלא יעז להצביע לי".

• מה דעתך על ברק צברי?

"שמחתי להכיר עוד יהודי מהפעילים של אלעד, אשמח לעבוד איתו יחד בשותפות מלאה ולקדם יחד את העיר".

"צריך לשנות את השיח"

• עומדות נגדך עתירות משפטיות שמבקשות לפסול את התמודדותך…

"אני חייב לומר לך, יש הרבה דברים שמתנהלים פה בכוחניות, ויש מעשים שלא יעשו. כשמועמד חרדי שוכר חוקרים פרטיים אחריך ומגיש עתירות באצטלאות כאלו ואחרות, אין מקום אצלנו למעשים כאלה, אלו דברים לא מקובלים. אחד הדברים שצריך לשנות באלעד זה את השיח שצריך להיות מכובד, אינטליגנטי, לא בתלונות הדדיות במשטרה ובעתירות בבתי משפט. אני מבין שאני לא בן יחיד, כל מערכת בחירות באלעד מתחילה בבית משפט, כל מערכת סבב הקצאות מגיע לבית משפט, הגיע הזמן לשנות את זה".

• איך היחסים בינך לבין היו"ר הוותיק של 'דגל' בעיר אבי שטרן?

"אנחנו עובדים יחד, הוא ימשיך להיות יו"ר הסיעה והאיש שמייצג ומוביל את הדברים בתוך הקהילות ובתוך 'דגל התורה', כמובן שאסייע לו ככל שאוכל. יש כמה דברים שאני חושב שצריך לעשות, בין היתר להקים סניף נבחר לתנועה, כמו שיש בביתר ובערים נוספות".

• מה יש שם בהסכמים עם ש"ס?

"השיטה שלי תמיד ובכל מקום הייתה לעבוד עם שותפים, עם אותה נוסחה אני הולך להתנהל באלעד. אני בא לעבוד יחד עם האנשים, לא מעל אנשים".

• מה התחייבת לש"ס?

"נעבוד יחד".

• בכל זאת, איזה תפקידים חילקת להם?

"אני מחלק? מי אני? למה אני? הם מחלקים! זה לא שאני נותן והם לוקחים, אנחנו ננהל את הדברים יחד, גם ברמת ראשי סיעות האם וגם בבית".

• למרות שאתה מתמודד באלעד, אתה מסרב להתחייב שתמשיך להתגורר בה במידה ותפסיד.

"באתי לתרום, לעשות, לפעול למען העיר הטובה הזו, ככל שאוכל – אשאר בה, אני מאמין לגמרי שאבחר".

• לאיזה אפיק תרצה להמשיך אחרי אלעד, "חבר הכנסת יצחק פינדרוס", מדבר אליך?

"האירוניה היא שאם היית אומר לי לפני חודשיים שאהיה באלעד – הייתי צוחק, אז עכשיו אתה שואל אותי על עוד 5 שנים? באמת ובכנות, אין לי מושג".

• התוודענו בשנים האחרונות ל'כביש פרוש', האם בקרוב נצטרך להתרגל ל'טיילת פינדרוס'?

"ממש לא, אני לא מאמין בפולחן אישיות, היה פעם בביתר משהו דומה, התחיל להסתובב השם שלי על רחוב, וכינסתי במהירות את וועדת השמות שנתנה שם רשמי, בכדי שהשם שלי לא ישתרש. עיר לא שייכת לראש העיר, עירייה לא שייכת לראש העיר, העיר שייכת תושביה בלבד, הפעילות שאנחנו עושים היא מכוח המשלחים, אני לא מרגיש שזה שייך לי, אני בסך הכל גבאי ושמש שמשתדל לעשות את הכי טוב שאני יכול".

• לסיום, יושב לו ישראל פרוש בביתו, קורא את המילים האלו, ואתה צריך להעביר לו מסר בארבע עיניים, מה תרצה להגיד לו?

"ר' ישראל, הישמע לקריאת גדולי ישראל, כבד את ההסכם עליו אתה חתום, עמוד במילה שלך ובהתחייבות לתושבים, רד מההתמודדות, אני מבטיח לך, אתה תהיה שותף מלא לניהול העיר".

השארת תגובה