זהירות! הצ'קים שלו חוזרים בזה אחר זה

הצ'קים שלו חזרו, הוא נתן צ'ק של לקוח שגם הוא חזר – כעת 'אני' תקוע בין ה'לקוח' ובין בעל החוב שלי: ממי גובים את הכסף ואיך?

נועם קוריס
נועם קוריס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שאלה: אדם אחד חייב לי 30,000 ₪, לאחר שחזרו שני שיקים שמסר לי על סך 15,000 ₪. לאחר דין ודברים הוא נתן לי על חשבון החוב שיק על סך 10,000 ₪ של אדם אחר אבל גם השיק הזה חזר. עכשיו אדם א' אומר לי שאני צריך לגבות מאדם ב' את ה-10,000 ₪ ואילו אדם ב' אומר לי לפנות לאדם א'. מה עלי לעשות? את מי עלי לתבוע?

תשובה: במצב הדברים שאתה מתאר, ככל ואין בפי אדם ב' טענה שיטרית טובה, הרי שאדם א' ואדם ב' חייבים לך את ה-10,000 ₪ ביחד ולחוד ואילו אדם א' חייב לך עוד 20,000 ₪ נוספים. בהתאם לדין אתה רשאי לתבוע את שניהם ואף להפעיל הליכי גבייה נגד שניהם ובלבד שלא תגבה מאדם ב' יותר מ10,000 ₪ (בתוספת הוצאות משפט) ושלא תגבה משניהם יחד יותר מ30,000 ₪ (בתוספת הוצאות משפט).

קיימים מקרים בהם לאדם ב' תהיה טענת הגנה טובה שתמנע את זכותך לגבות ממנו (למשל אם השיק נגנב ממנו וזויפה חתימתו), אך במקרים אחרים תהיה אתה רשאי לגבות הן מאדם א' והן מאדם ב'- והם יוכלו לתבוע האחד את השני לגבי אחריותם כלפיך – בינם לבין עצמם ומבלי שהמחלוקת ביניהם תשפיע על זכויותיך.

שאלה: אני והשותף שלי לשעבר הגשנו תביעה כספית נגד ספק וזכינו בפסק דין שקובע שיש לשלם לנו ביחד ולחוד סכום כסף שהספק מסרב לשלם. השותף שלי ואני נפרדנו בינתיים ואני רוצה לגבות את פסק הדין בהוצאה לפועל והשותף שלי לשעבר לא מעוניין לעשות זאת. שנינו כתובים בפסק הדין כתובעים. מה ביכולתי לעשות?

תשובה: כל אחד מהתובעים שזכה בדין לפי פסק הדין יכול להגיש בעצמו את פסק הדין לביצוע בלשכת ההוצאה לפועל גם ללא הסכמת יתר התובעים. ביכולתך לפתוח בעצמך או על ידי עו"ד בקשה לביצוע פסק דין ואין העדר שיתוף הפעולה מהתובעים האחרים מונע זאת ממך.

שאלה: הגשתי כתב תביעה בתביעות קטנות נגד אדם מסוים ובכתב ההגנה שהוא הגיש הוא התבטא נגדי בכתב במילים "תובע סדרתי". בדיון בבית המשפט הסברתי לשופט שאני לא תובע סדרתי. האם אני יכול לתבוע את האדם הזה על לשון הרע והוצאת דיבה?

תשובה: אמירות שמתבצעות תוך כדי דיון משפטי או בין כתבי הטענות חוסות בצל הגנה מפני תביעות לשון הרע ולא ניתן להגיש על בסיסן תביעות. ספק גם אם ההתבטאויות שציינת עולות לכדי לשון הרע בהתאם לדין.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com או לפקס 077-7060059

השארת תגובה