חוזים באתרים ישראלים מקפחים את הצרכנים

אילוסטרציה
אילוסטרציה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

הרשות להגנת הצרכן בדקה וגילתה: 100% מ-50 חברות ישראליות שמוכרות ברשת, מציגות חוזים דרקוניים שמבססים את עליונותן על הצרכן – האם זה חוקי? כן. האם זה חדש למישהו? לא. האם זה ישתנה? אולי.

מבדיקת הרשות עולה כי 50 תקנונים של אתרי סחר ישראלים שמוכרים מוצרי חשמל, תקשורת, תיירות, אופנה וספרים אונליין שנבדקו כללו סעיפים שמפלים או חשודים כמפלים את הצרכן. לפי הבדיקה, "100% מהתקנונים שנבדקו, כללו בין 2-9 תנאים אחידים החשודים כמקפחים, או שיש בהם חזקת קיפוח כלפי הצרכנים". זאת אומרת, תנאים המקנים יתרון לא הוגן לבית העסק כשמנגד עלולים לפגוע בצרכנים.

בין הסעיפים המקפחים שנמצאו: סייגים לאחריות על המוצר, הגבלה על הגישה של צרכנים לערכאות משפטיות, הגבלה על זכות הטיעון, הצהרה מטעם הצרכן שהוא נדרש לחתום עליה או לאשרה למרות שהיא משמשת כנגדו, העברת אחריות לצד ג', התניית מקום השיפוט, הקניית פתרונות והגנות לספק על חשבון הצרכן, הכרזה כי לעוסק יש זכות לביטול או שינוי תנאים חד צדדי, שינוי מחירים חד צדדי, הגבלה ושלילת פתרונות, ושלא יהיה לכם ספק, גם – בכל מקרה של תלונה – נטל ההוכחה הוא על הלקוח.

התנאים האלה הם תנאים חוקיים המצויים בחוזה אחיד, שהוא בשל עצמו בעייתי. כי בכל זאת מדובר בחוזה שאינו נתון למו"מ. והצרכן גם לרוב לא קורא אותו, במיוחד כשמדובר בקנייה אונליין.

חוזים מהסוג הזה נפוצים גם בחברות הסלולר, הרהיטים ועוד, נוכח העובדה שחוזה כזה הוא חוקי כל עוד הוא עומד בחוק החוזים האחידים שמתיר 13 סעיפי קיפוח.

לפי המועצה לצרכנות: רק "בית המשפט מוסמך לבטל את התנאים האלה. ליועץ המשפטי ולמועצה לצרכנות יש סמכות לבקש את ביטולו של תנאי מקפח בחוזה אחיד של עסק". לפי הרשות להגנת הצרכן: "בית הדין לחוזים אחידים רשאי לבטל או לשנות תנאי מקפח בחוזה אחיד, רשאים לפנות לבית הדין: משרד המשפטים, הרשות להגנת הצרכן וארגוני הצרכנים".

החלק העצוב, רוב הצרכנים לא יפנו לארגוני הצרכנים ולא לבית המשפט כי אין להם לא זמן ולא כסף, וגם אם כבר הגיעו לשערי המשפט, הסנקציה עלובה: ביטול ההתניה המקפחת ורק לגבי החוזה הספציפי.

אז היכן הפתרון? הרשות להגנת הצרכן טוענת כי ביצעה את הבדיקה כדי לשנות מציאות מול גורמי המשפט, "אנחנו עובדים על מתווה מול משרד המשפטים שיאפשר לרשות לפעול בנושא".

עו"ד מיכאל אטלן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן, מסר בהודעה לעיתונות: "חוק חוזים אחידים אינו יעיל ומותיר את הצרכנים ללא הגנה של ממש. הרשות צריכה לקבל בחוק כלים להגן על הצרכן הישראלי גם בתחום החוזים האחידים".

השארת תגובה