נדחו הצעות האי אמון של סיעות האופוזיציה

ראש הממשלה במושב הפתיחה, צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי
ראש הממשלה במושב הפתיחה, צילום: דוברות הכנסת, יצחק הררי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ברוב של 55 נגד 43 דחתה מליאת הכנסת את הצעות האי אמון של סיעות המחנה הציוני, הרשימה המשותפת, יש עתיד ומרצ שהוצגו במליאה אחר נאומי הפתיחה של המושב החמישי של הכנסת העשרים בנושאים: "מחדליה של הממשלה בתחום המדיני, הכלכלי, החברתי והאזרחי" (המחנה הציוני), "כישלונה של הממשלה בתחום החברתי, כלכלי ומדיני" (הרשימה המשותפת (חד"ש, רע"מ, בל"ד, תע"ל)), "אוזלת ידה של הממשלה בתחום הכלכלי, הביטחוני, המדיני והחברתי" (יש עתיד) ו"כישלונה של הממשלה בתחום המדיני, הכלכלי, החברתי והאזרחי" (מרצ).

מרכז האופוזיציה, ח"כ יואל חסון פתח את הדיון הסיעתי במליאה על הצעות החוק ואמר כי "נכחנו כאן בנאום מסית ומשסה של נתניהו. טרם עוד היה כזה דבר פה – לא ראינו ולא שמענו ראשי ממשלה שהתבטאו ככה".

ח"כ יאיר לפיד אמר לקואליציה: "אם אתם כל כך בטוחים בעצמכם, בואו לבחירות. נראה אתכם! זוהי ממשלה מסואבת שעוסקת רק בעצמה. נתניהו צודק שכולם מרוצים אבל רק מהדברים שעליהם הוא גנב כאן את הקרדיט ולא מהפוליטיקה".

השר אופיר אקוניס שהשיב להצעות האי אמון, אמר: "נאומה של יו"ר האופוזיציה היא מהות ההתרסקות של השמאל הישראלי בעת החדשה והעבודה הופכת לאבודה. ברוב דורסני אריאל שרון פיטר שרים כדי שיהיה לו רוב בממשלה.  מי שלא חשב כמוהו פוטר. זו דמוקרטיה עפ"י קדימה שח"כ לבני עמדה בראשה כ-4 שנים אז אתם מדברים על סכנה לדמוקרטיה?"

לגבי חוק הלאום, אמר אקוניס: "שמענו את הקמפיין המסית של מפלגת העבודה נגד חוק הלאום אבל מאז ניצחונו של מנחם בגין אתם מדברים על הימין עם הפשיזם? תרעננו את השעמום שאתם משרים על מדינת ישראל. אתם מפלגה שמתכווצת למספר חד ספרתי והגיע הזמן שתפסיקו לדבר בשם הרוב. הרוב הוצג בבחירות אחרת".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה הודיע בדיון הסיעתי במליאה על הצעות האי אמון כי לאחר שעבר חוק הלאום, הם קיבלו החלטה שמעתה יישאו חברי הרשימה את נאומיהם במליאה גם בשפה הערבית.

בתום ההצבעה, מסר השר המקשר בין הממשלה לכנסת, ח"כ יריב לוין את הודעת הממשלה לכנסת ולפיה בהתאם לסעיף 24(ב) לחוק-יסוד הממשלה: השר אריה מכלוף דרעי ימלא את תפקיד השר לשירותי דת, במקום השר דוד אזולאי, נוסף על תפקידיו כשר הפנים וכשר לפיתוח הפריפריה, הנגב והגליל.

חברת הכנסת ניבין אבו רחמון מהרשימה המשותפת הצהירה קודם לכן אמונים במליאה  – נכנסה במקום ח"כ ואאל יונס.

חה"כ רחמון אמרה בנאומה הראשון: "אדאג לכפרים ולעיירות הקטנות והעניות שמקבלות את השאריות ולא נהנות ממה שכולם. מתחייבת אני לשוויון מדינת ישראל כל אזרחיה בלי הבדל דת גזע ומין. אין חיים של אחד ששווים יותר מחיים של אחרים. אחרי חוק הלאום, אי אפשר לחזור למצב הרגיל ואי אפשר לעבור לסדר היום. מתחייבת אני כאן לבנות שלי עתיד טוב יותר מהעבר שלנו ומתחייבת לזהות ולעם ולשפה שלנו שבאתי לעבוד בשבילו".

חה"כ עאידה תומא סלימאן בירכה את חברת הכנסת הנכנסת ואמרה כי "הרשימה המשותפת הופכת לרשימה עם שלוש חברות כנסת ערביות – זו פריצת דרך לנשים ערביות בישראל. ניבין היא מודל חיקוי עבור כל הנשים הערביות".

השארת תגובה