עושים סדר: רשיון 'רכיבה' לאופניים

היה זה מות בנו של איש בוהמה שדחק בראש הממשלה לפנות לשר לבטחון פנים, למשרד המשפטים ומשרד הפנים לגבש בתוך ימים המלצות למאבק אפקטיבי באסונות רכיב על אופניים חשמליים

אופניים חשמליים
אופניים חשמליים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים תקים מערכת במסגרתה ישתתפו בני נוער בקורס כשירות לרכיבה על אופניים.  בסיום הקורס, תנפיק הרשות אישור כשירות לרוכב למי שיעמוד במבחן יעודי מיוחד. במקביל, תוקם מערכת שתאפשר למשטרה לדעת בזמן אמת אם רוכב על אופנים חשמליים עמד במבחן כשירות שכזה. – כל זאת כבר בעוד שישה שבועות החל מה-1.1.19

גם רוכבים בגירים על אופנים חשמליים יחויבו לחבוש קסדה, ומי שיתפס רוכב על אופנים חשמליים ללא רשיון ייענש בכך שהגיל שבו הוא רשאי להוציא רשיון נהיגה יידחה בשנה. בהתאם להצעת חוק אותה יגיש ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה, כבר בתחילת מושב החורף ולפיה תחוייב חבישת קסדה על כל רוכב על אופניים חשמליים ורישום כלי הרכב החשמליים במאגר נתונים של משרד התחבורה.

הקנס על רכיבה ללא קסדה יועלה מ-250 שקל ל-1,000 שקל. תחויב התקנת פנסים ומחזירי אור על האופנים. בנוגע לרישום והסימון של אופנים חשמליים, כמו גם בנוגע להקצאת שבילים מיוחדים לרוכבי אופנים חשמליים – הוחלט להקים צוותים של משרדי הממשלה שידונו באפשרות.

הורדת גיל הנבחנים במבחן התיאוריה. גיל הנבחנים במבחן התיאוריה יורד ל-15.5, במקום 16 ו-3 חודשים כיום. משרד התחבורה: "הורדת הגיל נועדה להקנות לצעירים ידע והתמצאות מוקדמים בחוקי התעבורה, הן כרוכבי אופניים רגילים והן כהולכי רגל, ולאפשר גם לבני 16 שיעמדו במבחן התיאוריה, לרכוב כחוק על האופניים והקורקינטים החשמליים".

חובת שימוש באפוד זוהר. החל מ-1 בינואר 2019, יחויבו כל רוכבי האופניים והקורקינט החשמליים ללבוש אפוד זוהר במהלך הרכיבה בשעות החשיכה ובראות לקויה, אשר נועדה להגביר את נראות הרוכבים בכבישים. כיום, לא קיימת חובה על רוכבי האופניים ללבוש אפוד זוהר.

החרמה וגריטה של כלי רכב דו גלגליים. הצעת ההחלטה מטילה על המשרד לביטחון פנים, בשיתוף משרד התחבורה, משרד הפנים ומשרד הכלכלה והתעשייה, לקדם תשתית משפטית שתאפשר החרמה וגריטה של כלים דו גלגליים חשמליים, שאינם תקניים, ממי שרכב או שיווק כלים אלה.

החרמת הכלים וגריטתם תתבצע במקרים בהם הרוכב רכב מתחת לגיל המותר (גיל 16), רכב בעת שכרות, הרכיב אדם נוסף בניגוד לחוק או לא ציית לרמזור אדום. על פי התכנית, יורחבו סמכויות האכיפה גם לפקחים ברשויות המקומיות, כך שיוכלו גם הם להחרים ולגרוט כלים בהם נעשה שימוש בניגוד לחוק, על ידי הרוכב או המשווק, בשבילי אופניים ומדרכות.

הרחבת סמכויות הפקחים גם לבתי עסק. משרד התחבורה יקדם תיקוני חקיקה בהתאם לחוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב, לפיו יוסמכו פקחי המשרד לצד פקחי הרשויות  המקומיות והשוטרים להטיל קנסות בגובה של 10 אלפים שקלים לכל כלי דו גלגלי לא תקני שיתפס בחנויות ובבתי המסחר.

 

השארת תגובה