הכירו: המועמד של שס ודגל

"דתיים שמצביעים למפלגות שאינם דתיות, או חרדים שמצביעים למפלגות דתיות גורמים נזק כפול" • העומד בראש רשימת שס"ד בראיון ערב בחירות

אבנר אקווע
אבנר אקווע

בעוד כשלושה שבועות יצעדו אזרחי ישראל בסך אל הקלפיות ויקיימו את מצוות "ככל אשר יורוך". מערכת בחירות ככלל, מהווה זמן של סיכום וחשבון נפש של נציגי הציבור שלוחא דרבנן העושים לילות כימים לצרכי הכלל והפרט במהלך הקדנציה. לצורך כך ישבנו לשיחה עם יושב ראש סיעת שס"ד חבר מועצת העיר ר' אבנר אקווע שמוטרד מאוד מהעובדה שתושבים רבים יעניקו את קולם למפלגות דתיות או חילוניות.

מי אתה אבנר אקווע?

"נולדתי ברחובות, אני דור שני ברחובות וברוך ה'  גם הנכדים שלי  מתגוררים בעיר, כך  שהשורשים שלנו נטועים בעיר שנים רבות. 30 שנה עבדתי כמנהל בתעשיה האווירית".

כיצד התחלת בעשייה הציבורית ובאלו תפקידים כיהנת?

"בעשייה הציבורית התחלתי כבר  מגיל 19, הייתי חבר ועד השכונה בכפר גבירול, ובהמשך נקראתי על ידי תנועת ש"ס להיות מהמקימים של התנועה בעיר יחד עם הרב זרח משולם וראש העיר רחמים מלול. בהמשך כיהנתי בהתנדבות כסגן ראש המועצה הדתית כחמש עשרה שנה, ועוד חמש עשרה שנה שימשתי כראש הסיעה בעיר. לאחר פרישתו של הרב זרח משולם מהעשייה הציבורית נתבקשתי על ידי ראשות התנועה לקחת את ההובלה של תנועת ש"ס בעיר רחובות".

איזו קדנציה זו בשבילך? האם אינך חושב שהגיע הזמן להזרים דם צעיר למפלגה?

"הקדנציה הזו היא שלישית, כך שאני מרגיש די צעיר אך מצד שני גם אם הרבה ניסיון, להזכירך, רחמים מלול היה חבר מועצה לפני. תקשיב טוב, לוותק בסך הכל יש ערך מוסף. אני מאמין שכל עוד אדם יכול להעניק מעצמו לציבור, הניסיון שנצבר והקשרים עם הפקידות בעירייה רק יכולים לעזור בסיוע לתושבים".

נתמקד במחלקה לתרבות תורנית בראשותך: מה התקציב של המחלקה ובכמה הוא גדל תחת אחריותך?

"תקציב המחלקה גדל בשנים האחרונות בקרוב ל30% וכיום התקציב עומד על כמיליון שש מאות אלף ₪. אך כמי שמתגורר בעיר אתה בוודאי יודע ומבין, שב"ה הקומץ אינו משביע ואנו כל הזמן נמצאים בגידול מבורך של הציבור, השאיפה היא כרגע, להגדיל את התקציב לפי היחס של הציבור הדתי וצרכיו. מה שקושר אותנו לבחירות הקרובות ולאופי ההצבעה במגזר, כפי שבוודאי נרחיב על כך בהמשך.

"יחד עם זאת חילקנו את התקציב בצורה שוויונית לכל הקהילות ובמשך כל השנה. השתדלנו תמיד לעמוד לימין המוסדות והציבור. רק כעת בחודש האחרון חודש החגים, תמכנו בשמחות בית השואבה, הקפות שניות, ישיבות בין הזמנים לבחורים כולל טיולים, מופעים לנשים שאין באף עיר חרדית אחרת, הפנינג למשפחה בגן המגינים בימי חול המועד, וזה מעט ממה שאני זוכר מהחודש האחרון אך הפעילות היא לאורך כל השנה".

את אלו אוכלוסיות משרתת ומיועדת המחלקה?

"כפי שציינתי אנו משרתים את כלל הציבור ללא הבדלים באהבה ובשמחה, כשמגיעה בקשה לעזרה בהכנסת ספר תורה איננו מבחינים מי מבקש  את הבקשה או חלילה אם יש לו כיפה על הראש או איזה סוג כיפה".

מה ההבדלים בין "המחלקה לתרבות תורנית" ו"מורשת ישראל"?

"ניתן לומר שהמחלקה למורשת ישראל הוא תקציב מסוים שהוקצה במיוחד למוסדות של הציונות הדתית. וכפי שאמרתי, המחלקה לתרבות תורנית נותנת מענה לא רק לציבור החרדי אלא לכל האוכלוסייה ומתייחסים לכל בקשה בכל רחבי העיר כולל השכונות".

אתה מכהן גם כיו"ר ועדת תמיכות ומענקים. שתף אותנו מעט בפעילותך למען הציבור?

"בשנים האחרונות פעלתי להגדיל את התקציב והשנה גדל התקציב במאתיים חמישים אלף ש"ח כדי שגם הנתח של המגזר הדתי יגדל, צריך לזכור שבתקציב הזה יש גם הקצבות לספורט ותרבות כללי, כך שעיקר העבודה הייתה ליצור קריטריונים שוויוניים לכלל הציבור. בנוסף, הגדלנו את התקציב לכוללים לפי מספר האברכים".

במהלך הקדנציה האחרונה הואשמת על ידי חברת מועצה על העדפה כביכול של המגזר החרדי. על מה יצא הקצף?

"הסיפור היה סביב פרויקט קידום שחיה לילדי הציבור הדתי בעיר, כאשר חלק מהתקציב סובסד על ידי המחלקה כדי להקל על הציבור, כתוצאה מכך אני שמח שהואשמתי על ידי אותה חברת מועצה בדאגה לציבור שלי, עניתי לה שאם מדברים על שוויון יש לעשות בדיקת עומק על כלל צרכי הציבור האם יש שוויון בין הציבור הדתי לציבור הכללי, לעת עתה הנושא ירד, אני אשמח אם הנושא יעלה שוב לצורך השגת שוויון".

בשנים האחרונות היינו עדים להפגנות פעילים אנטי דתיים נגד הכוונה למנות רב ראשי ספרדי לעיר, האם היוזמה עדיין על הפרק? ואם כן, תציבו את זה כדרישה במו"מ לאחר הבחירות?

"השאיפה היא שיהיה רב ספרדי בעיר, המצב היום שאין רב עדה ספרדית שלצערנו נפטר השנה, ורב העדה התימנית יצא לגמלאות, כך שאנו זקוקים בדחיפות לרב ראשי ספרדי. אני בטוח שאף ראש העיר מעוניין כך שאין צורך להציג דרישה בנושא".

מה פרויקט הדגל שלך ושל המפלגה בראשותך בקדנציה היוצאת?

"העשייה שלנו הייתה במגוון תחומים  והציבור נהנה מכך, בחינוך, בתרבות, במתנ"סים הקהילתיים, כפי שהציבור רואה, ולכן אין לנו פרויקט דגל אחד, אלא יש כאן מכלול של פעילויות שנעשו לציבור וזה גם בעקבות ההרמוניה המופלאה ששוררת בין הנציגים, בנוסף צריך לדעת שאם יהיה לנו יותר נציגים יהיה לנו יותר כח".

מה התוכניות שלך לקדנציה הבאה? ואיזו בשורה אתה מביא איתך לתושבים?

"התכניות הן, להמשיך את הקיים ביתר שאת עם כח גדול במועצה. ברשותך, אני מתכוון לגעת בנושא כואב ורגיש והוא הצבעה של אנשים מקרב המחנה שמעניקים את קולם עבור מפלגות שאינן חרדיות.

"בעוד אתה מבקש לדעת מהן התוכניות והבשורות לקראת הקדנציה הבאה… אתה מבין שאם יהיו לנו חמשה חברים במועצה נוכל לדרוש יותר דברים לטובת הציבור הדתי, אך אם חלקים מהציבור הדתי יצביעו למפלגות חילוניות, שלא יצפו שאותם נציגים ידעו להבין את הצרכים האמיתיים של הציבור שלנו. תרשה לי ברשותך, לנצל את ההזדמנות, לחדד ולהבהיר לציבור היקר והחשוב, כי המצביע למפלגה לא דתית, מזיק פעמיים.

דבר נוסף חשוב אני רוצה להבהיר, פעמים רבות אנו נדרשים מול הפקידים בעיריה על גודלו של הציבור הדתי. ברור שהמדד שבאמצעותו ניתן לבדוק ולהיווכח בזאת, הוא בבחירות המוניציפליות, לצערנו התופעה ולפיה דתיים שמצביעים למפלגות שאינם דתיות, או חרדים שמצביעים למפלגות דתיות, גורמת נזק כפול, לא רק בהחלשת הכח הסגולי במועצה, אלא גם גורמים שלא יעריכו את הכמות הנכונה של הציבור והיחס יהיה אלינו בהתאם.

ובאשר לשאלתך בענין 'הבשורה', אני מאמין שהנושא שיעמוד בחמש השנים הקרובות על הפרק, הוא נושא המעיק מאוד לציבור שלנו וזה המחסור בהקצאות למבני ציבור לבתי הכנסת וגני ילדים.

בנוסף, יש לדאוג לפתרון לדיור בכך שבוועדות התכנון ידאגו שהתכנון של הדירות יהיו פחות לגובה כדי שהדירות תותאמנה  לציבור הדתי".

איך היחסים של סיעת שס"ד עם ראש העיר?

"ברוך ה' יש שיתוף פעולה פורה, ועובדים יחד, זכינו בראש עיר שמבין את הצרכים ויחד עם זאת, כשנהיה רשימה חזקה נוכל יחד לקדם את כל המטרות שלנו לטובת הציבור".

לאיזה תפקיד אתה לוטש עיניים בקדנציה הבאה?

"קודם כל נעבור בעזרת ה את כא חשון בהצלחה. המטרה כעת היא להביא כח גדול למועצה, אין סיבה שנישאר באותו גודל 3 קדנציות כשהציבור גדל. אני מאמין שהתיקים שנקבל יהיו בהתאם לכוחנו בקלפי".

לסיום, מדוע לא שיתפתם פעולה עם אגודת ישראל וקהילת קרעטשניף?

"אני רוצה להדגיש כאן, אנחנו מצידנו פנינו לאחדות בכל המגזרים, אך הדרישה שלהם למיקום ברשימה במקום השני לא התאימה לכח האלקטוראלי בשטח. אנו מצידנו הצענו להם מקום ריאלי מכובד, אך הם סירבו להצעה וחבל.

אני פונה לכלל הציבור להצביע לסיעה שלנו כסיעה הדתית הגדולה והמאוחדת בעיר בחמש עשרה השנים האחרונות, ולא לאבד קולות למפלגות קטנות, שספק אם יעברו את אחוז החסימה, ובוודאי שלא להצביע למפלגות חילוניות".

לסיום, שמעתי שהייתם אצל גדולי ישראל בשבוע האחרון, מה אתה יכול לספר לנו על כך?

"ביקרנו במעונם של גדולי ישראל. זו היתה חוויה מרגשת מאוד להיכנס לביתם של גדולי ישראל אצל מרן ראש הישיבה חכם שלום כהן שליט"א ומרנן ורבנן רבי חיים קנייבסקי ורבי גרשון אדלשטיין שליט"א. ראיתי ממש כיצד הרבנים שבעי רצון מהאחדות בין כללי הציבור ולא הפסיקו לדבר על החשיבות בהצבעה לרשימת שסד שיש בכך משום קידוש ה'".

2 תגובות
  1. לא עשה כלום בעיר
    ועוד שם את גדסי הנוכל ברשימה שלו

  2. קשקשן

השארת תגובה