כנגד ארבעה מתמודדים • הבחירות בירושלים

לראשונה נדמה כי אף אחד מארבעת המתמודדים לא זוכה לעדיפות של ממש וקיים סיכוי גבוה לסיבוב שני בבחירות לראשות העיר • סיכום שבועי מיוחד: החדשות הטובות והרעות שפקדו כל אחד מהמועמדים בשבוע האחרון, וגם הרגעים שיעדיפו לשכוח

מתמודדים על ירושלים
מתמודדים על ירושלים
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

זה נראה חסר תקדים. שלשה שבועות לבחירות והמרוץ לראשות העיר ירושלים פתוח לחלוטין. ארבעה מתמודדים בולטים טוענים לכתר וחורשים את העיר בקרב על כל קול. גם הציבור החרדי נמצא במוקד, כאשר למרות הנחת יסוד כי ציבור גדול ונכבד זה מצביע כגוש אחד, הרי שהפעם, הפיצול בין המפלגות החרדיות לצד קבוצות חרדיות עצמאיות – טורפים את כל הקלפים.

אחד הביטויים הפומביים למרוץ הירושלמי ניתן השבוע בעימות סוער שנערך בין ארבעת המתמודדים באולפני 'חברת החדשות' בנווה אילן. העימות, שהתקיים ביום שישי, שודר בתכנית 'פגוש את העיתונות' שתי דקות לאחר צאת השבת, וגרף התעניינות שיא. למרות שהוא עסק יותר ב'כותרות' (שחקן ספורט, שכונות ערביות שמחוץ לגדר תהלוכות וכן על זו הדרך) ופחות בסוגיות מקומיות עליהן הולכים תושבי ירושלים לקלפי, הפכו העימות ותוצאותיו לחזות הכל.

את רצף האירועים השבועי נסכם על דרך החיוב והשלילה. מה היו החדשות הטובות למתמודדים ואיזה רגע יעדיפו לשכוח, באיזה חלק בלטו לטובה ובאיזה צברו מומנט שלילי, מהיכן שאבו עידוד ומה האיומים שנקרו בדרכם?

משה ליאון

חדשות טובות: הרגע לו חיכה משה ליאון יותר מכל – הגיע. ביטאונה הרשמי של 'דגל התורה', עיתון 'יתד נאמן', פרסם בבוקר יום ראשון ידיעה ובה נאמר: "בברכתם של רשכבה"ג מרן שר התורה הגר"ח קניבסקי שליט"א ורבינו מרן ראש הישיבה הגרי"ג אדלשטיין שליט"א, הודיעה תנועת 'דגל התורה' כי בבחירות הקרובות לראשות עיריית ירושלים תתמוך במר משה ליאון".

בכך, קיבל ליאון סוף סוף את הגושפנקה הרשמית לתמיכה חרדית במועמדותו, כאשר לכל ברור כי תמיכת ש"ס הרשמית בוא תבוא, בהיות והיא זו שהובילה את 'דגל' לתמיכה בליאון. למרות הדברים, מכתב תמיכה רשמי בחתימת מרנן ורבנן טרם פורסם.

רגע של הפוגה מהקמפיין נרשם בחגיגות יום ההולדת של ליאון, שציין 57 שנים להיווסדו. הצוות הקרוב המלווה אותו השחיל לו פגישה פיקטיבית ללו"ז ואז הפתיע אותו במסיבה סוערת. "התרגשתי עד דמעות", הגיב המתמודד.

חדשות רעות: סקר שערך מכון המחקר "פאנלס פוליטיקס" להזמנת אתר 'וואלה', העניק למשה ליאון את המקום השלישי בלבד מבין המתמודדים. על פי תוצאות הסקר, לו הבחירות היו נערכות בימים אלה, היה קוטף ברקוביץ' את הבכורה עם 22%, אחריו השר זאב אלקין עם 19% והרחק משם משה ליאון עם 13% תמיכה.

בפילוח לפי מגזרים, נטען כי ליאון מביא בסך הכל 2% תמיכה. בכדי לזכות בראשות העיר, זקוק ליאון להביא כמה עשרות אלפי קולות חילוניים והוא עדיין עמל לשכנע את המפלגות החרדיות שהוא מסוגל לעשות זאת. עם זאת, ראוי לציין כי סקר אינטרנטי נחשב מלכתחילה בלתי אמין, ובפרט בעיר בה אחוז משמעותי של חרדים ושומרי מצוות.

רגע לשכוח: בעימות שהתקיים ב'חדשות 2', הציג את הפעילים והתומכים בו, אך שם אחד מהם נשמט מזיכרונו ולאחר גמגום קל הצהיר: "אני עכשיו פשוט שוכח".

זאב אלקין

חדשות טובות: בעבודה סיזיפית, מצליח השר זאב אלקין להשיג תמיכה במועמדותו, מאינספור אישים, רבנים, פעילים וקהילות. בציבור הציוני דתי, זוכה הוא לתמיכה של כמעט כל רבניהם הבולטים, כאשר גם תמיכת הרב רפי פוירשטיין מ'צהר' – סמן ליברלי בציונות הדתית – שתמך מלכתחילה בעופר ברקוביץ', הועברה אליו.

גם בציבור החרדי, לא מהסס אלקין לפנות ישירות לרבנים ולקהילות, לבקש ולקבל תמיכה מעל ראשם של קברניטי המפלגות. כך למשל זכה לברכת רבה של ז'נווה לשעבר ורב קהילת 'בצל החכמה' בירושלים, הגאון רבי אברהם יפה שלזינגר; לברכת יו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב ולתמיכת 'איגוד ההורים של מוסדות החינוך הממלכתי חרדי בירושלים'.

במסיבת עיתונאים שכינס בבוקר שני, שטח אלקין משך שעות ארוכות את תכנית העבודה שלו בתחומים בוערים, בהם דיור, תעסוקה, ניקיון, חינוך ותחבורה. אלקין הציג משנה סדורה שלטעמו תהפוך את ירושלים למקום טוב יותר.

בנוסף, אלקין המשיך להפגין ידידות צמודה עם ראש העירייה הנוכחי ניר ברקת, כשהשניים נצפו מהלכים במרכז מסחרי, משוחחים עם תושבים ומשכנעים לבחור ב'ממשיך'. ברקת ואלקין – המודעים לכוחו הגדול של עופר ברקוביץ' בקרב הציבור החילוני בירושלים – שולחים לעברו חיצים, כשברקת משתמש בהיכרותו עם ברקוביץ' ובשותפות שהייתה להם בניהול העיר, בכדי לטעון כי איננו ראוי להנהגה.

חדשות רעות: אם בחישובים המקוריים שלו, ציפה אלקין לקבל את תמיכת 'אגודת ישראל' במידה ו'דגל' וש"ס ילכו עד הסוף עם משה ליאון, הרי ככל שנוקפים הימים מסתבר שהריצה של יוסי דייטש לראשות צפויה להיות עד הסוף, גם אם היא תהפוך לחסרת סיכוי ולנתמכת על ידי 'אגודה' בלבד. מדובר בהפסד של עשרות אלפי קולות שללא ספק יכולים לעשות את ההבדל עבור אלקין, בין זכייה/עליה לסיבוב שני לבין השתרכות מאחור.

העניין הנ"ל מתעצם נוכח ההבנה שהולכת ומחלחלת למערכת הפוליטית בבירה, שאלקין, בניגוד למתחריו, לא מניח את ידיו על 'בייס', קהל מצביעים ומאגר תושבים מובהק, שבעיר שהתחלקה למגזרים נחוצים על מנת לצלוח את המרוץ. בזמן שליאון ודייטש מתבססים על מאגרי המפלגות החרדיות וברקוביץ' מקבל תמיכה יציבה בציבור החילוני – הרי שאלקין מקושש מעט תמיכה מכל מגזר עם בולטות בציונות הדתית, אך עדיין זקוק למאסה קריטית של קולות.

רגע לשכוח: זה אף פעם לא נעים להגיע לחדר חקירות, אבל כשאתה גם שר בכיר וגם מתמודד בשיא הקמפיין, הביקור ביחידת לה"ב 433 היא הדבר האחרון שאתה צריך. השבוע זומן אלקין – לצד השר יריב לוין – למתן עדות פתוחה, בעניין תיקי 1,000 ו-2,000 הנחקרים נגד ראש הממשלה. יודגש כי אלקין לא חשוד כלל בפרשה.

יוסי דייטש

חדשות טובות: נקודת אור בשבוע קודר, היה בהופעה המשובחת שנתן יוסי דייטש באולפן 'חברת החדשות', שם בלט לטובה. הוא דילג בקלילות מעל מהמורות, השחיל עקיצות שנונות ובעיקר, התגלה כשקול, אחראי, ענייני ומעורב מכולם בסוגיות עירוניות. גם אנשי תקשורת חילוניים ענו אחריו אמן, כך למשל העיתונאי חיים ריבלין, שכתב: "הציבור החילוני ומסורתי שלא בהכרח מכיר את יוסי דייטש נחשף למועמד שקול וידען שלא תואם את הסטריאוטיפ של 'הדוס הקלאסי'".

הצלחתו של דייטש למוסס את החומות מול החילונים, עוזרים לו לבסס את הטיעון המרכזי לפיו הוא מסוגל לקחת את ראשות העיר, מבלי לעורר אנטגוניזם ומלחמות דת, ולהביא להצבעת מחאה חילונית.

הישג נוסף רשם דייטש כשקיבל השבוע את תמיכת הד"ר אופיר לנג, ראש המינהל קהילתי לב העיר ופעיל חילוני מוכר בירושלים. "יש לי הכרת הטוב כלפי יוסי דייטש על האוזן הקשבת לאורך כל השנים והיכולת שלו לקחת משימות ולא להניח להן עד שיטופלו כראוי, גם בנושאים שפחות פופולריים להתעסק בהם", אמר לנג.

נקודת אור נוספת הייתה בהבעת התמיכה של יו"ר 'יחד' אלי ישי במועמדותו, תמיכה שהגיעה לאחר פגישה תקדימית בין ישי לבין ליצמן ופרוש, בנוכחות דייטש. סביב תמיכת 'יחד' קיימת אי בהירות, מאחר ומירב קולות מצביעיה מרוכזים בירושלים תחת רשימת 'מאוחדים' של אריה קינג, שעד כה הסתייג מהפרסום. בנוסף, ראש ישיבת כיסא רחמים ומנהיג התנועה הגר"מ מזוז, הביע בשיעורו תמיכה דווקא במשה ליאון.

חדשות רעות: התקווה האחרונה לקבלת תמיכת המפלגות החרדיות – נופצה השבוע, עם הידיעה האמורה על תמיכת 'דגל התורה' במשה ליאון. אחרי אינספור ניסיונות, מו"מ ושמירה על אופטימיות, לא ניתן כבר להתעלם מהעובדות, ההופכות את יוסי דייטש למועמד 'אגודת ישראל' בלבד.

גם התקווה ליצור חיבור – גם אם לא מוצהר – עם אנשי 'הפלג הירושלמי', נגוזה לאחר שיו"ר סיעת 'בני תורה' וסגן ראש העיר חיים אפשטיין הצהיר השבוע על ריצה מוחלטת עד הסוף. כזכור, בעבר אמרו דוברי התנועה כי מבחינתם יוסי דייטש מועמד ראוי שעשוי לקבל את תמיכתם.

רגע לשכוח: שעות מוצאי שבת המאוחרות, אז החלו לדלוף קבצי 'יתד' שלמחרת.

עופר ברקוביץ'

חדשות טובות: בגזרת ברקוביץ' לא נרשמו השבוע סנסציות גדולות, והמתמודד הליברלי ממשיך במסע כיבוש הבירה, בהרבה מאד עבודת שטח, חוגי בית, פאנלים ומפגשים עם תושבים. ברקוביץ' זכה לרגעי נחת בסקר 'וואלה' דלעיל, שם זכה במקום הראשון והוכיח גם לשאריות הספקנים, כי הוא מתמודד חזק שלא ניתן להתעלם ממנו.

הדי המתקפות שהופנו נגדו בטענות לשמלאניות-יתר, הצליחו להיהדף, ועננת הקרן החדשה התפוגגה מעל ראשו. במטהו עדיין מלקקים את הפצעים מהמתקפה מימין, שללא ספק הזיקה להם בקרב הבוחרים. וכמו בכדי להוכיח שלבו נמצא בימין, חתם השבוע ברקוביץ' על הסכם עודפים עם סיעת 'הליכוד' הירושלמית בראשות עו"ד אלישע פלג, רשימה שכזכור מנהלת יריבות עם מתחרהו של ברקוביץ' – השר זאב אלקין.

חדשות רעות: ברקוביץ' עדיין מתמודד עם ניסיונות למצב אותו כ'עוכר ישראל' ויריב הדתיים-חרדים. כך כתבה ב'בחדרי חרדים' שהציגה את ההסכם שנחתם בין ברקוביץ' לבין עו"ד יוסי חביליו בתמורה לתמיכת האחרון, בו התחייב ברקוביץ' "לשמור על ירושלים פתוחה, פלורליסטית לכל הזרמים על פי אמנת גביזון מדן". עוד על פי ההסכם, קיימת התחייבות לשמור על "בנייה של מוסדות חרדיים בשכונותיהם והימנעות מהכנסת מוסדות חינוך חרדיים לשכונות חילוניות". למרות שהדברים לא שונים משמעותית מתכניות מתמודדים אחרים, השימוש שנעשה בהם ודרך הצגתם מלמדים על מגמה של ריכוז מתקפות נגדו.

רגע לשכוח: אחרי שהוא מציג באולפן חברת החדשות בביטחון רב את ניסיונו העשיר של מעל עשור בעירייה, חלקם בתפקיד סגן ראש עיר – כמענה לטענות על חוסר כשירותו ומיעוט ניסיונו – הטיח בו יוסי דייטש את האמת. "היית בסך הכל 7.5 שנים בעירייה, הרי שנתיים וחצי נתת ברוטציה". ופני עופר חפו.

השארת תגובה