משבר הדיור: גם מחירי השכירות עלו

בעוד כחלון נאבק מתחילת הקדנציה בעליית מחירי הדירות, נרשמה בתקופתו עליה דרמטית במחירי השכירות • מדד יד 2 עם הנתונים, הערים בהן נרשמה ההתייקרות המשמעותית ביותר והמקומות שעדיין מציעים מחיר זול יחסית

דירה לדוגמא: ג'רוזלם אסטייט
דירה לדוגמא: ג'רוזלם אסטייט
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

מחירי השכירות בישראל עולים מדי חודש ואנחנו מתביישים לומר בקול – "עבדו עלינו". תקופת כהונתו של כחלון עוד תירשם בספרי ההיסטוריה ותילמד בפקולטה לממשל ומדיניות ציבורית ברבות הימים.

האיש שהבטיח להוזיל את מחירי הדיור מיישם בכל בוקר את ההבטחות שהוא רוצה לקיים, אך לא מצליח להודות ש"אין סיכוי" ובשיטתיות יוצאת דופן, הצליח להביא אלינו את המכה השניה בגודלה אחרי מחירי הדירות – מחירי השכירות.

רוכשי מחיר למשתכן נאלצים לשכור דירה בשנים הקרובות ומדובר בעשרות אלפים. מתמטיקה פשוטה הביאה עלינו יובש במכירת דירות מה שמעלה את הביקוש לשכירות באופן ניכר ומחיריה מאמירים מדי חודש בחלקים נרחבים בארץ.

על פי מדד יד 2, בשלוש השנים האחרונות נרשמו עליות משמעותיות במחירי השכירות, בגובה של 10%-8%. לצורך השוואה, בשלוש השנים הקודמות לכהונתו של כחלון נרשמו עליות בגובה 6%-5% בלבד.

מי שמשלם את המחיר היקר של "מסלול ההתאבדות" מבית האוצר הם שוכרי הדירות – אלו שרחוקים מהתקציב לדירה ונאלצים לחתוך סכום ניכר בסעיף הוצאות על שכירות. שוכרים באזורים חרדיים אולי נהנים מתחושה שהמחירים זולים, אך התוכנה מסמנת עליות מחירים בכל שנה והגרף לא משקר.

ע', משכירת דירה בבני ברק, מספרת: "יש לי דירה להשקעה שקניתי במיטב כספי יחד עם בעלי, יש ביקוש לשכירות וברור לי שמחיר הדירה לא יעלה יותר מדי בשנים הקרובות, מישהו צריך לשלם את המחיר ובמקרה שלי לצערי זה הזוג הצעיר".

באזורים הסובבים את בני ברק המחירים לא יותר זולים והעליות מרקיעות שחקים כי בעלי הדירות הבינו מה הם יכולים לקבל. מחירי השכירות בתל אביב הגיעו לכ-7,000 ש"ח עבור דירת 4 חדרים ובדרום תל אביב ההפתעה לא פחות נעימה בדירות שפחות ראויות למגורים.

בניתוח יד 2  נבחנו מגמות של מחירי השכירות בשלוש השנים האחרונות, בדירות 2, 3 ו-4 חדרים במספר ערים, בהשוואה לשלוש השנים שקדמו להן. מהנתונים עולה, כאמור, תמונה מדאיגה: בכל הערים נרשמו עליות מחירים משמעותיות בשלוש השנים האחרונות. העיר בה זינקו מחירי דירות 4 חדרים בצורה הדרמטית ביותר היא רמלה, שם נרשמה עלייה של 21% למחיר של 4,189 שקל בממוצע לחודש לדירה. בדירות 3 חדרים, העליות המשמעותיות ביותר נרשמו בחולון, של 18%, למחיר של 3,953 שקל בחודש. בדירות 2 חדרים הובילה את העליות דווקא טבריה, עם עלייה של 19% למחיר של 2,289 שקל לחודש.

עם זאת העלתה הבדיקה נתון מעניין, לפיו באזורים עם היצע גדול של דירות להשכרה, כמו עפולה או חריש – מחירי השכירות אופיינו בתנודתיות בשלוש השנים האחרונות ובסופו של דבר טיפסו גם הם, אך בשיעורים נמוכים יותר בהשוואה למקומות אחרים.

לדוגמא: המחיר המבוקש לשכירת דירת 5 חדרים בישוב חריש עומד על 3,100 שקל בחודש, ולשכירת דירת 4 חדרים – על 2,600 שקל בחודש. גם בשכונת פסגות אפק בראש העין המחיר הממוצע של דירת 5 חדרים עומד על כ-4,300 שקל, למרות היותה עיר מועדפת במרכז הארץ.

השארת תגובה