המשק הישראלי בדרך לשביתה כללית

שביתה למען חיי אדם: יו"ר ההסתדרות הודיע על סכסוך עבודה בעקבות חוסר היענות לדרישותיו בנושא בטיחות בעבודה • מתחילת השנה נהרגו 32 איש באתרי בניה בישראל • השר כץ הבהיר כי יקבל חלק מהדרישות

תוצאות שביתה (צילום: מדברים תקשורת)
תוצאות שביתה (צילום: מדברים תקשורת)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בית נבחרי ההסתדרות אישר בתחילת השבוע את בקשתו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק בנושא הבטיחות בעבודה. ההכרזה מגיעה בהמשך לאישור הסכסוך קודם לכן על ידי חברי הנהגת ההסתדרות ועל ידי הוועדה לתיאום וביצוע בראשות רפי מסט.

מדובר במהלך שילווה בקמפיין שילוט חוצות בכל רחבי הארץ, תחת הסיסמה: "עובדים כדי לחיות. לא כדי למות. נאבקים למען בטיחות בעבודה".

מאז תחילת 2018 נהרגו בענף הבניין 30 עובדים ושני עוברי אורח נוספים בסביבת אתרי הבניה, והעובדים טוענים כי שר העבודה והרווחה חיים כץ לא מניע מהלכים אופרטיביים המותאמים לענף לצורך מיגור התופעה.

לפני כחודשיים התריע יו"ר ההסתדרות ניסנקורן כי אם תימשך ההתעלמות מצד הגורמים הממשלתיים והמעסיקים ולא ייעשה צעד משמעותי ומשנה מציאות של ממש לצמצום נגע הפגיעות בעבודה – בייחוד בענף הבניין ובנפילות מהגובה  – ההסתדרות תכריז ותפעיל סכסוך עבודה כללי במשק לאחר החגים.

כעת, משתמה תקופת החגים ומשלא הוצעו צעדים אופרטיביים מצד המדינה והמעסיקים לתיקון הנושא, במסגרת ההכרזה על סכסוך העבודה דורשת ההסתדרות להגיע להסדרה מוסכמת במסגרת קיבוצית מול כלל הגורמים הרלוונטיים, לשם שמירה והגנה על זכותם הבסיסית של העובדים לעבודה בטוחה במקומות עבודתם. "ההיגיון ותפיסת כבוד האדם שלנו כחברה לא עומדים בקנה אחד עם העובדה שבמדינת ישראל חיי העובדים נתפסים כחסרי ערך ונתקלים בחומה של אדישות", אמר ניסנקורן.

"המספרים בלתי נתפסים… לצערי המדינה ממשיכה להתנהל כאילו לא אכפת לה מהנושא. עד כה, למרות ההתרעות החוזרות לא נעשה צעד משמעותי לצמצום נגע הפגיעות בעבודה… זוהי חובתנו המוסרית והערכית כחברה להילחם נגד התופעה".

לפני שלושה שבועות הציגה ההסתדרות את רשימת דרישותיה מהמדינה הכוללת תשע נקודות, ביניהן – עדכון הרגולציה בישראל לתקנים האירופיים, שיפור משמעותי באכיפה ע"י הגדלת כוח האדם במינהל הבטיחות וחידוד אחריותו של רשם הקבלנים, הטלת אחריות פלילית על היזמים, הפיכת ענף הבניין לענף מקצועני וביצוע הכשרות מקצועיות בתחום, וכן מתן תמריצים למעסיקים ולעובדים לשמירה על הבטיחות

מעבר לדרישות הללו דורשים בהסתדרות את הסדרת את תחום המנופים בישראל, שרבים מהם מיושנים ומסוכנים, באמצעות הסדרת האחריות הסטטוטורית על כלל היבטי תחזוקתם וקביעת גורם אחראי מוגדר לתקינותם, וכן הכשרת בודקי מנופים מוסמכים נוספים.

מסמך הדרישות כולל קידום הצעת חוק להעסקת מנופאים על ידי חברות ייעודיות לכך, קביעת חובה לביצוע רענונים מקצועיים כתנאי לחידוש רישיונות תקופתיים, ומאבק בתופעת הרישיונות המזויפים בענף ע"י הדפסת רישיונות קשים לזיוף והוספת תמונה למאגר בעלי הרישיון שתאפשר לאמת את זהות המנופאי.

חברי הכנסת סאלח סעד ואיציק שמולי מהמחנה הציוני, בירכו על המהלך של ההסתדרות. ח"כ סעד: "החלטת ההסתדרות היא ערכית וראויה. שוב ההסתדרות מוכיחה כי מדובר בארגון בעל מוסר שקשוב לאוכלוסייה המוחלשת במדינה. צריך לעשות הכל כדי להעניק סביבת עבודה בטוחה לכלל העובדים".

איציק שמולי ציין כי ״לנוכח ההפקרות המתמשכת בתחום הבנייה והזילות בחיי הפועלים שנופלים אל מותם, מדובר במהלך חברתי חשוב וראוי של ההסתדרות והעומד בראשה, אבי ניסנקורן".

שר העבודה והרווחה חיים כץ מסר בתגובה לדברי ניסנקורן: "אנו רואים עין בעין במרבית הנושאים שהעלית במכתבך ואכן בהנחייתי, המשרד נמצא מזה זמן בעיצומו של תהליך, במסגרתו מקודמים באופן אינטנסיבי רבים מהצעדים עליהם הצבעתם ואשר נמצאים תחת אחריותנו. עם זאת, וכפי שציינת במכתבך, נדרשת הגדלה משמעותית של היקף כוח האדם והמשאבים המוקצים לנושא במנהל הבטיחות לשם ביצוע קפיצת מדרגה בנושא."

עוד הוסיף כץ במכתבו כי "בעשור האחרון גדלו באופן משמעותי מספר אתרי הבנייה ומספר העובדים (זרים, פלסטינים וישראלים) המועסקים, בעוד משאבי הפיקוח לא קיבלו מענה הולם. כמו כן, נשמח מאוד להשתמש בשירותיך הטובים, ולהגדיל את מספר תקני המפקחים".

כץ ציין במכתבו כי משרדו החל לקדם את הפיכת תקן הפיגומים האירופי למחייב, לאחר שפנייתו בנושא למשרד הכלכלה לא הניבה פירות. במסגרת זו לדבריו החל המשרד בעריכת הערכת השפעות רגולציה כלכליותRIA) ) שנמצא בעיצומו ויפורסם לציבור בהקדם, על מנת לקדם את הנושא עוד במושב הכנסת הקרוב.

"חשוב לציין כי הפיגומים בתקן זה קיימים בארץ וקבלנים בהחלט יכולים מיוזמתם לבחור להשתמש בהם. כמו כן, גם הפיגומים הקיימים כיום באתרי הבנייה במקרים רבים, אינם מתוחזקים כראוי ושמירה קפדנית יותר על תקינותם הייתה יכולה להפחית מתאונות הבנייה. לעניין הרתמות יודגש כי הנושא נמצא בעדיפות גבוהה כחלק מהפיקוח של מינהל הבטיחות, אך בהתחשב בהיקף אתרי הבנייה, ללא הקפדה עצמית של הקבלנים והעובדים על עניין זה, לעולם האכיפה לא תהיה מספקת". עוד ציין כי דרישת ההסתדרות להנפקת כרטיסי רישיון מגנטיים למנופאים צפויה לצאת לדרך בקרוב לאחר עבודה מאומצת של משרדו מול משרד התחבורה.

לטענת השר מאז כניסתו לתפקיד שם את נושא הבטיחות בעבודה על ראש סדר העדיפויות המשרדי. בין היתר ציין כי אישר למשרדו להגביר אכיפה ולהטיל עיצומים מינהליים על קבלני בניה מפרי חוק, יצירת שיתופי פעולה עם הפרקליטות, המשרד לביטחון פנים והמשטרה לצורך הקמת יחידת חקירות מיוחדת (האמורה להתחיל לפעול ב-2019), הסטת משאבים לטובת הנושא ורתימת טכנולוגיות לשיפור הפיקוח, שיפור תנאי העסקתם של המפקחים, ופרסום מכרזים לאיוש התקנים הפנויים במינהל הבטיחות.

למרות שבתחילת מכתבו בירך השר כץ את החלטת ההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה בשל נושא כל כך חשוב כמו "בטיחות העובדים" אך לסיום הדגיש כי אינו מאמין באותנטיות המהלך: "אני מציע שתציעו רעיונות חדשים ולא תמחזרו נושאים שנמצאים בטיפול כבר למעלה משנה. קרדיט אנחנו מוכנים לתת לכם תמיד".

יחד עם זאת האשים השר גורמים נוספים בממשלה: "ברצוני לשוב ולהדגיש, כי האחריות הישירה לשלום העובדים, נמצאת בראש ובראשונה בידי הקבלנים. לצערנו הרב, אנו עדים לאירועים בהם קבלנים אינם מיישמים את הוראות החוק באתרי הבנייה ובכך מסכנים מידי יום חיי אדם… ברור כי סוגיה מורכבת כל כך, דורשת שיתוף פעולה מרבי ומיטבי של כלל הנוגעים בדבר, ובראשם העובדים, המעסיקים (הקבלנים), עיריות, מועצות מקומיות וכן כלל הרגולטורים הרלוונטיים משרד האוצר, משרד הבינוי והשיכון, משרד הכלכלה והתעשייה, משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, וכפי שציינתי לעיל, לקיחת אחריות של הקבלנים. שכן, לעולם מפקחי מינהל הבטיחות לא יוכלו להיות בכל אתר בנייה בכל רגע נתון, ולקבלנים ההשפעה הישירה והמיידית ביותר על הבטיחות בענף הבנייה".

בין היתר ציין כץ כי המשרד פועל לקידום תיקוני חקיקה בתחום תחזוקת העגורנים, אך "יש לציין כי במידה והקבלנים יבחרו לתת עדיפות לנושא ולשלם סכומים גבוהים יותר לחברות הכשרה, סביר כי יינתן מענה לסוגיה זו גם ללא חקיקה".

מנתונים שנאספו על ידי הארגונים הנאבקים בתאונות הבניה עולה כי בשנת 2018 עלה מספר ההרוגים בענף הבניין ב-30% על אף הצעדים שקידם משרד העבודה והרווחה בראשותו של השר חיים כץ. אם תהיה שביתה לבסוף עדיין לא ברור, אך צפוי לכל הדעות עימות של ממש בין העובדים והמדינה.

השארת תגובה