20 יום לבחירות: הרשימות נסגרו, הקרב מתחיל

היכן יהיו ההתמודדויות הדרמטיות ואיפה נסגרו דברים כבר בתחילת הדרך • הניסיון הכושל לאיחוד בבני ברק, הקרב על היוקרה באלעד, הפיצול האשכנזי בירושלים והקטטה הפנימית במודיעין עילית

בניין עיריית בני ברק
בניין עיריית בני ברק
הצטרפו עכשיו – וקבלו את העיתון היומי לתיבת המייל שלכם

מערכת הבחירות המוניציפליות הנוכחית, היא מהסוערות שידע המגזר החרדי. מהסכמים שלא כובדו כי הצד השני לא כיבד וחוזר חלילה, ועד לרשימות שהתפצלו וכמעט התפצלו. הסכמים שנעשו וכמעט נעשו. ובעיקר, קרעים שנוצרו וספק אם יהיה ניתן להחזיר את הגלגל לאחור. כנראה ששיאי המחלוקות מאחורינו – וזאת כיוון שהרשימות הוגשו וההסכמים או הפירוקים כבר נעשו וכעת, כל איש ואיש ממתין במתח לעוד 24 יום, אז ידע כמה רשימתו קיבלה, האם היא במקום רלוונטי, האם המועמד המייצג אותו נבחר או חלילה הובס.

המועמדים לראשויות והנציגים ברשימות, עומדים ומתפללים שיוכלו לעשות בחודש הבא ולהגיד 'הצלחנו'. לא לכל המתמודדים החרדיים יהיה מקום במועצה הבאה וכנראה שלרובם לא יהיה – מעל גבי העיתון דווקא יש בשפע. הכירו את המועמדים החרדיים בערים החרדיות המרכזיות.

ירושלים

באופן חריג, ישנו פיצול בין שתי המפלגות החרדיות בירושלים. אגודת ישראל ודגל התורה שהיו רגילות לרוץ יחד, התפצלו וכל ניסיונות לאחד אותן, לא נשאו פרי. העובדה האחרונה עלולה להשליך אף על הבחירות הארציות, שכן, ישנו וויכוח עתיק איזו אחת מהמפלגות שווה יותר קולות. דגל התורה הצהירה כי תתמוך במועמד לראשות העיר משה ליאון, שקיבל את תמיכת החרדים גם בבחירות הקודמות. מי שעוד תתמוך במשה ליאון, היא מפלגת ש"ס. לעומתם, מפלגת אגודת ישראל תתמוך במועמד החרדי יוסי דייטש. מועמדים בולטים נוספים הם זאב אלקין ועופר ברקוביץ'.

וזאת רשימת 'אגודת ישראל' למועצת העיר ירושלים, סדר המקומות: 1. יוסי דייטש. 2. יוחנן ויצמן. 3. מעכיל הלברשטאם. 4. יעקב הלפרין. 5. יצחק ברטלר (נציג ויז'ניץ, מחליף את שלמה רוזנשטיין). 6. דוד גרינוולד.

ואילו רשימת 'דגל התורה' למועצת העיר ירושלים: 1. אליעזר ראוכברגר 2. ישראל קלרמן. 3. משה גורא, 4. דודי בלומנשטוק 5. אלחנן גרוסבוים. 6. דוד זוהר.

רשימת 'ש"ס' בירושלים למועצת העיר: 1. צביקה כהן 2. חיים כהן, 3.  פיני עזרא, 4. אברהם בצלאל 5. שמואל מרציאנו.

רשימת 'בני תורה' למועצת העיר ירושלים מורכבת בסדר הבא: מתמודד לראשות העיר, ומקום ראשון: חיים אפשטיין. סגן ר"ע י-ם. 2. אברהם מנקס 3. אליעזר וולנשטיין 4. ארי דהאן 5. אליהו יפה.

ביתר עילית

למרות נקודת פתיחה טובה וסיכויים וודאיים להיבחר שוב, ייאלץ ראש עיריית ביתר עילית מאיר רובינשטיין להזיע קשות על מנת למקסם את התמיכה בו. אחרי שזכה לתמיכת נשיא מועצת החכמים של ש"ס, מרן חכם שלום כהן, מתמודד רובינשטיין עם קשיים מול 'דגל התורה' ועם מועמדים ומפלגות אופוזיציה שפועלים להחליש את שליטתו בעיר.

מלבד האופוזיציונר הוותיק, חבר המועצה מנחם זיידה, הגיש אברך חסידי בשם יוסי חשין מועמדות לראשות, שנועדה בין היתר לדאוג לחסידות ברסלב עליה הוא נמנה ואשר לדבריו לא זוכה למענה.

בגזרת הרשימות נרשמו אינספור פיצולים, שבולטים לאור האחדות היחסית ששלטה במועצת העיר הנוכחית. בין הסיעות שהוגשו: אגודת ישראל, דגל התורה וש"ס – כל אחת בנפרד, מפלגת 'אנשים' של חברי המועצה יעקי הרשקופ וישראל פכטר, סיעת 'בני תורה' בראשות מנכ"ל 'הפלס' שמוליק אלישיב, מפלגתו של מנחם זיידה ששילב במקום השני את נציג 'יחד' מאיר קדוש ומפלגת קהילות הקודש של חב"ד.

רשימת 'אגודת ישראל' בביתר עילית, כאשר ראש העיר מאיר רובינשטיין ממוקם ברשימת בת בכדי לא לתפוס מקום כחבר עירייה ובמקום הראשון – בנימין הרשלר (באיאן) 2. בעריש שמעיה (קרלין) 3. מענדי שוורץ (צאנז) 4. דוד שפיצר (ערלוי) 5. יואל פרויליך (ויז'ניץ).

רשימת 'דגל התורה' בעיר ביתר, בראש הרשימה מוצב היו"ר הנבחר של הסיעה בביתר דודי זלץ 2. יוסי שטרית 3. אברימי יודייקין 4. הרב חיים ברגר מישיבת הר"ן 5. ישראל הנאו. יצוין כי במסגרת התוכנית של דגל התורה לכיבוש ראשות העיר אלעד, צפוי שיטרית לתפוס את מקומו כמנכ"ל העירייה שם ולפנות את מקומו במועצת העיר ביתר עילית.

בראש רשימת ש"ס בעיר בית"ר עילית עומד יהודה עוביידי ואחריו: 2. אפרים אוחיון 3. שלומי כהן 4. שמואל כהן 5. יצחק דוד כהן.

רשימת 'בני תורה' בעיר ביתר עילית כפי שהוגשה: 1. יאיר ליכטמן 2. יעקב סומפולינסקי 3. גדליה ווילק 4. משה זייבלד  5. אהוד רוזנברג.

ברשימת אנשים בעיר ביתר, תופס את המקום הראשון יעקי הרשקופ 2. ישראל פכטר (ייצג בעבר את סיעת טוב) 3. ישראל פוקס 4. יעקב מיוחס 5. דוד בן פורת.

אלעד

אלעד הייתה ללא ספק אחד המוקדים היותר בוערים במערכת הבחירות הסוערת הזו. העמידו תאוריות, מכתבים שהופצו ברבים וגרמו לקרע שספק אם ניתן לאיחוי. בבחירות הקודמות, דגל נתנה את תמיכתה לישראל פרוש שנבחר לראשות העיר תמורת תמיכה במערכת הבחירות הנוכחית. לאחר דין ודברים, כעת ישנם שני מועמדים בעיר אלעד. יצחק פינדרוס וישראל פרוש, כאשר זו לא סתם עוד התמודדות, אלא בחירות על הכבוד של שלומי אמונים ודגל התורה. לפרוש יש את תמיכת החסידים, הבית היהודי, הפלג ועוד קבוצות מיעוט נוספות שמהווים התמודדות רצינית מול הליטאים וש"ס בעיר. מתמודדים נוספים לראשות העיר: ברק צברי ואבי דיין.

רשימת אגודת ישראל בעיר אלעד – בה מוצב הראשון המועמד לראשות העיר ישראל פרוש 2. בערל (דב) אשר (ויז'ניץ) 3. פנחס גרוס (כלל חסידי) 4. אורן מזרחי (חב"ד) 5. עמית כהן (ברסלב)

רשימת דגל התורה למועצת העיר: אבי שטרן 2. ברדוגו 3. איסר שפירא. סגן ומ"מ ראש העיר שמואל גרוסברד הודח מהרשימה. המועמד מטעם הסיעה לראשות העיר, יצחק פינדרוס, רץ גם הוא ברשימה נפרדת כדי שבמקרה של ניצחון 'ירוויח' מקום נוסף במועצה.

רשימת 'הבית היהודי' למועצת העיר: 1 שי נתן. 2 יניב בדלוב 3 אריאל כוכבי. 4 אורי קרוק.

רשימת בני תורה למועצת העיר: 1 יצחק שמואלי 2 בנימין מינצר 3 יצחק אפשטיין 4 שמואל אפשטיין 5 שמעון מנדלבאום.

בני ברק

בני ברק יודעת שלום מזה שנים ארוכות. הפעם, היה ניסיון לאחד בין כל המפלגות ולא לבצע בחירות בעיר. כל רשימה הייתה אמורה לקבל את חלקה בחלוקת התיקים ולא ללכת לבחירות. לבסוף, התפוצץ המו"מ שנחשב לאחד האינטנסיביים במערכת הבחירות הנוכחיות ונציג דגל התורה בעיר בני ברק, הרב אברהם רובינשטיין, מסתמן כמי שיוביל את העיר בחמש שנים הקרובות – כחלק מרוטציה עם אגודת ישראל, במסגרתה בקדנציה הנוכחית שימש כראש עיר, הרב חנוך זייברט, איש אגודת ישראל.

וזו רשימת יהדות התורה המאוחדת לעיר בני ברק: המוצב במקום הראשון ומועמד לראשות העיר, הרב אברהם רובינשטיין 2. חנוך זייברט 3. מנחם שפירא 4. מנדל יהושע 5. ישראל משה פרידמן. 6. שלמה זכריה קוסטליץ, 7. מיכאל קקון, 8. ירחמיאל שמחה שטיצברג, 9. רפאל אליהו גרינבאום; 10. שמואל יהודה גוטסמן; 11. עו"ד משה דוד מורגנשטרן, 12. חיים מאיר לאנגסם, 13. שלמה שטרן, 14. ישראל הפטקה, 15. מקס סלומון; 16. פרץ אברמוביץ, 17. אהרון צבי פולק; 18. דוד אריה וינברגר; 19. יהודה איזנברג; 20. חיים טייטלבוים; 21. יוסף דוד רוזנגרטן; 22. יהושע וינברגר; 23. נתן צבי כהן.

סיעת ש"ס בני ברק הגישה את רשימתה למועצת העיר בני ברק – סדר המקומות; 1 אלי דדון. 2. גדליהו בן שמעון. 3. יעקב זכריהו. 4. ישראל בן ששון. 5. אברהם פרטוש. 6. נתן בצלאל. 7. יוסף הררי 8. שלמה חנסב. 9. שי אנגל. 10. יהודה מהצרי.

רשימת הליכוד למועצת העיר. סדר הרשימה: 1 יעקב וידר. 2 ויקטור ימין. 3 אודי טנא. 4 חיים סרצ'וק. 5 יצחק אורן.

רשימת בני תורה לעיר בני ברק כפי שהוגשה: מתמודד לראשות העיר, ומקום ראשון: אברהם קאהן 2. משה מלאכי. 3. יחזקאל שפירא. 4. מיכאל אלמליח 5. אהרון פויפר.

מודיעין עילית

מודיעין עילית הייתה מהערים הפחות דומיננטיות במערכת הבחירות הנוכחית וכמעט ולא ייצרה כותרות כאלה ואחרות. הדבר שבלט בעיר הוא הניסיון להרכיב רשימה אחת ולמנוע בחירות – הצעד המועדף ביותר על הרשימות השונות שמבטיחות במצב כזה את מקומן עוד טרם הבחירות, אך במצב כזה בו חילוקי הדעות גדולים, זה לא יוצא לפועל – ממש כמו במקרה הנוכחי.

תקרית אחת חריגה נרשמה כאשר בישיבת ההזדהות שהתקיימה במודיעין עילית התחוללה סערה בקרב סיעת דגל התורה. ע"פ החוק, רשאי כל חבר מועצה להזדהות עם כל רשימה גם אם לא נבחר אליה בבחירות הקודמות. בכל השנים, ראש העיר יעקב גוטרמן היה בא כוח המפלגה. בבחירות אלו, החליט יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני שהוא עצמו יהיה בא כח המפלגה. בתגובה, החליט גוטרמן שלא להזדהות עם רשימת דגל התורה אלא כ'אגודת החרדים דגל התורה' כאשר הוא עצמו בא כח הסיעה וממלא מקומו הוא משה מוטרפרל. אל גוטרמן הצטרפו עוד שלושה מחברי המועצה – משה מוטרפרל, נחום גיטלר ואליהו אוחיון, לבסוף יושרו ההדורים בין יו"ר דגל לבין ראש העיר ורשימה אחת של יהדות התורה יצאה לדרך.

רשימת יהדות התורה לעיר מודיעין עילית: במקום הראשון, ניצב המועמד לראשות העיר הרב יעקב גוטרמן 2. נחום גיטלר 3. אורי יפה 4. מרדכי גולדברג 5. טוביה פריינד

רשימת ש"ס למועצת העיר, כפי שהוגשה: 1. אבנר עמר 2. יעקב מרציאנו 3. יקב כהן 4. יצחק הלל 5. פנחס אוחיון

למועצת עיריית מודיעין עילית הוגשה רשימת מפלגת "'האיחוד' קהילת הספרדים", בראשות המפלגה עומד גולן 2. מיכאל בלעיש 3. הרב שמואל קפש. 4. סמי קורצי 5. שרון מלול

רשימת 'בני תורה' למוועצת העיר ומתמודד לראשות העיר: מקום ראשון שמוליק אלישיב 2. אברהם הכט 3. משה דיקשטיין 4. משה גרינבוים 5. אברהם יונה שיר.

רשימת 'תושבים למען מודיעין עילית' שהוגשה למועצת העיר: 1. עקיבא ולנשטיין 2. שלמה ברוורמן 3. מנחם קולודצקי 4. שמואל וולך 5. בצלאל חטב.

השארת תגובה