בית המשפט פסל את מצלמות החניה

בית המשפט לעיניינים מקומיים פסל השבוע דוחות חניה שקיבל אזרח ממצלמות בגלל אי חוקיותן • דובר עיריית בני ברק: "יערערו בבימ"ש מחוזי על ההחלטה שהתקבלה בבימ"ש השלום, ואם ידחה – יפנו לביהמ"ש העליון"

חניה
חניה
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מצב המצלמות חניה שמצלמות ברחוב השומר נמצא בימים אלו בדיונים בבתי משפט על נושא האם הם חוקיים או לא.

השבוע בעקבות עתירה של אזרח תושב תל אביב נגד המצלמות שם, בית המשפט לעיניינים מקומיים קבע כי פרטיות הציבור גוברת על עברות חניה בהחלטה לפיה עיריית תל-אביב אינה מוסמכת להפעיל מצלמות וידאו ברחוב ומקליטות את הנעשה בו לשם אכיפת עבירות חניה, כיוון שהכנסת לא הסמיכה אותה לעשות זאת.

השופט בית המשפט איתי הרמלין טען הסביר כי לנוכח פגיעת מצלמות וידאו המצלמות את הרחוב בפרטיות של העוברים והשבים, יש צורך בהסמכה מפורשת של הכנסת כדי להפעילן. כיוון שהכנסת הסמיכה את העירייה להפעיל מצלמות כאלה רק לצורך אכיפת עבירה של נהיגה בנתיב תחבורה ציבורית, היא אינה מוסמכת להשתמש בהן לשם אכיפת עבירות חניה.

ברחבי הערים בני ברק תל-אביב ובמקומות נוספים מותקנות אלפי מצלמות המתעדות את הנעשה בעיר ומשמשות גם את המשטרה והן הותקנו לטובת אכיפת נסיעה בנתיבי תחבורה ציבורית ולזה קבע השופט כי השימוש בהן מותר בכל הנוגע למתן דוחות למפרים את החוק.

בפסק דינו הסביר השופט כי "הבעיה המרכזית בשימוש במצלמות הרחוב נעוצה בכך שנאספים בהן פרטים רבים שאינם נדרשים כלל לשם אכיפת איסורי החניה. בראש ובראשונה, מצולמים בהן אנשים רבים שלא עברו כל עבירה אלא עברו ברחוב כעוברי אורח. המצלמות מתעדות עם מי הסתובבו אותם עוברי אורח, מה לבשו, לאיזה עסק ברחוב נכנסו (מסעדה כשרה או שאינה כשרה למשל), האם עשו זאת בשבת או ביום חול וכדומה".

בית המשפט, שהדגיש את ההשלכות המשמעותיות של ההחלטה להציב את המצלמות ולהפעילן על אופיו של המרחב הציבורי, ציין כי לפי המסמכים שהגישה במשפט עיריית ת"א, לא רק שההחלטה התקבלה ללא הסמכה מפורשת של הכנסת, אלא שהיא התקבלה בוועדת ההתקשרויות העירונית מבלי שמועצת העיר דנה בכך.

לאחר שקיבל את טענת הנאשם כי העירייה פעלה בחוסר סמכות בהפעלת המצלמות, פסל בית המשפט את הראיות שנאספו נגדו וזיכה אותו מעבירת החניה שבה נאשם.

דובר העירייה ר' אברהם טננבוים הגיב "מדובר בתביעה שהוגשה נגד עיריית תל אביב אצל השופט איתי הרמלין. להחלטה כזו יכולה, כמובן, להיות השלכה על העיריות בארץ, שלרובן המוחלט ישנן מצלמות מסוג זה. ידוע לי גם שעיריית תל אביב עומדת לערער בבימ"ש מחוזי על ההחלטה שהתקבלה בבימ"ש השלום, ואם ידחה ערעור בבימ"ש מחוזי, הם יפנו לביהמ"ש העליון".

השארת תגובה