שיחות השלום קרסו – אלעד יוצאת לקרב

שיחות מרתוניות בסלון ביתו של יו"ר ש"ס, הפיחו תקווה לאחדות, אך לבסוף הכל קרס • 'דגל', ש"ס, ו'אגודה' מהמרים על כל הקופה: ישראל פרוש מול יצחק פינדרוס # כל הפרטים, הגרסאות והתסריטים

מאיר וישראל פרוש
מאיר וישראל פרוש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחרי שנות שקט ושלווה, חוזרת אלעד לאווירת מחלוקת עכורה: לאחר ניסיונות פשרה ומו"מ אינטנסיבי, יוצאות המפלגות החרדיות על קרב ראש בראש על ראשות העיר אלעד. מצד אחד: ישראל פרוש, ראש העיר המכהן ונציג 'אגודת ישראל', מצד שני: יצחק פינדרוס, עד לא מכבר סגן ראש עיריית ירושלים, נציג 'דגל התורה' הנתמך על ידי ש"ס, במסגרת 'דיל' ארצי רחב היקף.

על פי הסכם יבש שנחתם ערב הבחירות הקודמות, אמור היה שרביט ניהול העיר לעבור לידי 'דגל התורה', בתמיכת 'אגודת ישראל'. אלא שאז נשלף הסכם מקביל שנחתם בבית שמש ושלטענת 'שלומי אמונים' לא כובד והחלה התדיינות בין הצדדים. בנוסף, חילופי ההנהגה ב'דגל התורה' הביאו להחלפת הברית הפוליטית בינה לבין 'שלומי אמונים' בברית חדשה של 'דגל' עם ש"ס, מה שהביא להסתבכות הנוכחית.

מלכתחילה, אמור היה להיות יוסי שטרית מביתר מועמד משותף ל'דגל' ולש"ס, אלא שבסופו של דבר, ייבאה 'דגל' את נציגה הבכיר מירושלים יצחק פינדרוס, שהעביר ברגע האחרון את כתובתו לירושלים והפך למועמדה. למרות שמרבית תושביה של העיר אלעד נמנים על חוגי ש"ס, נאלץ יו"ר ש"ס לחרוק שיניים ולקבל את מועמדות פינדרוס, מתוך הבנה כי כעת אין ביכולתו לכבוש את העיר וכי עליו לרכז מאמצים ע"מ להדיח את ישראל פרוש, מי שהביס אותו בקרב איתנים שהתנהל בבחירות האחרונות.

בחול המועד, הגיעו לאלעד בכירי 'דגל התורה' בראשות חברי הכנסת גפני, מקלב ואשר, לכנס בחירות ראשון לטובת יצחק פינדרוס. סערת הבחירות השפיעה גם על אירועי החג, כאשר פינדרוס ופרוש חרשו את בתי הכנסיות, שמחות בית השואבה וההקפות שניות, על מנת לצבור אהדה.

ביום חמישי, זמן הגשת הרשימות, נראה היה כי הסאגה עומדת בפני תפנית מרעננת. באופן מפתיע, הגיע ראש העיר ישראל פרוש לסלון ביתו של יו"ר ש"ס השר אריה דרעי, בניסיון להגיע להסכם שימנע מחלוקת ויציל את העיר ממערכת בחירות קשה. לרגע היה נדמה שזה הולך לקרות. הסלון בהר נוף הכיל כמה דמויות מפתח נוספות, בהם יוסף חיים כלף ודוד עמר מצד ש"ס, ומי שעשוי היה לקטוף את תואר 'אדריכל השלום', הלא הוא היזם יקי רייסנר. בשעת ליל מאוחרת יצאו הצדדים ללא סיכומים אך עם מספר טיוטות שהפיחו תקווה בצדדים.

בסופו של דבר ולאחר מו"מ בן יומיים, קרס ההסכם המדובר והצדדים שיגרו הודעות נזעמות בהם הודיעו כי באופן מוחלט וסופי, יתמודדו ראש בראש זה נגד זה. מי פוצץ את ההסכם ומה היו פרטיו? – על כך, ניטשת כמובן מלחמת גרסאות. בבסיס ההסכם עליו אין חולק, התכוונו הצדדים לחלוק את ראשות העיר ברוטציה, חציה הראשון לפינדרוס וחציה השני לפרוש. ההסכם אמור היה לסגור קצוות באשר להתמודדות בבחירות הבאות. אנשי פרוש מצדם לא רצו לכבול עצמם לאי התמודדות, אנשי 'דגל' סירבו לחתום על הסכם שיעניק לפרוש עוד 7.5 שנים רצופות וגם ש"ס ציפתה – ובצדק מבחינתה – לקבל לפחות בעתיד את הבכורה.

בנוסף, טענו ב'שלומי אמונים' כי יו"ר ש"ס אריה דרעי העלה דרישה להחרים את חבר המועצה אבי דיין ולא לקחת אותו כשותף קואליציוני עתידי, זאת בשל 'בגידתו' במפלגת ש"ס ושבירת הקואליציה נגד פרוש שנבנתה על ידי המפלגה. באופן רשמי אליבא ד'שלומי אמונים', זו הייתה הסיבה העיקרית לפיצות ההסכם, לא למען כבודם אלא למען אי הפקרת חברים ושותפים לדרך. כך או אחרת, מערכת הבחירות האלעדית יצאה לדרך וצפויה להפוך לסוערת במיוחד, מאחר וכל הצדדים הניחו את כובד משקלם ויוקרתם על המאבק המקומי.

ובצל הקרב על הראשות, גם בזירת הרשימות נרשמו חידושים. 'אגודת ישראל' ו'דגל התורה' ירוצו בנפרד, עם פנים חדשות. רשימת 'אגודה' כוללת את ישראל פרוש, בערל אשר (נציג חדש לויז'ניץ) פיני גרוס (כלל חסידי), אורן מזרחי (חב"ד) ועמית כהן (ברסלב). רשימת 'דגל' כוללת את היו"ר הנוכחי אבי שטרן, משה ברדוגו, ואיסר שפירא. בכיר התנועה הנוכחי ומ"מ ראש העיר שמוליק גרוסברד, הודח מהרשימה. יצחק פינדרוס עצמו יתמודד במסגרת רשימה עצמאית, על מנת להגדיל את כוחה של התנועה הליטאית במועצה.

חבר המועצה אבי דיין הגיש את רשימת 'איחוד הקהילות' המשותפת לו ול'יחד' של אלי ישי. הפלג הירושלמי הגיש את רשימת 'בני תורה' הכוללת את יצחק שמואלי, בנימין מינצר ויצחק אפשטיין.

השארת תגובה