חודש לבחירות: פיצול חרדי, המפלגות מתחזקות ושלטים נתלשים

יומן בחירות מיוחד: פתיחת המטה של שס"ד, הרשימה החסידית חברתית, השחתת שלטי הבחירות של המפלגה החרדית, החיזוק המפתיע לרחמים מלול, תמיכת 'ישראל ביתנו' במתן דיל והדילמה סביב השימוש באותיות 'מחל'

אזרד והומינר
אזרד והומינר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בעיצומם של ימי חול המועד, בימים שלישי ורביעי (ט"ז, י"ז תשרי) תם המועד הקבוע בחוק להגשת הרשימות המבקשות להתמודד בבחירות הקרובות למועצת העיר וכן של תושבים המבקשים להציג את מועמדותם לכהונת ראש העיר.

בעוד בערים אחרות נרשמו דרמות, עריקות, ומיזוגים של הרגע האחרון הרי שבעיר רחובות בשל העובדה שכבר עתה ברור כי ראש העיר המכהן רחמים מלול צפוי להמשיך ולהוביל את העיר גם בחמש השנים הבאות, לא נרשמו תהפוכות של הרגע האחרון.

שינויים אם כן נרשמו אך ורק בגזרת המפלגות המבקשות להתמודד למועצת העיר ולזכות לאמון הבוחר. קבלו מקבץ קצר של ההתרחשויות שבכל זאת נרשמו בצל סגירת הרשימות

נציגי שס"ד אצל ראש הישיבה

התכונה המתרגשת לקראת הבחירות הקרובות בעיצומה, כאשר באחד מימי חול המועד עלו נציגי המפלגה המאוחדת שס"ד המורכבת מסיעות דגל התורה וש"ס, אל מעונו של ראש ישיבת "מאור התלמוד" הגאון אברהם יצחק קוק לקבל את ברכתו.

בפגישה השתתפו אב"ד רחובות הגאון הרב נחום גורטלר, הדיין הרב אשכנזי יו"ר המפלגה המאוחדת אבנר אקווע, חברי המועצה שי קזיוף ושלמה מונטג וכן הבאים בתור ברשימה המאוחדת יחזקאל ישעיה ואלדד גדסי יו"ר המועצה הדתית.

במהלך הישיבה במעונו דן ראש הישיבה במשך שעה ארוכה עם הנציגים אודות המערכה העומדת לפנינו, לאחר מכן בירך ברכה מיוחדת את נציג דגל התורה שלמה מונטג.

עם סיום הישיבה נכנס ראש הישיבה עם הנציגים יד ביד ל"שמחת בית השואבה" המרכזית בהיכל הישיבה שם התקבלו בשירה אדירה על ידי מאות תלמידי הישיבה אשר המשיכו בריקודים אדירים אל תוך השעות הקטנות של הלילה.

הושחתו שלטי בחירות של שס"ד

במהלך הלילה שבין מוצאי שבת לראשון (ליל הושענה רבה) הושחתו עשרות שלטי בחירות של סיעת שס"ד (ש"ס ודגל התורה) שנתלו במקומות שונים ברחבי העיר.

חבר מועצת העיר שלמה מונטג מסיעת שס"ד קורא לכולם לנהוג בהגינות ולהימנע ממעשים כאלו, רחובות ידועה כעיר סובלנית והאחדות בין כלל המגזרים בעיר ידועה ומפורסמת.

יש לציין שבמקביל נבדקות מצלמות האבטחה באזור ובמידת הצורך ייבחנו צעדים נוספים למיגור תופעה נלוזה זו.

'ישראל ביתנו' משלבת כוחות עם דיל

אין ספק כי ה'דיל' שכולם מדברים עליו עם סגירת הרשימות הוא ה'מפץ' שחולל סגן ראש העיר הפעלתן ויו"ר רשימת 'רחובותי' למועצת העיר מתן דיל ששוב הצליח להפתיע ו'להמציא' את הגלגל מחדש.

לאחר שזכה לתמיכה משלל ארגונים ודמויות מוכרות שהודיעו כי יעניקו לדיל את קולם בקלפי, הצליח ברגע האחרון סגן ראש העיר להפתיע המערכת הפוליטית ברחובות באמצעות איחוד עם מפלגת 'ישראל ביתנו' (רשימת 'רחובות ביתנו' בקלפי) בראשות עו"ד קארין ברגינסקי.

בבחירות האחרונות ייצגו את הקול הרוסי חברי המועצה יפים זאיקה והד"ר מקרה קנבל שהודיעו כי הם אינם מתכוונים להתמודד פעם נוספת. (אגב, זאיקה שייצג את הקול הרוסי בשתי הקדנציות האחרונות הכריז כי בבחירות הקרובות יתמוך במלול ואף קרא לתומכיו לנהוג כך).

יצוין, כי כדי להוביל את המהלך נדרש מתן דיל להסכמתם של חברי סיעתו החדשה והרעננה רונן אהרוני ששמו שובץ עד אז במקום השני ושל חבר המועצה אביב איטח (שפרש מהליכוד) שובץ במקום 4 לזוז מקום אחד אחורה.

ב'רחובותי' מאמינים כי לאחר הבחירות יהפכו לסיעה הגדולה במועצה, כאשר ההערכות נעות על כח אלקטורלי שנע באזור ה 5-6 מנדטים.

בימים האחרונים הציג דיל בפני הציבור את ה'נבחרת' בראשותו למועצת העיר: עו"ד מתן דיל סגן ראש העיר, עו"ד קארין ברגינסקי – יו"ר רחובות ביתנו. דניאל מרשה – פעיל בקהילה האתיופית. חבר המועצה רונן אהרוני יו"ר ועדת התחבורה. חבר המועצה אביב איטח (לשעבר ליכוד) תיק שכונות וצעירים. עו"ד שרית אטינגר – שימור נכסיה ההיסטוריים של העיר.חבר המועצה אבאי זאודה (לשעבר מפלגת 'כיכר העיר'). לאוניד שפיטלניק מישראל ביתנו. אבישי שטראוכלר – איש הציונות הדתית. סוגר את הרשימה, משה אידלמן – יו"ר גמלאי מכון ויצמן.

יצוין, כי ברגינסקי נמנתה בבחירות האחרונות על תומכיו של דיל אלא שבחודשים האחרונים ניהלה מגעים עם פעילים בליכוד על התמודדות במפלגה משהבינה כי לא תשובץ במקום ריאלי פנתה ל"רחובות בתינו", בימים האחרונים כאמור שבה ברגינסקי הביתה.

אגודה מציגה: "רשימה חסידית חברתית"

בדומה למתרחש בירושלים ובערים נוספות, גם ברחובות מתמודדות מפלגות "אגודת ישראל" ו"דגל התורה" בשני רשימות נפרדות למועצת העיר.

ביום שלישי שעבר הגיש יו"ר סיעת אגודת ישראל ברחובות פנחס הומינר את הרשימה לוועדת הבחירות כשהוא מציג 'נבחרת'  אשר זוכה לתמיכה חוצת חוגים וקהילות ומורכבת מפעילי ציבור מוכרים בעיר.

במקום הראשון ברשימה הוצב פנחס הומינר, לשעבר מחזיק תיק הכספים בעירייה. במקום השני מוצב אופיר אזרד, תושב שכונת המדע בעיר, פעיל חברתי מוכר ודומיננטי, העומד בראש עמותה ידועה ומוכרת המסייעת למאות משפחות ותושבים מעוטי יכולת.

במקום השלישי עו״‏ד שלום וייס, תושב שכונת מקוב, פעיל ציבור רחובותי ובעל משרד עו״‏ד בתחום המקרקעין. במקום הרביעי הוצב אלי טייטלבוים יו״‏ר 'הצלה רחובות' המשמש ככונן פעיל במד״‏א.

את החמישייה הראשונה סוגר רס״‏ן במיל' יעקב ויינטראוב מקהילת פא"י. דמות מוכרת ואהודה ברחובות. בהמשך שובצו נציגי הקהילות דז'יקוב ויז'ניץ, צאנז והכלל חסידי.

חיזוק למלול: יו"ר ההסתדרות הרפואית

עם סגירת הרשימות התברר כי רשימתו של ראש העיר הצליחה לשדרג עצמה עם רכש חדש בדמותו של הד"ר יורם בלשר, לשעבר יושב ראש ההסתדרות הרפואית בישראל.

ד"ר בלשר, רופא ילדים במקצועו אשר מאחוריו שנים רבות של עשיה, כיהן במשך 14 שנים בתפקיד יו"ר ההסתדרות הרפואית בישראל ואף ניהל בבית חולים קפלן את היחידה לרפואה דחופה במחלקת ילדים. בהמשך נבחר ד"ר בלשר לכהן כנשיא ההסתדרות הרפואית העולמית – גוף המייצג למעלה מ–7 מיליוני רופאים ברחבי העולם.

נחנך מטה הבחירות של שס"ד

בתנועת דגל התורה ברחובות חנכו ביום שלישי השבוע, את מטה הבחירות של רשימת שס"ד, בהשתתפות עשרות פעילים בראשות הרב צבי בוימל – יו"ר סניף דגל התורה בעיר, הרב צבי שוורץ – רב קהילת 'לב לאחים', הרב אליעזר רובינשטיין – מראשי ארגון "לב לאחים" וחבר המועצה שלמה מונטג – נציג התנועה ברשימת שס"ד ומחזיק תיק חינוך חרדי.

רשימת שסד המשותפת למפלגות ש"ס ודגל התורה, מאחדת את כלל קהילות החרדים והדתיים ברחובות ומהווה סמל ודוגמא לאחווה והרמוניה בין הקהילות בעיר.

את הכינוס פתח בדברי ברכה יו"ר סניף דגל התורה בעיר הרב בוימל, שבראשית דבריו ביקש להודות למונטג על פעילותו הרבה והישגיו הנאים, יחד עם שאר חברי הרשימה, במהלך הקדנציה החולפת לרווחת כלל הקהילות ומוסדותיהן.

בהמשך דבריו ביקש להדגיש כי "הבחירות הקרובות יכריעו את עתיד הציבור החרדי בעיר רחובות. בשנים האחרונות הפכה רחובות לאבן שואבת עבור משפחות רבות שחפצו לחבור לקהילות המתפתחות בעיר. בהתאם לכך צרכי הציבור גדלים והולכים ונוצר הצורך בהרחבת מוסדות הציבור, חינוך ראוי ותרבות חרדית".

עוד הוסיף הרב בוימל: "זכינו לברכתם ועידודם של גדולי הדור ורבני העיר שליט"א שציינו בהתפעלות את העשייה הנפלאה של נציגי הרשימה וקוראים לכלל הציבור לפעול ביתר שאת ועוז עבור רשימת שסד".

נציג דגל התורה במועצת העיר שלמה מונטג ביקש תחילה להודות לראש העיר מר רחמים מלול על תמיכתו הרבה ועל כך שדלתו פתוחה תמיד למען צרכי הקהילות ופיתוחן וציין בסיפוק, כי "ההתלכדות האדירה של כל ציבור בני הישיבות, האברכים, מוקירי תורה ותושבי השכונות עבור הרשימה, הולכת וגדלה ב"ה ובשם ה' נעשה ונצליח להגדיל את הרשימה בכדי שנוכל להוסיף ולפעול עבור כלל תושבי העיר".

מלול יוכל להשתמש באותיות 'מחל'

בשעה שמפלגת הליכוד ברחובות מפוצלת ונציגיה מתמודדים בשני מפלגות, התחוללה לקראת מועד סגירת הרשימות דרמה של ממש סביב האותיות 'מחל' של מפלגת הליכוד בראשה עומד ראש העיר.

אלא שסוף טוב, וועדת הבחירות אישרה לראש העיר להשתמש באותיות לאחר מכתב שהתקבל במשרדו של מלול על ידי בא כח סיעת הליכוד בכנסת ח"כ דוד ביטן.

כזכור, הוועדה המוניציפלית העליונה של הליכוד נענתה לפנייתם של קבוצת רועי שרעבי בליכוד להתפצל ולהתמודד כסיעת בת של מפלגת האם תוך איחוד עם מפלגת העבודה תחת יניב מרקוביץ' העומד בראש הרשימה. אלא שעם הגשת הרשימות התעוררה פרשנות משפטית מעניינת לסיטואציה שנוצרה.

נציגת וועדת הבחירות הפנתה את הצדדים לכך שבשל העובדה כי ההסכם בין הליכוד ל'עבודה' נעשה בין רועי שרעבי למרקוביץ, הרי שמבחינה משפטית ייתכן והאותיות מחל שייכות בכלל לשרעבי וכי על ראש העיר המבקש לעשות שימוש באותיות לבקש אישור שימוש בהן משרעבי לצד בקשת אישור מארבע מפלגות אחרות שלהן אותיות זהות בפתקי ההצבעה (כמתחייב בחוק).

הדרמה הסתיימה לה במהירות עם הגעת מכתבו של חבר הכנסת דוד ביטן שהעניק למלול את הזכות המשפטית להשתמש באותיות המסורתיות. כעת ממתינים מצביעי הליכוד בדריכות להיווכח, איזו מבין שתי המפלגות תזכה לברכת ראש הממשלה כפי שנעשה בערים אחרות ברחבי הארץ.

השארת תגובה