וְאֵלּוּ הֶם • נציגי הסיעות החרדיות באשדוד

באווירת הבחירות המתקרבת, ליקטנו מכל עיר ועיר בכל סיעה וסיעה את רשימת הנציגים החרדים • והפעם באשדוד

עיריית אשדוד
עיריית אשדוד
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אבי אמסלם / ש"ס

 אמסלם, בן 49 ואב לשלושה, גדל באשדוד והתחנך במוסדות מקומיים. למד בישיבת 'אור התורה', ואחרי נישואיו למד תקופה בכולל 'שיבת ישראל' ומשם הדרך הייתה קצרה לעסקנות הציבורית.

התחיל את דרכו הציבורית כעוזר של מנכ"ל 'אל המעיין', מהר מאוד עבר לעבוד צמוד עם יו"ר ש"ס דאז והיום, שר הפנים אריה דרעי. בתחילת הקדנציה הנוכחית נקרא להתייצב במקום 3 ברשימת ש"ס המקומית ומונה למחזיק תיק תרבות תורנית, במסגרתו הוכיח את עצמו והפך את העיר למעצמת אירועי תרבות על טהרת הקודש. עם התפטרותו של יו"ר הסיעה ומ"מ ראש העיר עמרם כנפו, היה זה אך טבעי שאמסלם ייכנס לנעליו.

רבים לא יודעים, אבל אמסלם עומד גם בראש ארגון חסד 'מנה חמה', שמוציא מידי יום מאות מנות לנזקקים בעיר. לפני 29 שנה החל בחלוקת 'קמחא דפסחא', שעד היום נחשבת לאחת החלוקות הגדולות בעיר, ונושא הצדקה תופס אצלו מקום של כבוד בין שלל פעולותיו הציבוריות.

אפרים ובר / יהדות התורה

 ובר, בן 60, יליד ארה"ב, הגיע ללמוד כבחור בישיבת בעלזא בירושלים ולאחר נישואיו השתקע בעיר הקודש. לפני למעלה מ30 שנה עבר להתגורר באשדוד והיה מראשוני המתיישבים החרדים בעיר.

העסקנות הייתה בדמו וכבר בתחילת הדרך עוד בהיותו אברך הקים את עזרא למרפא באשדוד, ומזה עשרים שנה הוא בעיריית אשדוד כנציג חסידות בעלזא, לבקשת מורו ורבו מרן האדמו"ר מבעלזא. מלבד עזרה לכל פונה, התמקד במהלך שנותיו בעירייה בהשגת תנאים שווים לילדי החינוך החרדי בעיר. לפרנסתו הוא מכהן כמנכ"ל מוסדות בעלזא באשדוד.

דוד בן חמו / קול הלב

 דוד בן חמו, בן 46, משתייך למשפחה אשדודית ותיקה ומפורסמת. אביו היה סגן ראש העיר אשדוד אליהו בן חמו, וילדיו חונכו על ברכי השליחות הציבורית. בחמשת השנים האחרונות מכהן כחבר מועצה, וכבוגר ישיבות בית מתתיהו ופוניבז' בבני ברק, הרי שמחוץ לחברותו במועצה הוא שקוע בלימוד תורה.

דוד טלקר / קול הלב

דוד טלקר, בוגר ישיבת בית שמעיה בבני ברק, נחשב כבר 30 שנה כאחד מבכירי הקהילה ההודית בישראל ומייצג אותה בכבוד במועצת העיר אשדוד. לפני 15 שנה נכנס כחבר מועצה מטעם סיעת ש"ס המקומית, ואחרי עשור בשורותיה עבר למפלגת קול הלב, מטעמה כיהן בקדנציה האחרונה. הוא הוצב במקום השלישי ברשימה אך נכנס למועצה בעקבות פרישתו של יו"ר ועד עובדי הנמל אבינועם שושן. בעתיד מתכוון לפתוח שוב מפלגה שתייצג את הקהילה ההודית (הייתה כזו בעבר בעיר).

חיים אמסילי / ש"ס

 אמסילי, בן 36 ואב לארבעה, יליד עכו שבצפון, התחנך בישיבת 'תורת מאיר' בטבריה ובהמשך בישיבת 'שארית יוסף' בבאר יעקב אצל הגר"נ טולידאנו זצ"ל.

לאחר נישואיו היה בשליחות תורנית חינוכית באילת שבדרום במסגרת הפעילות הענפה בעיר של חבר מועצת חכמי התורה הגר"ר אלבז, ובהמשך הגיע לאשדוד לפני שמונה שנים, שם התקרב מאוד למקובל רבי יקותיאל אבוחצירא.

בתחילה עסק במוסדותיו של הרב ולאחר שנים אחדות התבקש לעבור לפוליטיקה וזו לו הקדנציה הראשונה במועצת העיר, בה הוא מייצג את בני התורה. מלבד זאת מכהן אמסילי כיועץ שר הדתות דוד אזולאי. מלבד פעילותו הציבורית הוא מרבה לעסוק בחסד ובסיוע לנזקקים.

יעקב טסלר / יהדות התורה

יעקב טסלר ממוקם במקום השלישי ברשימת 'אגודת ישראל' באשדוד. בבחירות 2008 נכנס לראשונה למועצת העיר, וחבר לעמיתיו מרדכי ליברמן מהסיעה המרכזית, ואפרים וובר מחסידות בעלזא. אז מונה על תיק התחבורה והוכיח פעילות יתר כאמור.

בבחירות 2013 הוצב שוב באותו מיקום ונבחר, כאשר אחריו נכנס למועצה גם המקום הרביעי, נציג חסידות פיטסבורג, עזרא שור. שנה לאחר מכן, עם מינויו של ח"כ יעקב ליצמן כסגן שר הבריאות, נכנס טסלר לתפקידו כעוזרו של ליצמן.

את מהפכת התחבורה באשדוד אפשר לזקוף לזכותו של חבר המועצה הויז'ניצאי ויו"ר ועדת התנועה המקומית, שבקדנציה האחרונה גם הוסיף לתוארו את תפקיד יו"ר פניות הציבור בלשכת סגן שר הבריאות.

טסלר גם סומן בעבר כמחליפו של הח"כ המכהן מטעם הסיעה המאוחדת – חסידות ויז'ניץ, מנחם אליעזר מוזס. כבר לפני 4 שנים, בעת הכנת הרשימות לכנסת ה-20, דובר על כך שהצעיר האשדודי המצליח יחליף את הנציג הוותיק, אבל בפועל זה עדיין לא קרה.

תושבי אשדוד יזכרו אותו בעיקר כמי שהביא לשינוי בקיבעון ששרר במסלולי האיסוף והפיזור של קווי האוטובוסים הבינ-עירוניים, אחרי תכנון ומיפוי מפורט, שינה את המצב הבעייתי ששרר בעבר, הוציא את האוטובוסים הרבים מרחובותיה הצרים של רובע ז' בעיר, והסיט אותם לציר המרכזי ברחוב רשב"י.

עמרם כנפו / ש"ס

 אחד המיתולוגים שבנציגי ש"ס בזירה המוניציפאלית הוא עמרם כנפו, בן 53, אב לשישה וסב לשמונה. כנפו נולד וגדל בקרית אתא, למד בישיבות באר יעקב ובריסק, ולאחר נישואיו התגורר במגדל העמק ולמד בכולל של הגרי"ד גרוסמן. בהמשך התגורר בבני ברק וניהל ת"ת בחולון ובתל אביב של רשת 'מפי עוללים' בראשות הגר"ח רבי. לאחר מכן, לפני 25 שנה, עבר לאשדוד שם התגוררה משפחת אמו, ובמשך כ-4 שנים כיהן כמנכ"ל 'אל המעיין' הארצית.

בתחילה התגורר בפרויקט שבנה הגאון רבי דוד פינטו בעיר, שם סייע בהקמת בית כנסת וגמ"חים, כמו גם פתיחת כולל ברובע ג' באשדוד. לפני 20 שנה ש"ס חפצה להתנתק מהרשימה המאוחדת של שס"ג וכנפו נקרא על ידי רבני העיר ומנהלי המוסדות להוביל את המהלך, ובתחילה העדיף להישאר ב'אל המעיין', ובהתאם לכך הוצע לו על ידי יו"ר ש"ס השר דרעי להוביל את הקמת התנועה כמה חודשים ולאחר מכן לשוב ולהתמקד בעבודתו ברשת. בין כה וכה הוחלף דרעי באלי ישי וכנפו שהיה מאנשי דרעי ביכר להישאר בסיעה המקומית.

כמעט בכל אותן 20 שנה כיהן כסגן ראש העיר וכיו"ר תנועת ש"ס המקומית, עד שהוחלף לאחרונה, למעט שנתיים בהן היה התפקיד ברוטציה עם הליכוד. כיום, הצפי הוא כי לאחר שיסתיים התיק בעניינו יוכל לשוב למישור הארצי במסגרת ש"ס.

מאיר בן סימון / ש"ס

 בן סימון, בן 45, אב לחמישה וסב לשניים, נולד וגדל באשדוד, התחנך בחיידר הרב מפוניבז' בעיר ובישיבה קטנה וילקומירר, ורק בהגיעו לישיבה גדולה נפרד מאשדוד ונסע ללמוד בישיבת ראדין שבנתניה.

לאחר נישואיו, למד בכולל ישיבת 'משיבי חיים' ברובע ב' באשדוד, שם קמה תנועת ש"ס המקומית, ושם היה מוקד החזרה בתשובה הראשון בעיר על ידי הרב מיימון אזולאי. עבור בן סימון היה מדובר במסגרת משפחתית, שכן אביו היה ממייסדי הכולל. בנוסף למד בכולל של הרב אברג'ל זצ"ל ונבחן אצלו לתעודת 'יורה יורה'.

לפני 15 שנה נקרא לדגל על ידי המקובל רבי יקותיאל אבוחצירא, לבוא ולסייע לתנועת ש"ס בעיר, בקדנציה שלאחר מכן, לפני עשור, ניהל את מטה ש"ס בעיר. בהמשך התמנה כמנכ"ל המועצה הדתית וממנה עבר למועצת העיר. בתווך, גויס לפני 14 שנה על ידי קופת חולים לאומית להקים את הסניף החרדי המקומי.

בן סימון הוא גם משפטן בהכשרתו ועובד כעורך דין לפרנסתו. במשך שנים אחדות עבד גם כסופר סת"ם. בניהולו במועצת העיר הרשות למלחמה בהתמכרויות ואלימות, ומיקד גם חלק מהפעילות בנוער נושר לו הוא מרבה לסייע בהקמת ותחזוקת מסגרות לימוד וחינוך.

מרדכי ליברמן / יהדות התורה

 כל אשדודי ממוצע שישמע 'תרבות תורנית', יעלה לו באנלוגיה מיידית שמו של סגן ראש העיר היוצא מרדכי ליברמן. ליברמן, נציג חסידות גור בעיריית אשדוד מזה עשור ומחצה, התחיל את מסכת עשייתו הציבורית בפעילות חסד ועזרה לנזקקים וחלשים. לוז עשייתו התמקד בבניית מפעל החסד הכביר המסייע לחולי סרטן, אגודת 'רחשי לב', יחד עם ידידו ורעו איש החסד המפורסם הרב ראובן גשייד.

לפני 15 שנה שובץ במקום הראשון של רשימת 'אגודת ישראל' למועצת העיר אשדוד כנציג הסיעה המרכזית, שמרבית מצביעי המפלגה האשכנזית בעיר נמנים על אנשיה. הקדנציה הראשונה הייתה תחת ראש העיר המיתולוגי אינג' צבי צילקר. בסיבוב ההוא לא נשאו חברי המועצה החרדיים, ליברמן ורעהו הבעלזאי אפרים וובר, בתפקידי מפתח.

ב-2008, עם המהפך השלטוני באשדוד, הדחתו של צילקר ועלייתו של ד"ר יחיאל לסרי, נכנסו החרדים כשותפים ראשונים, והנציג הגוראי התיישב על כס סגנות העיר החמישית בגודלה. בתקופה זו גם החזיק בתיק 'תרבות תורנית' שלהיקפי פעילותה נחשף הציבור ביומי דפגרא וחולו של מועד מדי כמה חודשים.

כבר בחוה"מ הראשון הורגש השינוי ברחוב האשדודי. את לוחות המודעות בבתי הכנסיות כיסו יריעות ענק שבישרו על סדרת שיעורים מגוונת ממרצים ומגידים מכל גווני הקשת, שיימסרו בכל בתי המדרשות בעיר. בהמשך זכו אלפי ילדי אשדוד החרדים עם הוריהם, לאינספור חוויות ואירועים, טיולים ואטרקציות במימון וחסות המחלקה לתרבות תורנית בראשות הרב ליברמן.

גם בבחירות 2013 המשיך לסרי לאחוז ברסן השלטון, והחרדים זכו בצילום מסך, כששוב זוכה ליברמן בתפקיד הסגן בשכר. באותם בחירות חבר אליהם גם מספר 4 ברשימת אגודת ישראל, עזרא שור.

מקורביו מספרים על אישיות של חסד ונתינה, פיקחות וחכמה ואיש יודע ספר. מדי ערב קובע ליברמן את מקום לימודו בביהח"ס דגור 'שערי תפילה' ברחוב בעל-הנס ברובע ז', יחד עם החברותא משכבר הימים ללימוד הדף היומי, לימוד אותו לא מסכים ליברמן לבטל בכל מחיר כחוק ובל יעבור, יהיה מה שיהיה. לקראת הבחירות הקרבות הודיע ליברמן על פרישתו, ואת מקומו יחליף איש הסיעה המרכזית, הרב יחיאל וינגרטן.

עזרא שור / יהדות התורה

 עזרא שור, בן 50 ואב לשמונה, נולד בתל אביב והתחנך בת"ת קרלין סטולין בבני ברק, ובהמשך בהיותו בגיל בר מצווה עבר עם משפחתו לירושלים. משם המשיך את לימודיו בישיבת פיטסבורג באשדוד, ובישיבת 'בית הכרם' בירושלים. לאחר נישואיו, עבר לאשדוד והיה ראשון תלמידיו של האדמו"ר מפיטסבורג זצ"ל שהגיע להתגורר בעיר.

בתחילה למד בכולל ובהמשך פתח רשת מכבסות 'חיש צח', בשלב מסוים שקל לחזור לירושלים אולם בהוראת האדמו"ר נשאר באשדוד, ובירך אותו שיתפרנס גם באשדוד וגם בירושלים. במקביל לעסקיו החל בעסקנות ציבורית של הקהילה וכל צרכיה.

שור נכנס לעירייה בקדנציה האחרונה במשבצת ה'כלל חסידי' אך הוא מקפיד לסייע לכלל הקהילות בעיר ודלתו פתוחה לכל דורש. הוא אחראי על גביית הארנונה בעיר, והוביל מהלכים משמעותיים לסייע לחסרי יכולת ונזקקים, כך שלא יחטטו להם בחשבונות הבנק.

השארת תגובה