רמי לוי והפארסה של משרד התקשורת

טייקון הצרכנות יצא במבצע דרמטי בענף הסלולר ובמשרד התקשורת נזעקו להגן על השוק # לאחר שנערכה פגישה בין הצדדים, יצאה הודעת הרגעה והשר קרא בירך על הצעד

רמי לוי
רמי לוי
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

אחרי שהחליף את מבצעי החג בסופרמרקטים למבצעים עם מחירים גבוהים יותר, רמי לוי חוזר לשיטת השיווק שהפכה אותו למותג נושא השם המוכר ביותר בישראל, עם חבילת סלולר בשקל. בעבר אמנם יצא לוי במבצע דומה אך למגזר החרדי בלבד.

רשת רמי לוי תקשורת פרסמה ב-4 לספטמבר באתר מועדון ההטבות שלה שובר הטבה: קו סלולרי בשקל אחד בלבד לחודש, 12 שקל לשנה במקום 300 שקל. מדובר בקו עם שיחות והודעות ללא הגבלה וחבילת גלישה של 8 גיגה. אחרי שנה המחיר עולה ל-24.90 שקל בחודש לכל החיים. מדובר במהלך שיווקי ולא בהורדת מחירים. המותג הוא רמי לוי תקשורת, אך נדגיש, הרשת הסלולרית היא של פלאפון.

שעות ספורות לאחר שרמי לוי השיק מסלול סלולר חדש בעלות חודשית של שקל אחד – פרטנר וסלקום מגיבות  בירידה של 2% ו-3%, בהתאמה. מה שהביא את משרד התקשורת להיכנס לתמונה לפני שהשוק יקבל תפנית שלילית עוד יותר.

"אנו מבינים שישנה כאן פגיעה חמורה בשוק ובתחרות. אנו בוחנים את כל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת למנוע פגיעה זו".

במכתב רשמי שנשלח ללוי ממשרד התקשורת הודגשו מספר היבטים המדגישים את הסתירה של המבצע אל מול  רישיון ההפעלה של רמי לוי תקשורת בתחום הסלולר. המבצע המדובר לא פורסם באתר החברה ונעדר מאזכורים ברשת מלבד בכלי התקשורת.

במכתב הודגשו שלוש נקודות נוספות וכלליות יותר הקשורות במבט על השוק. החשש מפני אפליה של מנויים ברמי לוי תקשורת לאלו המחזיקים בחבר מועדון. המחיר – במשרד התקשורת עולה החשש מצניחת המחירים עד לרף התחתון של שקל בודד בחודש שנראה נמוך מדי בעבור העלות הגולמית ומצב השוק. וכן החשש מניצול כוח שוק בשווקים אחרים – קמעונאות וסלולר.

כדי למנוע את הכאוס בשוק הסלולר שר התקשורת איוב קרא קיים השבוע פגישה עם רמי לוי ודן עימו בסוגיית המבצע – חבילת סלולר במחיר של שקל לחודש. המבצע שהדליק את נורות האזהרה במשרד התקשורת האמון על יציבות השוק. בפגישה השתתפו נתי כהן, מנכ"ל משרד התקשורת, ורן אפרתי, מנכ"ל רמי לוי תקשורת.

בפגישה טען לוי כי מדובר בהטבה מוגבלת בזמן ובהיקף, ומיועדת ללקוחות חברי המועדון בלבד. בתום הפגישה שהביאה להבהרות נרגעו אנשי משרד התקשורת מהתרחיש הקטסטרופלי – "השר קרא בירך על היוזמה והסבסוד של הרשת כלפי מועדון הצרכנים שלו ושיבח את רמי לוי על תרומתו להורדת יוקר המחייה", נמסר ממשרד התקשורת.

נזכיר כי בשבוע שעבר התראיין מנכ"ל משרד התקשורת נתי כהן באחת המדיות ברשת ואמר כי הוא אינו בטוח שהוא רוצה לראות את לוי פועל בשוק הסלולר בדור החמישי בשל היותו ריסיילר. שזהו שלב המוגדר כאינטרס חשוב למדינה.

בעקבות הריאיון הגיבה מניית פרטנר בעלייה של 7.8% ומניית סלקום הגיבה בעלייה של 8.4%. בזק אף היא הגיבה בעלייה של 7%. אנחנו נמשיך לעקוב ולדווח.

השארת תגובה