אלעד: פרש מ'דגל' ופותח את הקלפים

אחרי שהודיע על פרישה מעבודתו בעירייה, כרל"ש מ"מ וסגן ראש העיר, העסקן מוישי רבר ישב עמנו לראיון חג וסיכם את הקדנציה החולפת ואת תכוניותיו לעתיד

רבר
רבר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הוא הודיע במפתיע על פרישתו מתפקיד רל"ש מ"מ וסגן רה"ע, בעיתוי פחות מפתיע של שישים יום קודם מועד הבחירות – המועד האחרון לפרישת עובדי עירייה באם הם רוצים לרוץ למועצת העיר. על פניו במכתב ההתפטרות הרשמי שהגיש נכתב כי "לאחר חמש שנים בתפקיד מנהל לשכת מ"מ וסגן ראש העיר הרב שמואל גרוסברד, הריני להודיע בזאת על התפטרותי מהתפקיד בשל יציאה לשוק הפרטי", אך למרות זאת נראה כי עתידו הפוליטי עדיין לפניו וכי כאן לא נאמרה המילה האחרונה.

סיעת 'דגל התורה' המקומית, עברה באחרונה תקופה לא קלה, הן בשל סוגיית ראשות העיר, האם לקיים את ההסכם עם שלומי אמונים ולהציב מועמד מטעמם לראשות, או לחילופין לוותר על תורה ולתת לפרוש את הבכורה לחמש שנים נוספות, כשבנוסף גם הרכב הרשימה למועצת העיר צפויה להיבנות מחדש.

כך או אחרת, שמותיהם של נציגי 'דגל התורה', הנמצאים בעירייה, נדחקו הצידה וכמעט היה ברור כי במידה ו'דגל' תחליט להריץ מועמד מטעמה, יהיה זה מישהו מבחוץ – יצחק פינדרוס או יוסי שטרית, אך גם שמו של חבר המועצה הנמרץ ויו"ר 'דגל' בעיר אבי שטרן ריחף בחלל האוויר. כוכב נוסף, שדובר בו רבות, אמנם לא בהקשר של ראשות העיר בעת הנוכחית, אך בהחלט כאופציה עתידית, וכמרכיב חשוב בקואליציה הבאה הוא דווקא העסקן הצעיר מוישי רבר, שהתבקש על ידינו לענות על מספר שאלות, עם הודעתו על פרישה.

• אתה פורש מתפקיד כרל"ש לשכת סגן רה"ע, באופן מפתיע בעיתוי של 60 יום לפני הבחירות?

"במהלך הקדנציה האחרונה השתדלתי לא להתעסק בעניינים פוליטיים, אלא יותר להתעסק בעשייה. ברגע שהתחיל עניין הבחירות וקישרו אותי לכך, החלטתי כי זוהי ההזדמנות לפרוש מהתפקיד, אחרי הרבה זמן שרציתי לעשות זאת".

• אז החלטת לעשות את הצעד הזה ולפרוש. מה התפקיד הבא שאנחנו הולכים לראות אותך משמש בו?

"במהלך הקדנציה קבלתי הצעות רבות מחוץ לעירייה, ביניהם הצעה מאחת לשכות הח"כים. היה לי עוד הצעה מאוד מפתה והבאתיה בפני מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי שאמר לי במילים אלו: 'אתה עוזר לאברכים, אל תפסיק עם זה. תישאר בתפקיד זה'."

• נו, אז למה אתה פורש?

"כמו שאמרתי קודם, בתקופה זו העדפתי להיות מחוץ לפוליטיקה ופחות להיות מעורב בה. לאחר שהודעתי על פרישתי, פנו אליי רבנים מהעיר שאשאר בזירה ולא אפנה לעיסוקים פרטים".

• אתה ידוע כמי שהזיז דברים בלשכת מ"מ וסגן רה"ע שמואל גרוסברד, איך אתה מסכם שנים אלו?

"ברור שכל מה שעשיתי היה בזכות היד החופשית שניתנה לי על ידי הרב גרוסברד, שנתן לי לעשות מהלכים ולבטאות את כשרוני בעשייה. עשינו אירועים ייחודים, כמו האירוע הגדול לבחורי הישיבות בפארק נחשונים. הצלחנו לעשות גם קורס ריענון נהיגה ייחודי בארץ בהפרדה מלאה, שלצערי רק פעמיים לקיימו, לאחר שארגוני רפורמים פעלו נגד זה".

• רגע שיא בקדנציה זו?

"בימיי הראשונים בלשכת גרוסברד, בשיתוף פעולה עם כלל המפלגות קיימנו עצרת ענק ברחוב רשב"י בעיר, לאחר שורת אסונות שפקדה את העיר, כשאירוע זה היה בתמיכת כל רבני העיר ובהשתתפות אלפים מתושבי העיר. קודם לכן, ביקשנו אישור מהמשטרה, אך הם התעקשו שזה יהיה בפארק העירוני ולא ברחובה של העיר, אך כששמעו שכל רבני העיר שותפים לכך ונמצאים בדעה אחידה, נתנו את אישורם וברוך ד' האסונות פסקו לאחר מכן".

• משהו שאתה לא שלם עמו מהקדנציה החולפת?

"תושבים שפנו וביקשו את עזרתנו ולא הצלחנו למלאות את מבוקשם".

• נעזוב לרגע את הסכם דגל שלו"א, אחרי חמש שנים בעירייה שראית את התנהלות ראש העיר ישראל פרוש מול סיעת 'דגל התורה', האם דגל צריכה לדעתך להריץ מועמד או להמשיך עם פינדרוס?

"דברים כאלו לא אני זה שיחליט ויקבע. גדולי ישראל, ובשליחותם ראשי דגל התורה, הם שיקבעו את מהלכי 'דגל' בעיר. את דעתי אמרתי לרבנים. מה שאני יכול לומר שהיו חמש שנים של עשייה מוצלחת, על ידי כל חברי העירייה ובשיתוף פעולה מלא עם כולם. הייתה קדנציה מעניינת וטובה".

• תובנה?

"כשתושב פונה אליי, הוא לא בא לבקש עזרה על עניין פשוט, שהוא יכול להסתדר עמו לבד. הוא מחפש שאני ימצא לו את הפרצות, גם אם הם לא על פי הספר, על מנת לפתור לו את בעייתו".

• מישהו שרצית לעזור לו ולא הספקת / הצלחת?

"מספר מוסדות ליטאיים, שהייתי יכול לעזור להם יותר ולא הצלחתי".

• העבודה לצד גרוסברד, בכמה מילים?

"הרב גרוסברד ביצע מהפכה מדהימה בתחבורה, אם זה בהוספת קווים ואם זה במבצעים השנתיים, כמו ל"ג בעומר וסתם חגים".

השארת תגובה