לפרק את המכשולים לפני יום כיפור

הרב ראובן אלבז
הרב ראובן אלבז
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

נמצאים אנו ימים ספורים לפני כניסתנו ליום הקדוש והנורא, יום אדיר בשנה-יום הכיפורים.

ביום הזה נדרשים אנו לבוא לפני ה' יתברך כל אחד ואחד עם ריבוי העבירות הצבורות על כתפיו הן במחשבה הן בדיבור והן במעשה, ומבטיח הקב"ה: אִם יִהְיוּ חַטָּאֵיכֶם כַּשָּׁנִים (ישעיה א, יח)- אדומים כמו חוט השני שהוא בצבע אדום, כַּשֶּׁלֶג יַלְבִּינוּ- אני ילבין לכם אותם, אמחק לכם את כל העבירות, אולם זהו בתנאי שתורידו מעליכם את המשא הכבד של העוונות ולא תישארו עימם, אם תבואו עם כוונה לעשות כן, לא רק שאפרוק אותם מעליכם אלא גם ארחץ ואנקה אתכם.

מה שנדרש מהאדם זה להתנער תחילה מכל הלכלוך והזוהמה המכסה אותו, להתנער מן העבירות, ואז כבר ה' יתברך יטהר וירחץ אותו. ולכן תיקנו רבותינו ארבעים יום של אמירת סליחות ותחנונים לפני המקום, ארבעים יום של ניעור הבגדים מהחול ומהאבק הנמצא בהם, מחודש אלול ועד ליום הכיפורים, יום האדיר בשנה בו נזכה לכפרה אמתית, כִּי בַיּוֹם הַזֶּה יְכַפֵּר עֲלֵיכֶם לְטַהֵר אֶתְכֶם מִכֹּל חַטֹּאתֵיכֶם לִפְנֵי ה' תִּטְהָרוּ (ויקרא טז, ל).

אולם אם האדם לא מוכן לנער עצמו אלא נשאר עם משא עוונותיו הוא בבעיה, אין יום הכיפורים מכפר אלא לשבים (רמב"ם פ"ה מהלכות תשובה ה"ג), וְשַׁבְתָּ עַד ה' אלוקיך (דברים ד, ל), חייבים לשוב אל ה', אדם שלא מתנער מעוונותיו לא יזכה לטהרה ומחיקת עוונות, תנער את עצמך מעט והקב"ה יטהר וילבין אותך מעוונותיך.

הזוהר הקדוש מביא בעניין זה דבר נוראי, הנביא ישעיה מכריז ואומר לעם ישראל: הִתְנַעֲרִי מֵעָפָר קוּמִי.. לִבְשִׁי בִּגְדֵי תִפְאַרְתֵּךְ יְרוּשָׁלִַם עִיר הַקֹּדֶשׁ (ישעיה נב, א-ב), תתנער מהעפרוריות שלך, מהעבירות שלך, תתנער, ואם לאו, אני אצטרך לנקות אותך וזה יעלה ביוקר. משל למה הדבר דומה? תרנגולת לבנה נכנסה לתוך העפר, התעפרה לחלוטין וזיהמה עצמה, כל מיני קיסמים ואבנים נדבקו בה, אם הבעלים של התרנגולת יבוא לנקותה ולהוציא ממנה בעזרת מסרקים את כל הקיסמים והאבנים לא ישאר ממה אלא רק פֶּצַע וְחַבּוּרָה וּמַכָּה טְרִיָּה (ישעיה א, ו), כל גופה יהיה חבול ופצוע וספק אם תוכל להמשיך לחיות. אולם אם התרנגולת תנער את עצמה, כל העפר הקיסמים והאבנים יפלו ובשטיפה קלה עם סבון תחזור למראה הלבן והמבריק.

זה המשל, והנמשל, כִּי עוֹף הַשָּׁמַיִם יוֹלִיךְ אֶת הַקּוֹל (קהלת י, כ), עם ישראל בנים של הקב"ה, בָּנִים אַתֶּם לַה' אֱלֹהֵיכֶם (דברים יד, א), הקב"ה מבקש מאיתנו שנתנער בכוחות עצמנו, הִתְנַעֲרִי מֵעָפָר קוּמִי, לִבְשִׁי בִּגְדֵי תִפְאַרְתֵּךְ עמי, תתנערו, עד מתי תישארו בעפרוריות ובגשמיות של העולם, תתעלו מעל עצמכם, אם אתם תעשו זאת תוכלו להתנקות בקלות, אך אם לא תעשו זאת בעצמכם ותחכו שינקו אתכם זה יהיה קשה וכואב מאוד.

מה שמוטל עלינו בשעות קדושות אלו הוא לקבל על עצמנו להתנער מן העבירות, לִפְנֵי ה' תִּטְהָרוּ, לפני שנגיע אל ה' יתברך ביום הקדוש- יום הכיפורים, נטהר את עצמנו, ואז נזכה לברכת ה' וְזָרַקְתִּי עֲלֵיכֶם מַיִם טְהוֹרִים וּטְהַרְתֶּם מִכֹּל טֻמְאוֹתֵיכֶם וּמִכָּל גִּלּוּלֵיכֶם אֲטַהֵר אֶתְכֶם (יחזקאל לו, כה), מִקְוֵה יִשְׂרָאֵל ה' (ירמיה יז, יג), מה מקוה מטהר את הטמאים אף הקב"ה מטהר את ישראל (יומא פה ע"ב).

יהי רצון שנזכה להיכתב ולהיחתם בספרם של צדיקים לחיים טובים ולשלום, תהיה שנת ע"ז (תשע"ז), ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום (עוקצין ג יב).  תזכו לשנים רבות נעימות וטובות, גמר חתימה טובה לכל בית ישראל.

השארת תגובה