כַּחְלוֹן יָעוּף: הימים הנוראים של מחיר למשתכן

מבוכה לשר האוצר: מתברר כי הגרלות 'מחיר למשתכן' נערכו ללא רישיון מהממונה על ההגרלות • במשרד האוצר מגיבים כי ההגרלות נערכו על דעת משרד המשפטים

משה כחלון (צילום: משה גולדשטיין)
משה כחלון (צילום: משה גולדשטיין)

המנגנון המרכזי עליו מתבססת תכנית הדגל של מפלגת כולנו בראשות שר האוצר משה כחלון ומגובה על ידי זרועות הממשלה, מעולם לא קיבל היתר לעריכת הגרלות – ולכן, לכאורה, הפר חוק. בממשלה חוששים כעת מפני עתירות שיגישו המפסידים בהגרלות שערכה המדינה עד כה.

בשנים 2000–2007 נמכרו במסגרת התוכנית "מחיר מטרה" כ–3,500 דירות, רבות מהן ואולי אף מחציתן נמכרו לציבור החרדי. שיטת המכרזים של מחיר למשתכן, דומה מאוד למכרזי תכנית "מחיר מטרה" שיצאה לדרך עוד בשנות ה–90. לאורך השנים פרסמה רשות מקרקעי ישראל מכרזים בשיטה זו ובשיטת מחיר מטרה, באופן נקודתי ומצומצם יחסית למכרזים מבית מדרשו של כחלון.

על פי הנתונים שמפרסם משרד הבינוי והשיכון, נכון לעכשיו, כ–130 אלף משקי בית נרשמו לקבלת תעודת זכאות לתכנית מחיר למשתכן וכ–52 אלף משקי בית זכו בדירות בהגרלות השונות (כולל מחיר מטרה). ההגרלות הגדולות החלו ביוני 2017, אז הוגרלו כ–15 אלף דירות, בהגרלה שיצאה לדרך בספטמבר 2017 הוגרלו כ–11 אלף דירות, ובהגרלת דצמבר של אותה שנה הוגרלו כ–7,800 דירות. בשנה האחרונה קיימה המדינה שתי הגרלות נוספות: אחת במארס עם כ–6,600 דירות מוזלות והשנייה ביולי, בה הוגרלו כ–4,200 דירות בלבד. ניתן להבחין כי מאז תחילת ההגרלות הגדולות חלה כל העת ירידה במספר הדירות שהוגרלו.

לפי פרסומים, משרד האוצר מעולם לא קיבל היתר לערוך הגרלות ובחישוב פשוט המדינה חשופה לתביעות מצד כ-80,000 מחזיקי תעודת הזכאות, אשר לא זכו בהגרלות.

החוק הישראלי אוסר על עריכת משחקים או הגרלות. כל גורם שהוא, פרטי או מסחרי, רשאים לערוך הגרלות, אך הם חייבים על פי החוק לקבל את אישור הממונה על ההגרלות במשרד האוצר כדוגמת הלוטו והטוטו שפועלים בהיתר.

על פי סעיף 224 לחוק העונשין הישראלי: "כל הסדר לפיו ניתן בהעלאת גורלות או באמצעי אחר לזכות בכסף, שווה כסף, או טובת הנאה, והזכייה תלויה בגורל יותר מאשר בהבנה וביכולת".

הממונה על ההגרלות במשרד האוצר הבהירה כי גופים ציבוריים וכן עמותות אינם רשאים לערוך הגרלות. לדברי הממונה, כפי שפורסמו לאחרונה, הגרלות מחיר למשתכן לא עברו דרכה והיא לא אישרה את עריכת ההגרלות.

מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד בשאלה זו, סומך את ידיו על המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים אזרחיים, עו"ד ארז קמיניץ, שמצדו טוען כי לעמדת המשרדים דאז לא נדרש היתר, שכן "תכליתו של האיסור בחוק היא, בין היתר, מניעת הימורים ממכרים וכאלה שאינם מוסדרים או מפוקחים. עמדה זו אושרה בשעתו ע"י משרד המשפטים". זאת למרות ששני רכיבים האסורים בחוק, ה"הגרלה" ו"האפשרות לזכות באמצעותה בכסף או בשווה כסף או בטובת הנאה", אינם כוללים את רכיב ה"התמכרות", אך מאחר שמשרד המשפטים הוא זה שאישר את קיום הליך הגרלת הדירות, כנראה שלא יעמידו לדין פלילי את האחראים על כך.

לדברי עורך הדין שלום אביטן: "למדינה אין פטור מחובת הכלל לפי חוק העונשין, במישור המנהלי כל ההליך של הגרלות מחיר למשתכן עומד על כף המאזניים".

קמיניץ: "לאחרונה, נבחנה עמדה זו שוב במשרד המשפטים ולאחר התייעצויות עם גורמים רלוונטיים, הוחלט כי יש צורך לפעול להסדרת הנושא בשלב זה, על דרך של הוצאת היתרים, והמשרדים הונחו להתחיל לפעול לצורך כך".

מעניין יהיה לעקוב אחר התנהלות משרד המשפטים ואופן הגיבוי שיקבל מהם כחלון היושב באוצר, מה שבטוח, את מבוכת מחיר למשתכן עוד ילמדו בחצרות המשפט המנהלי ולפי הערכות, לא מן הנמנע כי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, יידרש להכריע בסוגיה.

ממשרד האוצר נמסר ל'קו עיתונות': "הבהרה – כל ההגרלות שבוצעו במחיר למשתכן נעשו כדין ועל דעת כל משרדי הממשלה הרלוונטיים ובהם משרד המשפטים ואין כל בעיה עם החוקיות שלהן".

השארת תגובה