בדרך לראשות: המנכ"ל החילוני שהפך ל'אדמו"ר של שבת'

מנדי זלצמן, המתמודד הפחות צפוי לראשות העיר, חושף סיפור חיים מרתק, מבטיח לעשות את הבלתי ייאמן בלהדיח את ראש העיר יונה יהב ומצהיר: "אצלי החרדים לא יהיו אזרחים סוג ב'"

מנדי זלצמן
מנדי זלצמן

הוא נכנס למרוץ החיפאי יחסית מאוחר, אך הפך עד מהרה למתמודד בולט על ראשות העיר. לצד ראש העיר הוותיק יונה יהב וחברת המועצה עינת קליש רותם, יתמודד בבחירות הקרובות מנדי זלצמן, מנכ"ל נמל חיפה, שאם יצבור תאוצה, עשוי להפוך להפתעת הבחירות. בראיון מיוחד ל'שטח מוניציפאלי', שוטח זלצמן סיפור חיים מרתק רווי אנקדוטות וסיפורים, בין היתר על הדרך בה הפך לחסיד נלהב בשמירת שבת.

כשמנדי זלצמן היה ילד קטן, הוריו, ניצולי שואה שעלו לארץ מאוקראינה ורומניה עם קום המדינה, גרו בסמיכות לנמל חיפה. מאז פיעמה בו הכמיהה להיות 'דמות נחשבת' ששומרי הנמל לא מגרשים בקלות ומאז, לא הפסיק הוא לחתור כל הדרך למעלה. בגיל 34 בלבד, אחרי שסיפק שירותי ייעוץ לנמל אילת, מונה לתפקיד מנכ"ל הנמל הדרומי. 5 שנים לאחר מכן, הגשים את חלום חייו ומונה למנכ"ל נמל חיפה. נכון להיום, כבר 26 שנה, 3 קדנציות ברציפות, שהוא משמש כמנכ"ל נמל חיפה. כעת זלצמן מסמן את היעד הבא שלו: כיבוש עיריית חיפה.

לזלצמן יש ניסיון פוליטי. בתשמ"ג רץ לראשות העיר אילת ברשימת הליכוד והפסיד לרפי הוכמן קולות ספורים ומונה לממלא מקום סגן ראש העיר. מאז צבר עוד קילומטראז' בניהול בתפקידים רבים ומגוונים.

זלצמן הוא אדם שובר סטריאוטיפים. הוא צבר אשכנזי, חיפאי, אדם ללא כל רקע דתי, אבל החל מהשנים האחרונות, בעל רגש יהודי עמוק וכבוד יוצא דופן לדת בכלל ולציבור החרדי בפרט. הדמות שנתנה לו את ההשראה הוא רבו הרב אברהם עמרם הלוי קוך, מגדלור יהודי אוטנטי בחיפה שמשך אליו רבים שחיפשו צניעות ואמת יהודית.

במשך שנים לזלצמן לא היה כל קשר לדת, אפילו לא מקרי. מבית הוריו הוא זוכר את אי-אכילת חמץ בפסח ושרצים, כל-נדרי ביום כיפור, ואת הדלקת הנרות של אמו שהותירו בו רושם עז. אולם מעבר לזה, הדת לא הייתה נוכחת בחייו כלל. שמו מנדי, שם שמזוהה כשם חרדי, ניתן לו על שם סבו, אבי אמו, מנדל. אמו העניקה לו את השם, והוא אינו מוכן לוותר עליו. "הייתי תמיד המנדי היחיד, מבחינתי את השם של אמא לא מחליפים" הוא אומר.

לפני 13 שנים חייו השתנו בבת אחת. זה היה כאשר זלצמן שקל להתמודד לראשות העיר. חבר טוב שלח אותו להתייעץ עם יהודי חיפאי חכם, הרב הצדיק רבי אברהם עמרם הלוי קוך זצ"ל שהאירה על כל יישובי הצפון. דמותו של הרב קוך כבשה אותו מהרגע הראשון. "אני זוכר את הפעם הראשונה שהוא הסתכל לי בעיניים" משחזר זלצמן. "הרגשתי שאני מתמגנט לדמות שלו. מאז, כל יום, במשך למעלה מעשר שנים, עד פטירתו, לא היה עובר יום שישי בלי שהייתי בא לפגוש אותו".

"כמה חודשים לאחר המפגש עם הרב קוך, הוא הציע לי עסקה" משחזר זלצמן, עסקה ששינתה את חייו. הרב קוך הציע לזלצמן, להתחיל ולשמור שבת. עבור זלצמן, ששבתות היו אצלו זמני הבילוי עם חברים, ה"עסקה" הייתה לא פשוטה. "זה היה לי בכלל לא פשוט, אבל להרב קוך, שהיה עבורי כמו אב, אתה לעולם לא מסרב. ברגע אחד הייתי צריך לוותר על מעגלים חברתיים של בילוי שנפגשים רק בשבתות. אבל מכיוון שאתגרים כנראה מגרים אצלי משהו עמוק במוח, מיד החלטתי שאני מתייחס לזה ברצינות" מספר זלצמן.

מיד לאחר הוראת הרב, קנה שעוני שבת, פלטת שבת, והחל לשמור את השבת כהלכתה. "אני זוכר את השבת הראשונה שלי, וזה היה כמו שנכנסתי לגן עדן" משחזר זלצמן. "בבת אחת העברתי את החיים ל'מיוט'. הכל נכנס לאיזו שלווה שמי שלא טעם את טעמה של השבת לעולם לא יבין אותי. בלי סלולאר, בלי הודעות, בלי מיילים ובלי טלפונים. שלווה מוחלטת. ניתוק מהציוויליזציה והתחברות לנשמה היהודית שלך".

זלצמן מבחינתו הפך לסוג של סמל לשמירת-שבת בסביבה הקרובה שלו. "כיום חברים מזמינים אותי לעשות להם קידוש בליל שבת. אחדים קוראים לי האדמו"ר שלהם, אבל בפועל שיניתי גישה אצל אנשים שבעבר לא היו מעזים לפתוח סידור וכיום הם מסוגלים לעשות את זה. כשאני עושה עם חברים סעודת שבת אני גם מקריא איזה דבר תורה ששמעתי, אני מרגיש שזה נותן המון. לא צריך להיות חרדי בשביל לשמור שבת. פתאום אנשים מרגישים חלק ממשהו גדול, חלק מעם ישראל".

המלחמה החדשה של זלצמן היא להדיח את אחד מראשי העיר החזקים ביותר בישראל, יונה יהב. "ההחלטה לרוץ לראשות העיר היא כורח. אני לא במצב שבו אני מחפש עבודה" מסביר זלצמן. "העיר זקוקה בדחיפות להצלה, היא נמצאת בבעיה גדולה ואני רואה שאנשים רבים לא הסכימו לרוץ מול יהב כי היו משוכנעים שאי אפשר להזיז אותו. אני מאמין שכן ניתן להזיז אותו. כל החיים שלי עשיתי דברים שאנשים לא האמינו שהם אפשריים".

על רקע טענות כבדות שיש לחלק מנציגי הציבור החרדי בחיפה נגד ראש העיר יונה יהב, מבטיח זלצמן כי אצלו – הכל יהיה אחרת. "אני אומר בצורה ברורה. יש שכונות של חרדים בחיפה עם תשתיות רעועות. מעת לעת עושים שם איזה גן קטן, מעט מתיחת פנים, אבל לא מטפלים בסוגיה הזאת ברצינות ובשים לב כראוי לתושבים. יונה רואה את הציבור החרדי שעולה לחיפה כשלוחה של בני ברק. הוא אומר במפורש 'אני לא רוצה אותם'. זה אמירה מאוד רעה. באים אנשים לגור ואף אחד לא עושה להם טובה. החרדים הם לא אורחים בעיר, הם תושבים שזכאיים ליהנות כמו כולם מהעוגה התקציבית".

"ראיתי את המצב בקרית שמואל ונחרדתי, יש שם הזנחה ורמת תחזוקה מאוד ירודה. התחושה היא כאילו יונה יהב ויתר על השכונה הזאת. הבשורה שלי היא שאני הולך חד משמעית לתקן את הדבר הזה. אצלי הציבור החרדי יזכה ליחס הוגן. אנחנו ניישר את הטבלאות הן בתשתיות, הן בחינוך, והן בתשתיות לחינוך.

"שים בצד את שמירת השבת שלי והדרך שהלכתי רוחנית, היא לא קשורה כהוא זה לעוול ולאפליה הנוראית נגד מיעוטים בחיפה" מבהיר זלצמן. "העוול יושב אצלי במדור אחר. העוול יושב אצלי בעניין חברתי. יש כאן שכונות שנראה שיש יד מכוונת שמבקשת להתנכל אליהם".

תגובה אחת
 1. נשמע כמו התרפסות לפני החרדים. האם מנדי מודע שזה עלול להיות מסוכן, כי הם ידרשו את הפרעון של השטר הזה אם הוא ייבחר בטעות…
  מעבר לכך,
  1. ההתרפסות היא בםני היהדות החרדית. אני מעדיף את היהדות האמיתית של בית הורינו/סבינו…
  2. מצחיקה ההגדרה שהוא צבר אשכנזי… (אולי כי החרדים מעדיפים אשכנזים)
  3. כנראה שהוא קל להשפעה אם מיד לאחר הפגישה עם הרב הוא רץ לקנות שעון שבת, פלטה… והפך לשומר שבת.
  4. והכי מצחיקה האמירה על יהב "אחד מראשי העיר הכי חזקים ביותר בישראל…". מעניין מה עומד מאחורי אמירה לא נכונה זו בעליל, יש סיכוי שאחרי הבחירות נדע אם יש לכך סיבה.

השארת תגובה