סיכומים, סיכונים, סיכויים: השנה שבפתח

השנה הנוכחית הייתה בעיקר שנה ללא הכרעות, ורוב הדברים יסתיימו רק בתשע"ט • הסיכויים מול הסיכונים – במצב הביטחוני, בשוק הדיור, בקיטוב הפנימי, בהשתלבות ערביי ישראל וביחסים הבינלאומיים

נתניהו וכדורגל
נתניהו וכדורגל

סיכומים: ״תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה״, הברכה המסורתית. שנת תשע״ח שמסתיימת, הייתה שנה לא קלה, ההכרעות עוברות לשנה הבאה עלינו לטובה, תשע״ט. המחלוקות כילו וכרסמו בכל חלקה טובה. למעט החוסן הכלכלי וכלכלה חופשית שנחשבת היום מהטובות והחזקות בעולם, המצב לא הכי הכי.

כשאתה נחשף לאמצעי התקשורת אתה שומע, רואה וקורא על הפגיעה במצב הביטחון האישי בעידן המחבל היחיד, אי-הביטחון וחוסר השקט בגבולות, בדרום חמאס, בצפון חיזבאללה. הפילוג הפנימי בין כלל מרכיבי האוכלוסייה כולל ובפרט החרדית. הפער המתרחב בין העשירונים, השסע בין ימין לשמאל שגורם לחתירה תחת אושיות המדינה ומחבל בעתידה. הפרשנים לא מנבאים טובות לעם היושב בציון, בשנה המתדפקת על כותלנו.

תוסיפו את המתח הבלתי נסבל, ריב הסמכויות והטונים הצורמים בין הרשויות, המבצעת-ממשלה, מחוקקת-כנסת, השופטת-בתיהמ״ש, הצפיפות והדוחק בכבישים ובתחבורה הציבורית, רמת השירות הירודה במשרדי הממשלה והשלטון המקומי, השיח המתלהם בכנסת שמשפיע על הכיכרות והאלימות ברשת שמחלחלת לרחובות ולא כיף לחיות פה. אתה קורא את הפמפלט ״הארץ״ ואתה בטוח שאנו אומה של מענים, מדכאים, שוללי חירות, ואפילו קצת רצחניים… לעומת שכנינו הענוגים והתמימים.

באם אתה שומע, צופה או קורא את עיתוני ותקשורת הימין, זה נקרא, נראה ונשמע אחרת. האמת אינה אבסולוטית, היא תמיד באמצע, המבחן בפרטים הקטנים, אך הקובעים. באם אתה מתנזר מתקשורת וקולות הרקע, יש לך בעיה עם התורים הארוכים בשדה התעופה העמוס מעל כל פרופורציה. אתה כועס על סניפי הדואר העמוסים לעייפה מסחורות בזול יחסי, שהוזמנו באינטרנט. אתה נפעם ממנופי ענף הבניה ששולטים בשחקים, נדהם מכמויות הרכב החדש שסותם את הדרכים, מתרגש מהשפע שקיים בחנויות ובדוכנים, מתפלא מכל הטוב שניתן להשיג כיום בארץ, ללא צורך לנסוע לחו״ל. נקודת. המבט והשיוך העדרי-מגזרי הוא שקובע ׳מה אתה רואה׳. תמיד זה היה כך, כשהכל אינסטנט, ללא חשיבה ועומק, זה מוגזם ומתנפח.

לסיכומה של שנת תשע״ח ניתן לומר: ׳היה׳ טוב, ׳יכל להיות׳ יותר טוב! ׳מזל׳ שלא התפתח ליותר גרוע! תלוי מי המביט ומהיכן הוא מסתכל. החקלאים ותושבי העוטף סבלו קשות, לשמחתם ולשמחת כולנו, מלחמה לא התפתחה. בגבול הצפון מתוח ורגיש, האש נצורה. צה״ל עושה בשמי סוריה כבשמי הגליל והגולן, נוהג מנהג בעל הבית, האיראנים לא מפסיקים להתבסס בסוריה. המשבר הדיפלומטי עם ירדן נפתר, השגריר חזר לעמאן, לתייר ישראלי קשה בפטרה ובירדן רבתי. הסכם השלום עם מצרים יציב, השגרירות בקהיר מושבתת. השגריר המצרי חזר לת״א, אך שומר על עמימות.

לבנון המשתקמת מוכת חיזבאללה, בביירות יחשבו שבע פעמים לפני שיסתבכו שוב. המתח בין יהודים לערביים בתוך הקו הירוק קיים. המנהיגות הערבית עושה הכל בכדי להעצימו וללבות כל ׳מדורונת׳ לתבערה סוחפת ומכלה. ניצנים של שפיות ו׳הכלה׳ של המדינה היהודית מתחילים להישמע בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל. זה טוב. מומחים טוענים, שזה יתבטא בהצבעה למפלגות הגדולות בבחירות הבאות לכנסת.

בשנת תשע״ח התחילו הרבה דברים. מעט מאד הסתיים. מבחינה ביטחונית הצפון בשליטה, הדרום שקט יחסי, השדות מחכים ללבלוב החדש של הסתיו שיגיע. לחורשות וליערות צפויה תקופת החלמה ושיקום ארוכה. הכיוון והשינוי בשוק הדיור התחיל, המחירים קפואים, לא עולים, עם פזילה קלה מטה. האם כמו תמיד זה יסתיים בפיאסקו ועליית מחירים קיצונית עקב הביקושים הכבושים? בשנת תשע״ט נדע.

עליית מחירי המזון הבסיסים נבלמה, המשכורות עלו, הסכמי השכר החדשים שנחתמו, משופרים. ההכנסה הפנויה לנפש עלתה, מאידך, העלייה ברמת החיים מכתיבה צרכים שלא היו, כך שהחור בארנק, נשאר. באם אתה לא מאמין לפוליטיקאים ולא שומע את הפרשנים, ״טוב לחיות בארץ״. בלונדון, פאריז, בריסל, אמסטרדם, ברצלונה, שטוקהולם, מאלמו, יותר מסוכן. גלי ההגירה המציפים את אירופה, פוגעים אנושות ברקמת ואיכות החיים באירופה המתאסלמת.

הבחירות לכנסת ה21 בפתח. השאלה, האם הם יוקדמו ויערכו כבר בשנה הבאה, או שיערכו בזמנם ורק מערכת הבחירות תהיה בשנה הקרובה. את השנה רוה״מ יסכם כ״שנת חקירות״ מתישה, האם בשנה הבאה ׳יבשילו׳ כתבי האישום? או יתפוגגו וירדו מסדר היום? ליודעי סוד ולמנדלבליט הפתרונים.

קשה לסכם שנה, כשהמהלכים גולשים לשנה הבאה. זו לא הייתה שנה של הכרעות וסיכומים, הרבה התחלות ללא סיומים.

הסיכונים: הלא הם כתובים על הקיר. הידרדרות במצב הביטחוני בדרום או בצפון ואולי בשניהם בו זמנית. העורף, קרי ׳הבטן הרכה׳, מרכז הארץ , מאוים ומותקף בטילים ארוכי טווח. מדינת ישראל נגררת למלחמה שאין לה בה כל חפץ. מטרת המלחמה ופקודת היום לצבא, החזרת המצב לקדמותו! מה הועילו חכמים? ריסוקה של ביירות מחדש, לא יעלים את החיזבאללה והאיום הטילי מהצפון. פגיעה אנושה בתשתיות ובמטרות הטרור בעזה, בהסתייגות רבה, ׳אולי׳ יעלימו את החמאס. היורשים, יהיו יותר גרועים.

חזרת טרור ״המפגע היחיד״ תפגע אנושות בביטחון האישי, בתיירות הגואה, בתרבות הקניות והבילוי, תעמיס עלויות שמירה ובטחון נוספים, ותחבל בחוסן הנפשי והאופק, הכל תלוי על בלימה.

שוק הדיור, הבלימה הלא טבעית יכולה להתפרץ בין-לילה. ההאטה הגדולה בהתחלות הבנייה, לצד הביקושים הכבושים בגין הגידול הטבעי ומשפרי דיור, יחפשו מימוש מהיר והקדמת עליית המחיר הצפויה. הפועל היוצא יקפיץ את המחירים, הגאות תחזור, המרחק של זוגות צעירים מדירת חלומותיהם יגדל. הביצוע במכרזי ה״מחיר למשתכן״ לא צפוי להסתיים גם בשנה הבאה. הבלון שניפח כחלון, מתחיל לאבד אוויר. מיעוט בנרשמים למכרזים החדשים, לצד מבטלים רבים, ואיכות בנייה מזעזעת, יגרמו לשיכוני סלאמס והתרחקות קונים בפועל, עוד ניסיון שנכשל.

השיפור ברמת השכר והסכמי השכר המשופרים, לצד מימון זול והלוואות לכל מטרה, הצורך המתמיד לשפר את רמת החיים השוטפת ע״ח החיסכון הפנסיוני והעתידי, עלול להחזיר את המשק לסחרור אינפלציוני. לחברות ולמקצוענים זה טוב! לאזרח הקטן והחוסך, אסון. הדירוג הבינלאומי של ישראל יפגע! גיוסי האג"חים של ישראל בעולם יתייקרו. השקל, כיום המטבע היציב בעולם – יאבד ערך. חגיגת הבזבוזים, הטיולים המשפחתיים וההוצאות בחו״ל עם שקל חזק ומט״ח זול, ייבלמו.

המתח בין יהודים לערבים ילובה בפראות. עורקי תחבורה ראשיים יחסמו, זריקות אבנים בתוך תחומי הקו הירוק, מעשה שגרה. חבלות באתרי בניה, מסעדות, ענף השירותים, השבתת בתי החולים על ידי צוות העזר המורכב ברובו מערביי ישראל, השבתת בתי המרקחת. ללא הרוקחים הערביים אין בתי מרקחת. תגובות ופעולות נקמה מצד קיצונים יהודיים, וישראל בוערת ומתבוססת בביצה טובענית. ח״כ טיבי, זחאלקה, זועבי והיימן עודה, הצליחו. הם היחידים שישמחו. עוד לא הגענו לתגובה הבינלאומית ובראשה האירופאית. מדינת ישראל, מנהיגיה, ואזרחיה יהיו מוקעים בראש חוצות, יהיה יקר ומסוכן להיות ישראלי. לו הסמי-אנטישמי מנהיג הלייבור, ג׳רמי קורבין יעמוד בראשות הממלכה המאוחדת, הוא יזדרז לנתק יחסים עם ישראל. יהודי בריטניה יהיו חייבים לעזוב, סכנת חיים מהמון משולהב, בגיבוי ראש ממשלה חובב טרוריסטים ה׳מכור׳ לפלשתינאים ועניינם. החרמת התוצרת הישראלית ומכה ליצוא הישראלי, יהיו החלק הקל והזול של ההחרמות האירופאיות.

ישראל תישא עיניים ותקווה לממשל הטראמפי. ׳התוכנית׳ בה׳ הידיעה של הנשיא דונאלד טראמפ למזה״ת תחייב את ישראל לוויתורים והסכמות כואבות, שיקרעו את העם והממשלה. ישראל תקווה ותייחל לסירוב ערבי שיציל אותה. טכסיסנות ערבית תעמיד אותנו במצב לא נוח מול הנשיא האמריקאי הקפריזי. במידה וטראמפ יישאר נשיא, יהיה טוב. במידה והוא יודח או יפרוש! הממשל הדמוקרטי, ליברלי, שמאלני, ינטור לישראל וישלם לה בהתנכרות עד כדי הפניית גב. חלק גדול מיהדות ארה״ב הרפורמית והקונסרבטיבית כבר לא איתנו, אפילו בשביל למחות. גרוע.

הסיכויים: דונאלד טראמפ מבין עם מי יש לנו ולו ׳עסק׳, טראמפ נותן גיבוי מוחלט לישראל, מכפיף את אירופה לרצונותיו, מתחיל בהכנות לקדנציה נוספת ואחרונה, במישור הדיפלומטי והיחסים הבינלאומיים, ישראל רגועה. איי השפיות והרצון לשת״פ מצד ערביי ישראל מתגברים. המצביעים הערבים מואסים בנציגיהם שמתעסקים בעניין הפלשתינאי ושטחי יהודה ושומרון ולא בצרכי האזרחים הבוחרים. הרצון לחיים טובים והשתכרות בכבוד, גובר על הרגשות הלאומניים של ערביי ישראל. המשטרה ושאר רשויות החוק, אוכפות את החוק ומהדקות את השליטה בערי וכפרי המיעוט הערבי. מי שרוצה להשתלב, ומאס בשלטון הקיצונים ושוחרי העניין הפלשתינאי, ע״ח רמת החיים והפיתוח של האזרח הערבי, יכול לעשות זאת בגלוי וללא מורא. התוצאה המידית היא פיחות בכוח המפלגות הערביות המיליטנטיות, שילוב של נציגים ערביים מתונים במפלגות הגדולות. אפשרי עד מעשי, המון תלוי ברשויות האכיפה והחוק.

המצב הכלכלי ממשיך להשתפר. גילויי שדות הגז ופיתוחם מעניק זריקת מרץ למשק, הפיתוחים הישראלים נמכרים בעולם הרחב, המס השולי יורד, שיעורי המס מוקטנים. הבטחות ממערכת הבחירות שעברו, מתבצעות ׳לפני׳ הבחירות הבאות. השקל חזק ויציב, המט״ח זול, חגיגת הקניות ברשת, הנסיעות הזולות לחו״ל נמשכים. הצורך היחיד והדחוף, שדה תעופה חדש להמוני הטסים. בהחלט אפשרי והגיוני.

שוק הדיור ממשיך לקפוא, המחירים לא עולים. הפתרונות המוצעים על ידי שר האוצר בטווח מימוש, רמ״י משחררת מגרשים, הקבלנים מסתגלים לרמת המחירים החדשה ומחדשים את הבנייה המסיבית ברחבי הארץ, לצד המשך בניית הפרויקטים במחיר למשתכן. חלום? יותר דומה לסיוט, כנראה כן.

המצב הביטחוני בצפון ובעיקר בדרום שומר על עצימות נמוכה. אין הסדרה ואין הסלמה. שוקט על שמריו. ההקלות לרצועה נמשכות, הסכם בפועל סוכם אך לא נחתם, גבולות הכוח הובהרו לשני הצדדים. בחמאס מבינים שהדרך השנייה מובילה לגיהנום, בישראל מפנימים שאי אפשר הכל, עם כוח. ככה יותר טוב. אבו מאזן הדועך, לא מת. בצל מאבק הירושה, כולם ממתינים, לא נשברים הכלים, שטחי הרשות רגועים. מה שלא עושה השכל, יעשה הזמן. ישראל ממשיכה להתמגן ולפתח מערכות נגד טילים, הדרום חוזר להיות ירוק, הסיבוב הבא יבוא! אך לא בשנה הקרובה. ניצחון אדיר לנתניהו וליברמן. הסיכוי בהחלט קיים.

ולסיכום שאינו סוף. אין סיכוי שיהיה שלום בין מחנה הימין למחנה השמאל. מקסימום שביתת נשק מתוחה. באם מחנה השמאל-מרכז ימצא עצמו שותף לקואליציה העתידית, זה אפשרי. נפליג שנה במנהרת הזמן, קדימה. נדמיין עצמנו ערב ר״ה תשע״ט, ו… הכל תלוי בעין המתבונן. אינו דומה הסיכום השנתי ב׳הארץ׳, לסיכומים ב׳ישראל-היום׳. כותרות חדשות ערוץ ׳כולנו׳ אפי׳ לא דומות לחדשות ׳ערוץ 20׳. ת-היה ש-נת ע-ין ט-ובה. זו הברכה והציפייה. שנה טובה.

השארת תגובה