כְּעָשָׁן תִּכְלֶה: יוצאים למאבק במעשנים

הרב יחזקאל אסחייק: "אני אומר לא להשתדך עם בחור שמעשן, זה כרוך בחילול השם" • האגודה למלחמה בסרטן: "צריך להעלות את המחיר גם על הטבק לגלגול, כך נמנע מצעירים להתחיל לעשן"

חוסיין מלך ירדן מדליק לראש הממשלה יצחק רבין סיגריה במעונו המלכותי בעקבה, לאחר חתימת חוזה השלום במסוף הערבה שליד אילת צילום יעקב סער לעמ חוסיין מלך ירדן מדליק לראש הממשלה יצחק רבין סיגריה במעונו המלכותי בעקבה, לאחר חתימת חוזה השלום במסוף הערבה שליד אילת צילום יעקב סער לעמ
חוסיין מלך ירדן מדליק לראש הממשלה יצחק רבין סיגריה במעונו המלכותי בעקבה, לאחר חתימת חוזה השלום במסוף הערבה שליד אילת צילום יעקב סער לעמ חוסיין מלך ירדן מדליק לראש הממשלה יצחק רבין סיגריה במעונו המלכותי בעקבה, לאחר חתימת חוזה השלום במסוף הערבה שליד אילת צילום יעקב סער לעמ

החל מהשבוע, נכנסו התקנות החדשות של ועדת הבריאות של הכנסת אשר אושרו בחודש מאי, על איסור עישון גם במקומות בהם נערכים אירועים והופעות תחת כיפת השמיים בהם משתתפים למעלה מ-50 איש, בכל מקום בשטח בתי חולים או מרפאות (לרבות מחוץ למבנה), רשויות ציבוריות, משרדים ממשלתיים, בתי משפט, מועצות דתיות, מקומות בהם מתקיימת פעילות גופנית (גם באוויר הפתוח, כמו מגרש כדורסל ומתקני כושר תחומים), בריכות שחיה, באזורי כניסה לגני ילדים, בגני שעשועים, בחניון ציבורי מקורה או תת קרקעי ובגני חיות.

הנהלות בתי חולים, מרפאות, משרדים ממשלתיים, חניונים, גני חיות ואירועים יהיו רשאים לקבוע אזורי עישון בטווח של 10 מטרים מהכניסה או היציאה, בתנאי שלא יהוו מטרד בחלקים אחרים של המקום ולא יהיו בתי מגורים. במשרד הבריאות טוענים שהם לא מסתפקים רק בהרחבת הצו ומנכ"ל המשרד משה בר סימן טוב הבטיח להביא בקרוב לאישור הוועדה צווים להרחבת איסור העישון במסעדות ובברים.

על פי התקנות החדשות, פקחים של הרשות המקומית ושוטרים מוסמכים לתת דו"חות לאנשים שמעשנים במקומות ציבוריים. במדובר בקנס גבוה במיוחד שעומד על אלף שקלים למעשן וכחמשת אלפים שקלים לבעל העסק בו נתפס אדם מעשן במרחב ציבורי.

כעת השאלה האם הדברים ייאכפו הלכה למעשה, שכן על פי דו"ח של משרד הבריאות שיעור הקנסות שניתנו עד היום היה נמוך באופן משמעותי ורבות מהרשויות המקומיות והמועצות האזוריות כלל לא ביצעו אכיפה ולא הטילו עונשים על המעשנים במרחבים הציבוריים.

בעתירה, שהוגשה על ידי המיזם למיגור העישון ושאליה הצטרפה לאחרונה האגודה למלחמה בסרטן, דורשים הארגונים משר האוצר להשוות את המס המוטל על הטבק לגלגול, למס המוטל על סיגריות רגילות.

"אל תגעו בבחורים שמעשנים"

כל מעשן יודע בשעת העישון, שהוא גורם נזק גופני משמעותי במיוחד, אך האם מלבד החוק הוא גם עובר על ההלכה? ניסינו להבין באמצעות נאמן ביתו של מרן הגראמ"מ שך זצ"ל ומי שמתמחה בתחום כבר שנים ארוכות, הרב יחזקאל אסחייק, האם יש מקור הלכתי להתנגד לעישון סיגריות.

"יש את פסק ההלכה של גדולי ישראל נגד העישון שפרסמתי. הרב וואזנר כותב שם שאיסור להתחיל לעשן וכל מי שהתרגל חייב להשתדל להפסיק, חלילה לעשן במקומות ציבוריים, גם הרב אלישיב והרב שטיינמן ועוד כתבו בפסק הלכה נוסף שההרגל הרע הזה סופו רע מאוד ותורתנו הק' תורת חיים וחפץ ה' לשמור בריאותו וכל אחד חייב למנוע מלעשן".

"בנושא שידוכים, כשמחפשים בחור מחפשים דברים טובים, אחד הדברים זה דור ישרים, מקובל לא לסגור שידוך לפני שמקבלים תשובה. דור ישרים זה אחד מאלף, אחד מ-500, עישון סיגריה זה אחד מ-3… בחור שמעשן הוא לא בעדיפות ראשונה בלשון המעטה, כששואלים אותי אני אומר לא לעשות שידוכים עם בחור שמעשן.

"המעשן כשהוא בבית עישון פאסיבי מזיק לסביבה, כשבחור מעשן בבית הוא יכול להיות חובל בהוריו וזו עבירה חמורה, ההורים לא רוצים שהבן יעשן ומי שמעשן מצער את ההורים שלו והוא גם לוקח כסף לעשות נגד רצונם, המצווה היחידה שהרמב"ם כותב שהיא מצווה גדולה זה כיבוד אב ואם. הורים מתקשרים אלי ומבקשים עצה שהבן שלהם מעשן ולמה? כי החברים מעשנים, בגלל החברים הוא לא מקיים את מצוות כיבוד אב ואם מעשרת הדברות.

"עישון בפרהסיה כרוך בחילול השם, לא מזמן שאלתי מישהו למה אתה מעשן, הוא אמר זה רק סיגריה אחת, אמרתי לו אחרים לא יודעים שזה רק אחת, וגם אם אתה בטוח שאתה לא תינזק מהעישון – מי שרואה לא יודע. ר' משה פיינשטיין כותב שמי שניזוק מעישון פאסיבי יכול לרדוף אחרי המעשן ולתבוע ממנו את תשלום הנזיקין שגרם לו.

"למה מעשן לא מפחד מהרופאים שאומרים שזה מסוכן? כי הוא לא סומך עליהם, אז איך הוא סומך לחלל על פיהם שבתות בפיקוח נפש? תחליט, אתה סומך עליהם או לא?" תוהה הרב אסחייק.

אל תפתחו פה לסרטן

בתוך כך, בתקופה האחרונה האגודה למלחמה בסרטן נאבקת בכדי להעלות את מחירי הסיגריות המגולגלות. הם הגיעו עם זה עד לבג"צ. לטענתם נושא הסיגריות המגולגלות ממשיך להתגלגל ואין ערנות מצד המשרדים הממשלתיים. ניסינו להבין באמצעות ד"ר אביטל פאטו בן-ארי, מנהלת מחלקת הסברה וקידום בריאות באגודה למלחמה בסרטן, מה המטרה, שהרי מעשנים כבדים לא עוזבים את הסיגריות בגלל התשלום, והעלאת המחירים תזיק להם בפן הכלכלי ולא תועיל בפן המעשי. לטענתם, הקמפיין שלהם והפעילות מופנים בעיקר לאלה העומדים להתחיל לעשן.

ד"ר בן-ארי מסבירה: "הבחירה להגיש בג"צ זו לא גחמה שמישהו קם בבוקר ואמר בוא נראה מה אפשר לעשות. מדינת ישראל חתומה על אמנה נגד העישון בטבק, זו אמנה שכל המדינות שחתומות עליה מתחייבות להפחית את שיעור המעשנים במדינה ויש שם שורת צעדים שעל המדינה לנקוט. הצעד שהוכיח את עצמו כמספר 1 בעולם והכי חשוב זה הנושא של המיסוי, מיסוי גבוה על מוצרי טבק מוכיח חד משמעית ירידה בעישון.

"למה זה כל כך חשוב? כי מי שמעשן מאוד קשה לו להיגמל, המטרה העיקרית היא למנוע מצעירים להתחיל לעשן, כשהעישון זמין ולא צריך לחשוב מדי הרבה אז זה משהו שעושים אותו וזה משהו שלא ישתנה… מה שהוכח שכאשר מעלים משמעותית את המחירים, אז אם בחור או בחורה צעירים צריכים לשקול פעמיים האם לקנות את הסיגריות או את הטבק או להשתמש בכסף למטרה אחרת, אז זה מתחיל להיות שיקול, אם הם צריכים לחשוב פעמיים זה נהיה שיקול במערכת השיקולים ואם זה לא מהווה שיקול אז יש יותר סיכוי שהם יתחילו לעשן. יש גם נורמה חברתית, שמה שיותר אנשים עושים סביבנו הוא חלק מהסביבה ומהתרבות שלנו, ככל שנראה פחות אנשים מעשנים זה לא חלק מהנורמה והתרבות וזה משנה את כל השיח.

"החוק להגבלת עישון במקומות ציבוריים גם אינו מספיק, רוב הדברים האלו המטרה היא בסופו של דבר למנוע מצעירים להתחיל לעשן, כי מי שמעשן מאוד קשה לו להפסיק, זה אפשרי אבל מאוד קשה ומי שניסה יודע. המטרה המוצהרת של כל החוקים והכללים והמגבלות היא למנוע התחלת עישון של צעירים ובעולם הוכח שמחיר גבוה שווה פחות צריכה. וגם בישראל כשהעלו את המס על הסיגריות ולא על הטבק, ראינו גרפים של צריכה שהשתנו לטובת הטבק ולרעת הסיגריות הרגילות בצורה מאוד תלולה. מה שהאמנה אומרת היא שהמחיר הגבוה צריך להיות על מוצרי הטבק כדי שלא תהיה חלופה יותר זולה וזה ימנע מצעירים להתחיל לעשן".

אין חשש שזה ידרדר אנשים לחומרים מסוכנים יותר כמו סמים? כי לבסוף המחירים יהיו שווים ובעלי אמצעים נמוכים יעדיפו כבר דברים גרועים יותר באותו מחיר…

"ראינו שזה לא ככה, ראינו שהצריכה לטבק לגלגול עלתה כשעלה המס על הסיגריות. הולכים לחלופה הזולה יותר ולא הולכים למקומות אחרים. מבחינתנו זה לא חלופה בכלל, זה לא נכנס למשוואה בכלל הנושא של מוצר לא חוקי, אנחנו מדברים על מוצר צריכה חוקי".

אתם לא מרגישים שאנשים קורעים את עצמם ואין להם כסף ללחם וחלב בגלל הייקור של הסיגריות?

"מחקרים בעולם הוכיחו שהעלאת המס על הסיגריות גורמת גם למעשנים כבדים להפסיק לעשן. כי מעשן כבד נשאר לו פחות למוצרי צריכה בסיסים וגם יותר עולה לו בריאות וחסר של ימי עבודה. הוכח שככל שהמחיר יותר יקר כך יש עליה בנגמלים. בעיקר בקרב השכבות הנמוכות. המחקרים מראים את זה גם בישראל".

אבל זה לא מרצונם של האנשים. תנו לאנשים להחליט מה הם יעשו עם עצמם, מתי יעשנו ומתי ייגמלו…

"הגמילה היא בחינם והיא כלולה בסל הבריאות ויש גם אנשים שנגמלים לבד. יש גם את המדריך לגמילה עצמית שלנו. אחד הדברים הוא בית נקי מעישון, גם אם ההורים מעשנים חשוב שלא יעשנו ליד הילדים, כי ילדים כאלו יותר חשופים למחלות כמו אסטמה דלקת האוזן התיכונה ובדרכי הנשימה, גם נשים יכולות לסבול מבעיות כשמעשנים לידם. באמת העניין של העישון זה גם משפיע על כל הסובבים. מטרת החוק היא להגן על הילדים והנוער מפני עישון. זה לא עישון פאסיבי אלא עישון כפוי, ילד שקשור ליד אבא שלו ברכב בכיסא בטיחות והאבא מעשן לידו זה לא פאסיבי, זה כפוי".

למה זה שונה מההשמנה שלא מעלים את המס על צ'יפס לדוגמא כדי שלא ישמינו?

"קודם כל יש מקומות שבהחלט מעלים כי זה נטל על הציבור. צריך לזכור גם שמעשנים הם קרבנות של חברות הטבק, אני לא רוצה שיישמע שיש איזו אצבע מאשימה כלפי המעשנים. רוב המעשנים אומרים הלוואי שלא היינו מתחילים מלכתחילה לעשן. סיגריות מרגיעות זה מיתוס. רק המעשנים מרגישים את זה. הניקוטין עולה ברמות גבוהות ואז מרגישים טוב, יש אופוריה וכל החומרים שמופרשים במוח אחרי תקופה זה יורד, ואז הגוף דורש לחוות שוב את הטוב הזה".

במידה ויוכח שהסמארטפונים מגבירים את הסיכוי ללקות בסרטן תילחמו גם בזה?

"אנחנו נילחם בכל דבר שוודאי גורם לסרטן, נעשה כל מה שצריך. אין שום דבר שדומה לעישון. זה גורם מוות מספר אחד בעולם הניתן למניעה. לא ניתן לחלק סיגריות לא בפורים ולא בל"ג בעומר, וגם לא לפרסם. בישראל אין איסור פרסום ברשת ובמגזר החרדי יש פרסום בעיתונות הכתובה. אין איסור פרסום. בארה"ב יש אזהרות גרפיות ובארץ לא מיישמים את זה. אין קו גמילה טלפוני במדינת ישראל. מהמקום בו נמצאת מדינת ישראל יש עוד לאן להתקדם", היא מסכמת.

השארת תגובה