"מאז שריפת תמונת דרעי אני לא נרדם בלילות"

שנה אחרי שנכנס לראשונה לכנסת, ה'מושבניק' של ש"ס בראיון נטול כפפות • ועקנין: "הציל את החקלאות בישראל" • מלכיאלי: "הייתי שמח להיראות כמותו" • שפי פז: "פוזלת לליכוד, נשיב לה מלחמה"

דן סיידה
דן סיידה

חבר הכנסת דני סיידה (ש"ס) הוא חבר הכנסת הטרי ביותר של סיעת ש"ס, בראיון עומק ל'קו עיתונות' – שנה לאחר שנכנס לראשונה לכנסת – הוא מספר על שנות ילדותו, בגרותו, ועל השנים בהן שירת בצה"ל בזמן מלחמת לבנון הראשונה, חושף איך הגיע לש"ס ומה הם הנושאים אשר חשובים לו יותר מכל.

דני סיידה נולד במושב ספסופה ושם גדל בילדותו, את שנות לימודיו העביר בבית ספר ממלכתי דתי, לאחר מכן עבר לתיכון ממ"ד בחוף הכרמל, התגייס לצה"ל, שירת בסיירת 300 ועבר מסלול צבאי מאתגר – הוא שימש כקשר של מפקדי החטיבות שהיו בגזרת לבנון. סיידה היה בעשרות אירועים אשר רובם לא התפרסמו לציבור, אך במבצע צבאי אחד שכן פורסם השתתף סיידה בלכידתו של סמיר קונטאר והחוליה שלו בנהריה. לאחר שירותו הצבאי חזר סיידה לספסופה בכדי לסייע להוריו עם המשק, ומאז ועד היום סיידה משמש כחקלאי ובד בבד עוסק בעשייה ציבורית.

מיד לאחר שירותו הצבאי, כשחזר לבית הוריו ולמשק אותו ניהלו ביישוב ספסופה, הייתה תקופת קריסה של המושבים והקיבוצים שאילצה את סיידה לקחת על עצמו את ניהול מושב ספסופה ולאחר מכן עבר למועצה האזורית מרום הגליל, וכך, אומר סיידה, בעל כורחי נגררתי לעשייה הציבורית, ממנה עד היום אני מנסה לברוח ללא הצלחה.

• איך הגיע חקלאי מהצפון בוגר ממ"ד לש"ס?

סיידה מספר כי הגיע לש"ס כשהיה בעל תשובה צעיר מיד לאחר חתונתו, ובגיל 22 קיבל את ניהול המושב ספסופה. "באחד מהלילות הקשים ביותר שעברו עלינו ולא היה אוכל להאכיל את בעלי החיים ולא מים להשקות את המטעים, הגיעו לפתע באמצע הלילה שני חברי כנסת מש"ס בשליחותו של השר דרעי – גמליאל ויפרח – ונתנו את הסיוע הראשוני למושב ולמשקים, והצליחו להציל ולתת אינפוזיה ראשונית להצלת המושבים וענף החקלאות.

"מאז", אומר סיידה, "אני וכל בני מושב ספסופה מוקירים לש"ס תודה. התפעלתי כל כך מנכונותם להגיע ולהעניק סיוע מידי וכך נוצר הקשר הראשוני ביני לבין תנועת ש"ס ומנהיגיה".

לטענת סיידה, הוא לא ביקש ולא פעל בשביל להיכנס לרשימה לכנסת, אלא אחרים פעלו בשבילו ואף לא תיאמו איתו, "כנראה שמשמים הועידו לי את התפקיד, אז אני בכנסת", הוא מסכם.

• אלו מאבקים ובאיזה נושאים תתמקד בקדנציה הקרובה?

"אני מבין ויודע בשני תחומים: הראשון הוא המושבי החקלאי וההתיישבותי, התחום השני הוא שירותי הדת, (סיידה שימש כיו"ר מועצה דתית שנים רבות. ח.ו.) אני רוצה לעסוק בתחום ההתיישבותי והחקלאי, ובשאר הדברים – כל מה שראש התנועה יאמר לי להיאבק עליו, אכנס בכל הכוח לנושא".

"המאבק העיקרי שלי בכנסת כרגע הוא על הפרטת החקלאות בישראל, תמיד בישראל החקלאות הייתה נתמכת, וכיום פותחים את החקלאות לתחרות – מה שמותיר את כל החקלאים במלחמת הישרדות. אנחנו חשבנו כי הבית היהודי כמי שמבינים בהתיישבות יועילו לחקלאים, אבל מסתבר שטעינו ובגדול, הבית היהודי במקום לדאוג לחקלאות החליטו ליישר קו עם נערי האוצר ולכן החקלאות בישראל נמצאת כיום במגננה.

"אני מעריך שבחודשים הקרובים אלמד את המערכת הפרלמנטרית כמו שצריך ואז נעבור ממגננה להתקפה. מי שמנהל בינתיים את כל מוסד החקלאות בארץ הוא ח"כ יצחק ועקנין שהינו מר חקלאות, ואין ספק כי אנשי ש"ס הם הראויים ביותר לפעול למען החקלאים במדינת ישראל ואין מי שדואג לחקלאות יותר מאנשי ש"ס, לכן מי שצריך להוביל את המשרד היא תנועת ש"ס".

• לדעתך, השר דרעי יבחר להתמקד בתיק החקלאות ולא בתיקים המשפיעים על צביונה של המדינה?

"אין ספק כי המשרדים שכיום נמצאים בידי ש"ס צריכים להמשיך ולהיות בידיים של התנועה והם בעדיפות העליונה, אך במקביל אפשר לנסות ולפעול למען החקלאות כסגני שרים ובעוד קונסטלציות אפשריות, שלא יהיה ספק אנו בש"ס מתעסקים בזה, אבל נראה לאחר הבחירות מה יהיה…"

• האם העבודה האינטנסיבית של ש"ס למען החקלאים באה לידי ביטוי בקלפי?

"בשנים הטובות היינו רוב מוחלט בהתיישבות, אבל בשנים האחרונות ירדנו בקולות שם. אני מקווה כי נצליח להחזיר את הקולות הללו בבחירות הקרובות".

• הם לא מודעים לעשייה הכבירה שלכם בענייני חקלאות?

"ישנה בעיה קשה בתנועה מכיוון שחברי הכנסת של התנועה צנועים מאוד, כנראה שלמדו חפץ חיים והמון ספרי מוסר ומצניעים את המעשים שלהם, אבל אני יודע שהחברים בתנועה עושים פועלים ונלחמים כאריות למען החקלאות, ואני הולך להוציא בקרוב חוברת אשר תפורסם ותגיע לכל חקלאי בארץ והיא תסכם את פעילותו של ח"כ יצחק ועקנין בעשור האחרון למען החקלאות ואנשים יקבלו הלם, הרב ועקנין הציל את החקלאות בעשור האחרון ואני הולך לדאוג ולפרסם את זה".

• אתה בעצם חבר הכנסת היחיד בש"ס שהולך עם חולצה צבעונית ונראה קצת שונה מהשאר, האם בהכנסתך לכנסת דרעי בעצם מנסה לפנות למגזרים נוספים?

"כולנו מבינים שהלבוש שלנו צריך להיות לבוש הולם של בני תורה, הייתי שמח להיראות כמו ח"כ מיכאל מלכיאלי וגם הייתי שמח ללמוד במקומות בהם מלכיאלי למד, אבל לא זו הדרך שהקב"ה החליט בעבורי ובשבילי ללבוש שחור לבן זוהי משימה לא קלה אפילו בשבת… אבל אני הולך כך בשבת כי זוהי צורתו של יהודי.

"כחקלאי אתה יוצא למטע ודקה לאחר מכן אתה מתלכלך משמן מאבק ומשאר דברים, לכן אינני הולך כמו שאר חברי הכנסת של התנועה, אני בן תורה אמיתי בהשקפתי אף שלא זכיתי לגדול כך, אבל את ילדיי אני מחנך כך וכמובן שבני התורה בחורי הישיבות ואברכי הכוללים הם היהלומים שלנו".

• האם הסקרים סוקרים נכון את ש"ס?

"אינני מתיימר להיות במקום של הסוקרים הנכבדים, אבל חברי הכנסת שלנו מצטנעים ומכל סיעות הבית מודים ואומרים שש"ס הינה הסיעה שחבריה עובדים הכי קשה והכי הרבה למען הציבור, רק ישנה הסתה נגד הדת בתקשורת לאחרונה, נגד הדת ונגד ציבור בני התורה של ש"ס, אני מקווה שנצליח לעבור גם את המשוכה הזו ובעזרת השם בבחירות הקרובות נעלה את כוחנו ונצטרך לצאת ולפעול למען זה שעם ישראל יראו את העשייה שלנו. נקווה שבר"ה הקב"ה יעזור וייתן שעם ישראל ייראו באמת עד כמה תנועת ש"ס פועלת למען הציבור.

"מאז שריפת תמונת השר דרעי בהפגנה בדרום ת"א אינני נרדם בלילות, אינני מצליח להבין איך שורפים את התמונה שלו בזמן שהוא זה שסייע כל כך לתושבי דרום ת"א, ונחשפתי בועדות הכנסת לברוטליות של הגב' שפי פז, שתוקפת רק את השר דרעי מכיוון שהיא פוזלת לליכוד, וזה שהיא שורפת את תמונתו של השר דרעי שהוא המסייע הגדול ביותר למענם זה אומר שהגזענות נמצאת פה והיא חיה ובועטת. הגזענות עברה כל גבול ואנחנו נמצא כל דרך איך להשיב מלחמה לגב' פז. אני רוצה לחזק את ידיו של ראש התנועה שהוא עושה רבות למען התושבים בדרום ת"א וצריך לבדוק את המניעים של שפי פז וחבורתה".

"אנחנו נחזור לכנסת ואני לא ארפה מהנושא ואעמיד דברים על דיוקם וגם נראה לגב' הנכבדה הזו שלא כדאי לה להתפרסם על הגב של השר דרעי, ושתדע שנכון לה פייט לא קטן, זה לא יעבור בשקט, הם יקבלו מלחמה שערה. אני לא מוחל להם לקראת ר"ה על מה שעשו לשר דרעי, גם אם יבקשו סליחה, ואם לפני ר"ה החבורה הזו לא תבקש סליחה הם יצטרכו לעשות תשובה בדרך מיוחדת… נגרום להם להגיע לכך".

תגובה אחת
  1. אני חקלאי ועוד לא קבלתי חוברת. אולי תפרסמו באתר? סיידה מספר שש"ס הצילה את החקלאות במושב שלו – ספסופה. שזה גם, במקרה, המושב של משפחת השר דרעי. הוא לא מספר איך ועקנין הציל את החקלאות בארץ?

השארת תגובה