למה שרפו דווקא את תמונת דרעי?

תושבי דרום ת"א בחרו לשרוף את תמונת השר היחיד שעוזר להם, ולא את תמונות ראש הממשלה או שר האוצר – שאשמים בבעיה • וגם: ריענון נדרש ברשימת ש"ס בבני ברק, אך עדיין חסר הגוון הנוסף

דוד חכם
דוד חכם

שריפת התמונות של אריה דרעי בשבוע שעבר בדרום תל אביב חמורה בעיניי. היא חמורה לא רק בגלל שזו הסתה, את עניין ההסתה יבדקו שומרי הסף, היועץ המשפטי לממשלה וגורמי אכיפת החוק. היא חמורה בעיניי כי אני חושב שהגיע הזמן לשאול שאלות, איך ייתכן שאריה דרעי, האיש שעשה הכי הרבה למען תושבי דרום תל אביב הסובלים מהמסתננים – סופג את כל האש.

דרעי, שבשנים האחרונות מאז חזר למשרד הפנים לא נכנס ולו מסתנן אחד לישראל, הצליח למגר את התופעה לחלוטין כמעט, השר שנלחם הכי הרבה בהסתננות, האיש שהכי מבין את כאבם של תושבי דרום תל אביב. דווקא דרעי סופג את כל האש, בעוד גם ראש הממשלה בנימין נתניהו וגם השר משה כחלון שהוא זה שמעכב את המתווה שעוקף את בג"ץ בנושא המסתננים, דווקא הם כחלון ונתניהו לא מותקפים (מילולית) ואילו השר דרעי שנמצא בצד של תושבי השכונות, דווקא הוא יוצא כאן הלא בסדר מבחינתם.

נחזור לבחירות 99, בהן דרעי מוביל את ש"ס להישג חסר תקדים של 17 מנדטים בכנסת. רבים מתושבי דרום תל אביב הצביעו לש"ס בגללו. היום, כמעט 19 שנה אחרי, דרעי הוא האיש המושמץ שם. מישהו צריך לתת את הדעת איך נתנו לפעילה העוינת את דרעי, ללא כל קשר לעניין המסתננים, להוביל את המאבק. רבים משכונות דרום תל אביב עדיין מוגדרים כשסניקים, המחדל שלהם בעיניי זה לתת לאותם גורמים קיצוניים העוינים את התנועה הספרדית והעומד בראש לקחת פיקוד בנושא המאבק.

נכון, ש"ס של היום היא חרדית. ש"ס של היום זה לא ש"ס של פעם (טעות גדולה לדעתי), ועדיין, אם דרעי הוא זה שהכי עוזר לפריפריה (ויעידו על כך ראשי ערים), הכי מתקצב אותם, הכי נלחם בממשלה למען הזכויות שלהם, ובסוף הוא מוצג כמי שנלחם בהם זה מביא למסקנה אחת, חשבון נפש שלא יזיק לאף אחד מהשסניקים, יש לכם מותג מנצח ביד, אתם צריכים רק לחשוב מחוץ לקופסא איך לגרום לכך שהציבור הרחב יתוודע לכך.

התחדשות בבני ברק

הימים ימי סגירת הרשימות בכל הארץ, אני רוצה לדבר הפעם על העיר בני ברק ורשימת ש"ס המקומית, לש"ס יש היום שישה נציגים במועצת העיר, אנשי עשייה (חלקם אנונימיים עבור הציבור, אבל לא בהכרח שאינם פועלים למענו) אליהו דדון יו"ר הרשימה – על אף התקפות שונות נגדו, עשה ופעל בשנים האחרונות עבור ציבור המצביעים שלו.

איתו מנהל את הלישכה יעקב זכריהו, זכריהו שבשנים האחרונות אין אדם שלא נזקק לעזרתו וסיועו יכול להעיד על כך שמדובר באיש עם יכולות, אדם שקשוב לציבור, מסייע איפה שרק יכול, הצבתו ברשימת ש"ס למועצה מעודדת את ציבור הצעירים הספרדים בעיר. זכריהו הוא דוגמא ומופת לשליח ציבור שעושה רבות למען הבוחרים ולכן הצבתו ברשימה מעידה על שינוי מבורך.

נכון, הייתי מצפה שגם בבני ברק יהיו גם נציגים שייצגו את השכונות, החרדים העובדים, ובכלל את אותם אלו שאינם נמנים על אברכי הכוללים ובחורי הישיבות. לא חסרים אנשים כאלו כדוגמת אבשלום אוחיון (אברשה) שמפאת עיסוקיו סירב להיכנס לרשימה, ועדיין יש מקום וצורך לנציגים כמו אוחיון שלהם כן יש את היכולת לחבר את אותו ציבור מהשכונות לרשימת ש"ס המקומית שמורכבת כמעט כולה מבני התורה בלבד.

אומן ראש השנה

אני רוצה להבהיר כאן הבהרה. בשבוע שעבר כתבתי בטור זה מדוע אינני נוסע לאומן לראש השנה אחרי 13 שנה ברציפות בהן נסעתי. היו כאלו שחשבו שאני מחליש ידיהם של אלו שכן נוסעים לצדיק, ואני רוצה להבהיר ולהתנצל אם דבריי לא הובנו כמו שצריך. חזקה על כל אותם אלו הנוסעים לרבינו הקדוש בגלל הבטחתו ובקשתו של ״אומן ראש השנה שלי עולה על הכל״, חזקה עליהם שבוודאי הבטחה ובקשה זו תתקיים, רבים שנסעו לשם בראש השנה ראו ישועות בהרבה מאוד תחומים. גם אנחנו שנשארנו בארץ יכולים להצטרף לרבבות שם, בערב ראש השנה בזמן חצות היום, נעצור כולנו לעשר דקות בלבד כדי לומר את אותם עשרה מזמורי תהילים (תיקון הכללי) לשנה טובה יותר, זכותו של הצדיק תגן על כל עם ישראל.

תחל שנה וברכותיה

אני רוצה לאחל לכל אחד מהקוראים היקרים שניכתב לחיים טובים, בספרם של צדיקים וחסידים. שנה טובה, כתיבה וחתימה טובה.

השארת תגובה