"החקירה תתרחב לחו"ל, נחזיר את הכסף"

ראש מפלג ההונאה בימ"ר ירושלים מסכם את מצב החקירה: "שני הצדדים הגישו תלונות הדדיות, החקירה עדיין בראשיתה" • עו"ד גדליהו: "בעלי החברה שנעצר הוא רק בובה, הוא רומה ומכה על חטא הטיפשות"

אתר האינטרנט של אירו פנים
אתר האינטרנט של אירו פנים

בשבוע שעבר נפתחה לה פרשת אירו פנים – פרשה בה נעקצו יותר מ-2,000 אנשים אשר ביקשו לטוס לאומן, שילמו את כסף לחברת אירו פנים שהייתה אמורה להעביר אותו למתווך, שהוא בתורו היה אמור להעביר את הכסף לנציג של חברת התעופה.

התפנית בעלילה אירעה כאשר חברת אירו פנים הודיעה במפתיע על ביטול הטיסות כאשר לטענתם, המתווך עקץ אותם, הם העבירו לו את הכסף והוא לא העביר אותו לחברת התעופה אלא זייף מסמך לפיו העביר את הכסף. אולם, אותו המתווך ששוחח איתנו כאן, טען שדווקא אירו פנים היא זו שעקצה את הנוסעים כאשר קיבלה את הכסף והעבירה רק מקצתו לידיו.

השבוע חלה תפנית חדה בעלילה המצערת הזו ובתחילת השבוע המשטרה הוציאה הודעה לפיה קיים חשד כי מנהלי אירופנים "הונו אלפי לקוחות באמצעות מכירת כרטיסי טיסה לאומן שבאוקראינה בראש השנה בהיקף של מעל מיליון דולר, וביטלו את העסקאות כיום לפני מועד הטיסה. המשטרה עצרה שלושה חשודים".

מחקירת המשטרה עלה החשד, כי החשודים ערכו חוזה התקשרות עם אדם השוהה בחו"ל ומייצג חברת תעופה המפעילה טיסות בין ישראל לאוקראינה, ובו הזמינו מעל 2000 כרטיסי טיסה בשווי של מעל 1,300,000 דולר.

בתחילה נעצרו רק שני חשודים בני 29 מירושלים וביתר, הלא הם בעלי חברת אירו פנים. לאחר חקירה יסודית – נעצר חשוד נוסף, המתווך. על פי חשד חוקרי המשטרה, כלל הכסף שהצטבר בידי 3 החשודים ממכירת הכרטיסים, לא הועבר כלל לנציג חברת התעופה בחו"ל, ועל פי החשד הם מעלו בכספים והשתמשו בהם על מנת לבצע הלבנת הון ולטובתם האישית.

במשטרה ביקשו כי "משטרת ישראל פונה לציבור שרכש כרטיסי טיסה מחברה זו ו\או נפגע מדפוס פעולה זהה, להגיע בהקדם לתחנת המשטרה ולהגיש תלונה. חוקרי המשטרה שהבינו מיד עם קבלתן של התלונות כי מדובר על פי החשד בעוקץ והונאה של החשודים שניצלו תמימותם של אלפי לקוחות שביקשו לטוס כחלק מאמונתם לאומן שבאוקראינה, פעלו והגיעו תוך זמן קצר לזהותם של החשודים העיקריים ולמעצרם על מנת להביאם לדין בגין מעשיהם".

"חשוב להתלונן"

ראש מפלג הונאה ימ"ר ירושלים רפ"ק אייזיק סימון, ראש צוות החקירה בתיק אירופנים, אומר ל'כל ישראל' ש"חברת אירופנים רכשה כרטיסי טיסה מחברה מולדובית שהייתה צריכה לספק את כרטיסי הטיסה דרך חברת תעופה אוקראינית. ובמשולש הזה נוצרה הבעיה".

למה היו צריכים לעבור דרך חברה מולדובית?

"החברה רצתה לסבסד את הכרטיסים עבור הרוכשים לקבל מימון חלקי לכרטיסים ואותו מתווך היה אמור לשלם את ההפרש בין הכרטיסים ואירופנים הייתה אמורה להעביר את כל הכסף לחברה המולדובית בפועל במשולש הזה נפל הדבר. והכספים שנגבו מאותם לקוחות לא הועברו במלואם לחברה המולדובית וממנה לחברת כרטיסי הטיסה מה שאנחנו רואים זה שלוש חברות שקשרו קשר ביחד לרכוש את הכרטיסים".

המתווך העביר את הכסף?

"החקירה בראשיתה, מבחינתנו אנחנו יודעים שהיו העברות כספים כאלו ואחרות ויש לנו פערים מאוד גדולים בין החשודים. אנחנו יודעים שכספים עברו בדרך לא דרך, דרך חשבונות של צ'יינג'ים במטרה להסתיר העברת כספים וכל הנושא עדיין בבדיקה, בדיקה כלכלית מאוד מעמיקה. יש רשויות שונות בארץ ובחו"ל שעוסקות בזה, יתכן מאוד שבהמשך הדרך יהיו חיקורי דין בחו"ל כי יש לנו חברות גם במולדובה וגם באוקראינה. פשיעה כלכלית לצד האכיפה הפלילית על המרמה".

החשדות הם גם על הלבנת הון וקבלת דבר במרמה?

"כן אלו הם החשדות. מכל המסמכים שתפסנו כולל חשבונות בנק והעברות כספים".

מתי נחשפתם לזה? מהתקשורת או מתלונות?

"שני הצדדים הגישו תלונות הדדיות במשטרה. בתחנות שונות. מיד כשקיבלנו את התלונה הראשונה הבנו שמדובר בסיפור גדול ויש מן הסתם הרבה לקוחות שנפגעו, הקמנו צוות חקירה שיבדוק בהיבטים השונים גם ביקשנו מהאזרחים לבוא ולהגיש תלונות".

עד כמה חשוב להגיש תלונה?

"חשוב משני היבטים, הראשון כדי להוכיח את הנזק הכלכלי לדעת כל אחד איזה נזק נגרם לו. הכי טוב זה לקבל כמה שיותר תלונות כדי להבין את תמונת המצב. הדבר השני צריך לדעת מה הובטח להם תמורת רכישת הכרטיס, זה חשוב להמשך הדרך".

יש משמעות לקריסה הקודמת של החברה לפני כשנתיים?

"אנחנו בודקים גם את הפרט הזה וגם את חשבונות החברה לאורך השנים".

האם יש סיכוי שהלקוחות יראו את הכסף באמצעותכם?

"בעבירות מהסוג הזה אנחנו מבצעים גם חליטת כספים אם הם יהיו ברשותנו זה כדי להשיב לקרבנות העבירה. המשטרה מחלקת את הכסף בחזרה. בפרט במקרים של עברות הונאה. אנחנו יודעים למצוא את המנגנון איך להשיב את הכספים לקרבנות.

סיפור מורכב או פשוט?

"סיפור מורכב כי יש בו מעורבות של כמה חברות בארץ ובחו"ל וגם בגלל מס' המעורבים הגדול יש פה אלפי מעורבים".

יהיו עוד מעצרים?

"לא יודע להגיד לך".

הנחקרים משתפים פעולה?

"הם מוסרים את גרסתם. חלקם גירסאות מנוגדות לדברים שאומרים אחרים".

"הבעלים בובה בכל הסיפור הזה"

עו"ד נדב גדליהו, שמייצג את בעלי חברת 'אירופנים' אלעזר ליברמנש אומר ל"כל ישראל" ש"אני בהחלט בתחושה אופטימית, אני יודע בוודאות שאלעזר לא קשור לפרשה הזאת. אכן, הוא הבעלים הראשיים של החברה, אבל  זה בגלל שהאחרים שהם הפעילים לא יכלו לרשום את החברה על שמם. הוא בובה בכל הסיפור הזה, הוא גם לא הרוויח ולו שקל אחד מעבר למשכורת שהוא מרוויח באופן מסורתי לאורך שנים באותה חברה, ולכן אני משוכנע שהאמת תצא לאור ואני חושב שגם השופטת טוקר שדנה במעצר ציינה את זה בהחלטה לגבי החלק שלו ולכן אני אופטימי".

אתה מבין את הזעם והתסכול של הלקוחות?

"בהחלט אני מבין, אין לי שום ספק שמגיע להם מלוא כספם ואת הכרטיס שהן רכשו אבל אני חוזר ואומר שאלעזר לא היה לו קשר לכל המהלך הזה. הוא לא היה קשור לזה, לא פעיל בזה ולא נהנה מזה. עובדה שהוא היה המעצר האחרון, הוא גם היה בדרכו לאומן כפי שהוא עשה במשך ה22 שנים האחרונות. ולא ניסה בכלל לברוח והמשטרה יודעת את זה שהוא לא ניסה לברוח".

אתה מבין שהטיעון שהוא לא קשור לחברה ורק רשומה על שמו נשמע חלש ולא אמין?

יכול להיות אבל זו האמת לאמיתה. גם המשטרה שחקרה וחוקרת את הפרשה וגם השופטת טוקר שדנה בתיק ציינו שהאפשרות הזו תיתכן והם צריכים לבדוק. אני משוכנע שהאופציה הזו תיבחן ותתגלה כנכונה מדובר בבחור בעל משפחה שחי בצנע שבצנע וכל מי שמכיר יודע את הנפשות הפועלות וגם יודע מי הם האנשים שנהנו מכספים כאלו ואחרים?"

אתה מסכים עם התחושה שיותר קל לבצע את הרמאיות בציבור החרדי?

אני לא חושב שהחרדים נופלים יותר מהר ויתר לאט. רמאים תמיד יהיו ונופלים בפח ג"כ יפלו".

היכן הכסף כעת?

"אין לי מושג וגם לאלעזר אין מושג".

מה הוא אומר באופן אישי?

"התחושה שלו קשה הוא מרגיש שגם הוא רומה באיזשהו מקום והוא גם מכה על חטא בטיפשות שהוא האמין והלך אחרי אנשים מסוימים וכעת הסתבך בגללם. אני מקווה שבדיון הבא התבהרו העניינים ואנחנו נדרוש שחרור ולכל היותר מעצר בית של כמה ימים".

השארת תגובה