"איראן מפעילה אתרי פייק ניוז בישראל"

3 אתרים ישראלים, שאחד מהם בעברית – "תל אביב טיימס" הם חלק מתשתית פייק ניוז איראנית חובקת עולם שתיחשף בשבוע הבא. אל האתרים מתווספים כ- 26 חשבונות פייסבוק וטוויטר מזויפים שלהם עשרות אלפי עוקבים

אתר תל אביב טיימס
אתר תל אביב טיימס

חברת הסייבר הישראלית קלירסקיי (ClearSky Cyber Security) חושפת היום שלושה אתרים המכוונים לקהל ישראלי, שמטרתם להפיץ ידיעות מומצאות, פייק ניוז, ולגרום לשינוי דעת קהל במדינות היעד באמצעות דיסאינפורמציה. האתרים שנחשפו הם חלק מתשתית דיסאינפורמציה עולמית שהוקמה לאורך שנים על ידי האיראנים והכוללת למעלה ממאה אתרי חדשות ותקשורת פעילים, ב- 24 מדינות ובכ- 29 שפות, עם מאות פרופילים ברשת החברתית התומכים באתרים אלה. במסגרת התשתית המכוונת לישראל נחשף הבוקר על ידי החברה אתר בעברית (www.tel-avivtimes.com/), ושני אתרים בערבית, כאשר הראשון עוסק בהטיית חדשות, והאחרים בקידום דמותה של איראן.

שיטת הפעולה של מערך ההתחזות האיראני –גניבה של כתבות מאתרי חדשות לגיטימיים מכל העולם כולל מישראל, שינוי תוכן של חלק מהידיעות באזורים קריטיים והוספה של ידיעות מומצאות בצירוף ידיעות תמימות ללא שינוי כלשהו, על מנת לייצר אמינות לאתר הדיסאינפורמציה.

התשתית המכוונת לישראל נתמכת ע"י 14 פרופילים מזויפים בפייסבוק ו- 11 פרופילים מזויפים בטוויטר, כולם עדיין פעילים. התשתית כוללת הפעלה של עמודי פייסבוק עם עשרות אלפי עוקבים לכל אחד מהם, חשבונות בטוויטר ובאינסטגרם. לאתר עצמו יש כ- 65 אלף כניסות בחודש, רובן מישראל, זאת על פי נתוני סימילאר ווב.

אוהד זיידנברג, חוקר סייבר בחברת קלירסקיי: "מערך ההתחזות והתעמולה האיראני פועל בעשרות ארצות למעלה משש שנים. בשלבי ההקמה הראשונים של המערך, הוא קידם את האינטרסים האיראניים בעיקר באזור המזרח התיכון במדינות כמו תורכיה, מצרים ואפגניסטן. מדינות אלו נחשבות על ידי איראן למדינות 'יעד ראשון' להפצת הרעיונות של המהפכה האיסלמית. בשנת 2014, הרחיבו האיראנים את יעדי המערך והקימו אתרי חדשות ייעודיים לכל מדינה וגוף אשר מעניינים את איראן. להערכתנו מטרת הקמת התשתית הינה השפעה על דעת הקהל במדינות היעד וייתכן לצורך העברת מסרים ממוקדים לפעילים ולאוהדים של איראן".

השארת תגובה