מסכמים שנה // יו"ר סיעת יהדות התורה, ח"כ הרב מנחם אליעזר מוזס

מוזס
מוזס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הדרת החרדים

הסכמי גג של קרוב ל-150,000 יחידות דיור נחתמו, ועל כל יחידת דיור מקבלת העירייה מהאוצר 100,000 ש"ח מענק, סכום המשמש את ראש עיר כקופה לכיסוי הוצאות צדדיות דוגמת בניית מועדונים, הוצאות לתרבות וספורט וכו'. מדוע לא לנצל מענק זה כשוט מול ראשי הערים כדי שיקציבו דירות גם לציבור החרדי? האם אנו בקואליציה או באופוזיציה?

מה עם שפיר, אלעד, כל ההבטחות היפות? בראש העין (האגודאית) נבנות 35,000 יחידות, כולן בבניינים רבי קומות, ללא מרפסת לסוכה, ללא התאמה לציבור החרדי. במתחם תל השומר הסמוך לבן גוריון 12,000 יחידות, כנ"ל, אף אחת לא מותאמת לציבור חרדי, קרית גת 17,500 יחידות שאינן מיועדות לציבור החרדי למרות הקרבה לעיר בעלת תשתית חרדית. הציבור החרדי מודר מכל התכניות הגדולות.

מציעים לנו את כסיף, בלב הפזורה הבדואית או עיר נוספת בלב אזור ערבי בצפון.

נשארנו עם בית שמש, בה מחיר הפיתוח מרקיע שחקים. מדוע מחיר הפיתוח לכל דירה מגיע ל300,000 ש"ח? איך זה יתכן? התברר שהאוצר צריך לכסות את הוצאות הרחבת כביש 38 בית שמש – ירושלים, וכן את עלות כל הכבישים לראש השטח, ומעל הכל את הוצאות מפעל טיהור השופכין של בית שמש, ומצא דרך יצירתית, הוא משית את כל אלו על גבם השפוף של הורי הזוגות הצעירים ורוכשי הדירות בעיר. שערוריה.

לדירה בתכנית "מחיר למשתכן" יש רשימת ממתינים של אלפי זכאים. הם ממתינים ללא שום תקוה לזכות בהגרלה. מתי מעט מהציבור החרדי שזוכים בהגרלה, מגלים מהר מאוד, שזכו בדירה באזור שאינו מתאים להם ואינו תואם את אורח חייהם. כשהזוכה המאושר "זוכה", עליו להמתין לפחות 5 שנים עד שיזכה לקבל את מפתחות הדירה ועד אז לרוקן את כל הכנסותיו לתשלומי שכר דירה, לדירת המחסן בה הוא מתגורר בתנאים מחרידים. וכך מתקזזת ה"הטבה" של "מחיר למשתכן" עם שכר הדירה המשולם בזמן ההמתנה לדירה…

הפתרון הוא רק אישור מענק לרוכש דירה יד שניה, מוכנה. זה ייתן תשובה מידית לזוג הצעיר וגם יצמצם באחת את רשימת הממתינים לתכנית "מחיר למשתכן". כי זאת לדעת: יש כיום 15,000 דירות זמינות לרכישה, בשוק דירות יד שניה, אבל אמר לי בכיר באוצר, שבדירות אלו האוצר לא מרוויח כלום… אין מע"מ (כי רק ברכישה קבלנית יש חובת מע"מ) אין הכנסות לקופת האוצר…

ופתרון נוסף: הכנסות רשות מינהל מקרקעי ישראל בשנת 2017 היו 15 מיליארד ש"ח! אילו היו סוגרים הכנסות אלו למשק סגור, היה מספיק כסף להלוואות מסובסדות, למענקי מקום כבעבר, להוזלת מחירי הקרקע לזכאים ועוד.

אבל לצערנו, האוצר לא זז ללא "נטילת ידיים". אם אין לו הכנסה הוא לא יוציא מאומה. רק ניקח בחשבון כמה הכנסות ממיסים יש לאוצר מכל דירה שנבנית. למעלה מ 60% מיסים על כל שוק הבינוי! החל מהקבלנים, הבנאים, העובדים, החומרים, וכלה במיסוי הישיר של מע"מ וכל מיני היטלים למיניהם שמושתתים על הרוכש. פשוט סחיטת האזרח!

האוצר ביקש ארגז כלים כדי לבצע מהפך בדיור. יש לו את הכל: המינהל, התכנון, הביצוע. הכל בידיו. אבל לצערי, התוצאות לציבור חרדי: אפס!

עלינו הנציגות החרדי לשנס מותניים, לשלב ידיים יחד, על מנת להביא לתזוזה ממשית בנושא כאוב זה. לתת לנושא זה קדימות והעדפה למרות הבעיות המעסיקות אותנו בנושאי ומדינה.

ולהשם הישועה!

השארת תגובה