מסכמים שנה // סגן שר החינוך הרב מאיר פרוש

מאיר פרוש
מאיר פרוש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הזורעים בדמעה ברינה יקצרו

אחרי הבחירות האחרונות, בזמן שישבנו ביהדות התורה למשא ומתן קואליציוני עם הליכוד, היה ברור לנו דבר אחד – אנחנו צריכים להתעקש לשנות את כל הליקויים שממשלת לפיד עשתה. עמדנו על כך, והיום שלוש שנים אחרי – אנחנו רואים את התוצאות. הדברים לא הגיעו בבת אחת, על כל סעיף מההסכם הקואליציוני עבדנו קשה, שנה, שנתיים ושלוש, כדי להביאו לכדי יישום.

אומנם עדיין ישנה עבודה רבה בתחום, אבל אני יכול להצהיר על רשימת הישגים שהצלחנו להביא במהלך השנה הנוכחית לידי גמר. לא אפרט את כל ההישגים כי נצטרך להקדיש לכך גיליון חג מיוחד, אבל אתעכב במעט על רשימת ההישגים הבולטים.

ראשון במעלה השנה, הסדרת תקנות מוסדות הפטור. מדובר בעבודה קשה וסיזיפית שנעשתה בתוך משרד החינוך, מול פקידי המשרד, הלשכה המשפטית ומול לשכת היועץ המשפטי לממשלה, כאשר התוצאה היא תקנות שמעגנות את כל הנושא של עצמאות החינוך החרדי במוסדות הפטור, שלמעשה היה פרוץ בעשר השנים האחרונות.

המשך הפרויקט הייחודי 'חנוך לנער', שמיועד לנוער מתמודד בישיבות קטנות, כאשר השנה הפרויקט כבר מונה מאות חונכים אברכים ואלפי תלמידים. מדובר במיזם ראשון בסוגו במגזר החרדי, הזוכה לשבחים רבים מכל קצוות הקשת, בראשם מראשי ישיבות ומגדולי ישראל.

הקמנו השנה את ועדת הרישוי, להקלה על הבירוקרטיה. במהלך השנה האחרונה היא קיימה עשרות ישיבות ארוכות ופוריות, במהלכן עמדה על התהליכים הבירוקרטים הסבוכים לקבלת רישיונות.

בתוך כך, בעקבות החלטת השר נפתלי בנט אחרי המלצת הוועדה, משרד החינוך האריך השנה בשלב זה לאלפי מוסדות את תוקף הרישיונות לתקופה של 5 שנים, וכבר לשנה"ל הבאה קיבלו למעלה מ–50% מוסדות את תוקף הרישיונות ל-5 שנים.

המשמעות היא שכל מוסד שיגיש בקשה לרישיון במועד, המשרד יעשה את כל המאמצים בכדי להנפיק לו רישיון. נושא הנפקת רישיון וחידושו הוא אחד הנושאים העיקריים שהעיקו על המוסדות בשל הצורך לחדש את הרישיון בכל שנה מחדש, כך שמדובר בבשורה של ממש למנהלי המוסדות.

בתוך כך, הרחבנו את צוות הלשכה וניתנת מענה למאות מוסדות חינוך בכל טווח הגילאים. מענה לאלפי פונים לפישוט הליכים בתוך המשרד ובתוכם אגפי מוסדות תורניים, בינוי, פדגוגיה, סמינרים ועוד.

עניין נוסף שהבאנו לכדי גמר – הקמת חמישה מרכזי פיסג"ה בערים חרדיות, להכשרת עובדי הוראה.

כאמור, מדובר במעט זעיר מתוך העבודה הענפה שנעשית מול הממשלה, יועצים משפטים, מנכ"לים, פקידים ועוד.

חז"ל אמרו "אין העולם מתקיים אלא בשביל הבל תינוקות של בית רבן". נפלה בידינו הזכות, שהיא גם חובה, לדאוג לאותן תינוקות של בית רבן המקיימים את העולם.

כתיבה וחתימה טובה.

השארת תגובה