מסכמים שנה // שר הפנים, הפריפריה, הנגב והגליל יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי

דרעי
דרעי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

פריצת דרך חינוכית

כשנכנסתי לאולם הגדול הרגשתי חשמל באוויר.

זה לא היה עוד כנס תורני, כמוהו הורגלו רבות ב"ה בשנים האחרונות. את האצטדיון הגדול של חולון גדשו אלפי נערים ישראלים, חלקם עם כיפות לבנות שקיבלו בכניסה, שטרחו והגיעו באוטובוסים מכל רחבי הארץ – רק כדי לשמוח יחדיו ולהקשיב לדברי תורה.

הבטתי עליהם והתקשיתי להאמין. היו אלה ימי המונדיאל, תחרות הספורט העולמית שריתקה את כל הצעירים בני גילם אל המסך. והנה, בני הנוער הללו הלומדים במדרשיות "אל המעיין" הרגישו כי החוויה הגדולה שלהם נמצאת כאן, יחד עם אלפי חבריהם, השותפים להתחזקות הרוחנית הגדולה.

משהו גדול מתרחש מתחת לפני השטח. כמי שזוכר היטב את המהפכה הרוחנית מלפני 30 שנה, אני חש שניצניה חוזרים. גם הנוער של היום, שרבים נוהגים להשמיצו, מרגיש את הצימאון לחיים ערכיים ומתדפק על שערי מוסדות החינוך והקירוב שלנו. והמספרים מדברים בעד עצמם: עם תחילת שנה"ל החדשה, נוספו 2,300 תלמידים חדשים, מסורתיים וחילוניים למדרשיות "אל המעיין", בנוסף ל-4,000 התלמידים שכבר משתתפים. כך גם ברשת החינוך שלנו 'בני יוסף', המספרים בכל שנה גדלים ומוכפלים בשיעורים גדולים, מוסדות חדשים נפתחים, הכיתות מלאות עד אפס מקום והביקוש רק עולה וגובר.

בסיכומה של שנה אינטנסיבית ומלאת אתגרים, יכולתי לציין כאן שורה ארוכה של פעילויות והישגים בשלל תחומים. החל מתקציבי עולם התורה והישיבות, דרך הובלת המאבקים למען הצביון היהודי, וכלה בפעילות רווחה ותרבות חסרי תקדים עבור הציבור שלנו. זכיתי לעמוד בראש תנועה מפוארת, שנציגיה בממשלה, בכנסת וברשויות הם חוד החנית של העשייה, ורותמים את כל מרצם וכשרונם למען הציבור.

אולם הדבר ששמתי לי כמטרה עליונה – מהיום בו שבתי לפעילות הציבורית – הוא נושא החינוך והקירוב. זו נשמה אפה של תנועת ש"ס מיום היווסדה ועל כך מסר מרן רבנו עובדיה יוסף זיע"א את חלבו ודמו. לא להסתפק בקיים, לא לנוח על זרי הדפנה, לא להיות אדישים לגורלם הרוחני של מיליוני ילדים המצפים אף הם לשוב לכור מחצבתם.

כך, לצד הפריחה העצומה של מוסדות התורה והישיבות שלנו, שמתי דגש חזק על תחייתם והעצמתם של ארגוני החינוך והקירוב שלנו. רשת החינוך ו"אל המעיין". לדאוג לתקציבים, לתקנים, להחיות את הפעילות, להעלותם על דרך המלך אחרי שנים של קיפאון, ולגרום להם להיות אבן רוחנית שואבת. להחזיר את העטרה ליושנה.

זו הייתה מלאכה לא פשוטה. התקופה החדשה מאופיינת בבירוקרטיה רבה ובחסמים גדולים שלא היו בעבר. כמובן שגם היצר הרע ניסה להכניס מקלות בגלגלי מנועי הקדושה. רבים גם לחשו על אזני, שהימים השתנו והצעירים של היום מנותקים לגמרי מהמסורת וחבל על המאמץ. אבל ראיתי בחוש את מאמר חז"ל "הבא להיטהר מסייעים בידו". הקדשתי שעות אין ספור, בתוך סדר יום תובעני, עבור תחומים אלו, מתוך הבנה כי זו מהות שליחותנו. את אחי אנוכי מבקש.

שנת תשע"ח תיזכר כשנת פריצת הדרך. פירות ההשקעה הגדולה החלו לנבוט וללבלב. רשת החינוך שלנו בניהולו המסור של הרב חיים ביטון, הפכה לסמל ודוגמה למערכת מקצועית ומאורגנת, המעניקה חינוך יהודי טהור ללא פשרות לצד כל הכלים המתקדמים להצלחה. דגש מיוחד שמנו על פרויקט חונכים – למעלה מאלף אברכים המלווים את הנערים לתוך הישיבות, מסייעים להם בקשיים  וכך מונעים את בעיית הנשירה. ארגון אל המעיין בניהולו של הרב משה אילוז שבה לימיה הגדולים בפעילות אדירה, בארגון עצרות חיזוק לגברים ונשים בכל עיר, מדרשיות, קייטנות, מסיבות ראש חודש ועוד, מנוע של קירוב ששאגתו נשמעת בכל רחבי הארץ.

אין ספק, כי מהמקום הזה של ערבות אמיתית, נוכל להמשיך בשנה הבאה לפעול ביתר שאת, לקרובים ולרחוקים, מתוך אחדות נפלאה סביב מועצת חכמי התורה, ובראשם הכהן הגדול מרן ראש הישיבה שליט"א, אשר ימשיכו להנהיגנו ולכוון את דרכנו עד ביאת גואל צדק.

תחל שנה וברכותיה.

השארת תגובה