מרתון פגישות נגד חוק הלאום

חברי הכנסת הערבים במרתון פגישות נגד חוק הלאום בפרלמנטים ברחבי העולם – יו"ר הרשימה המשותפת, חה"כ איימן עודה, יצא כעת מפגישתו עם שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני.

איימן עודה (צילום: רוני רחמני)
איימן עודה (צילום: רוני רחמני)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בפגישה הביע עודה את דאגתו מההשלכות של חוק הלאום על המיעוט הערבי בישראל ופגיעתו החמורה בשוויון, וביקש גינוי מטעם האיחוד האירופי וקריאה לביטול החוק במוסדותיו. כמו כן, הדגיש עודה בפגישה כי הביטוי הפותח את החוק, ׳ארץ ישראל׳, אינו מתייחס למדינת ישראל בגבולות 67 אלא גם לשטחי הגדה המערבית, ומדובר בפגיעה בנסיון להגיע לשלום בין שני העמים. בנוסף שוחחו עודה ומוגריני על האפליה הכלכלית והחברתית כלפי האזרחים הערבים בישראל, על הריסות הבתים בנגב, ועל ההסתה בקרב ראש הממשלה ושרים נגד האזרחים הערבים.

שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, כבר התבטאה בחודשים האחרונים בחריפות נגד חוק הלאום. בתשובה לשאילתא בנושא מהפרלמנט האירופי במרץ השנה השיבה מוגריני לפרלמנט כי החוק אינו עומד בקנה אחד עם נורמות בינלאומיות של שמירה על זכויות אדם, וכי זכויות אלה, כולל זכויותיו של המיעוט הערבי בישראל, הם חלק חשוב ביחסי האיחוד האירופי עם מדינת ישראל.

"אני מודה לנכונות של מוגריני לפגישה, על אף שהיו מי שניסו לבטלה" אמר חבר הכנסת עודה "אני רואה חשיבות רבה בתמיכתו של האיחוד האירופי במאבקנו לביטול חוק הלאום, שכן אין זה מאבק פנימי כשנרמסות זכויות של מיעוט במדינה דמוקרטית. שמחתי לגלות כי שרת החוץ שותפה לדאגתנו כי החוק פוגע בראש ובראשונה באזרחים הערבים, אך גם בדמוקרטיה ובאפשרות להקמת מדינה פלסטינית והסיכוי לשלום."

עוד הוסיף עודה: "המאבק שלנו נגד החוק חייב להתנהל בכל הזירות והוא מתנהל בראש ובראשונה בישראל, בשיתוף פעולה בין החברה הערבית לכוחות הדמוקרטים היהודים. יחד עם זאת, לשותפינו בזירה הבינלאומית יש תרומה חשובה בתמיכתם במאבקנו נגד חוק הלאום שחוקק על ידי ממשלת הימין הקיצונית והגזענית, ומרע לכל האזרחים במיסודו את האפליה, ההפרדה והגזענות."

השארת תגובה