עוקץ אומן: שתי גרסאות לפרשת אירו-פנים

חסידות ברסלב סוערת: מאות חסידים שתכננו לטוס לאומן נתקעו בלי הכסף ובלי כרטיס הטיסה • הסיבה: סכסוך עסקי בין החברה שהבטיחה לרכוש להם כרטיס ובין המתווך שהיה אמור להעביר את הכסף

מטוס
מטוס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שניים מתנערים מעקיצה אחת. זה אומר הוא עקץ וזה אומר הוא עקץ. סוגיה סבוכה ומעצבנת נפתחה באמצע השבוע: חסידי ברסלב שהיו אמורים לנסוע לציונו של רבי נחמן מברסלב זיע"א באומן לימי ראש השנה באמצעות חברת נסיעות שנקראת "אירו-פנים", ייאלצו למצוא לעצמם חברה אחרת שתסיע אותם אל רבם הנערץ, או לחילופין להסתפק בבית הכנסת השכונתי ולא לקיים את המסורת הקבועה של תפילה על ציונו של רבי נחמן.

בשבוע שעבר, סיקרנו את עלות המחירים הגבוהים של נסיעה לאומן. לא תיארנו לעצמנו שהשבוע יהיו כאלה שגם ישלמו ביוקר וגם יפסידו את כספם, עד שהתפוצצה פרשת אירו-פנים.

נעשה מעט סדר בפרטים: הנוסע שלצורך העניין נקרא לו נחמן, שילם לחברת אירו פנים. חברת אירו פנים הייתה אמורה להעביר את הכסף למתווך בשם דור שפיזמן. דור היה אמור להעביר כסף לחברת תעופה מסוימת וזאת אמורה לקחת את נחמן לאומן. הנוסע, כאמור שילם את הכסף ופה מגיעה התסבוכת בגדולה. אירו פנים טוענת שהעבירה את הכסף למתווך דור והוא לקח את הכסף לעצמו, ואילו דור טוען, הם שילמו מעט מאוד כסף מתוך הסכום המדובר.

את נחמן זה לא ממש מעניין. הוא רוצה אומן. העלות תהיה כמעט בלתי אפשרית עבורו, אבל בזמן שהוא מתפלל ומבקש שזכותו של רבי נחמן תעזור לו להגיע לאומן, שני צדדי המחלוקת מתקוטטים בצורה מתוקשרת מאוד.

האמת, שהסיפור סבוך אף יותר, כיוון שעברו בין הצדדים גם כספים קודמים ולאו דווקא כאלה שהגיעו מהלקוחות העכשוויים, אלא כאלה ששולמו על ידי חברה שלישית. מכיוון שכך יהיה קשה לסקר את כל הפרשה באופן מדויק, אנו, שלא יכולים לדעת היכן נמצא הכספים של נחמן וחבריו הנוסעים, יכולים רק להציג בפניכם את גרסאות הצדדים, ולצפות להכרעת המשטרה, שכבר פתחה בחקירה.

***

לפני שייתן דובר אירו פנים, אהרון גרטנהויז את גרסת החברה, הוא מבקש רק לעדכן בסטטוס הנוכחי של הפרשה שעולה בכיסם של החסידים:

"נכון לרגע זה כל מי שהזמין כרטיס לא יוכל לנסוע דרך אירו-פנים, חלק מהסוכנים כבר התחילו לחזור ללקוחות. כל המסמכים ונתוני ההתקשרויות בין חברת אירו-פנים לדור שפייזמן וחברתCFD  נמצאים בחקירת משטרה לאחר תלונה שהוגשה. חברת התעופה טוענת שהיא לא קיבלה שקל מדור שפייזמן ולעומת זאת מחברת אירו פנים הם קיבלו את המקדמה כפי שסוכם בחוזה", אומר אהרון גרטנהויז, דובר החברה.

גרטנהויז ממשיך ומציג את גרסת חברת אירופנים: "חברת אירו-פנים מוכרת את הכרטיסים, אין לה את המטוסים, זה חברת התעופה אייר-אוקראינה, הנציג שלהם הוא נחמן שטיינברג מולו נחתם החוזה על הכרטיסים. אירו-פנים לא קונים ישירות מחברת אייר אוקראינה, אלא מדור שפייזמן מסי.אף.די שהם מספקים את הכרטיסים, זה שיקול ניהולי נטו במקום להתנהל מול חברת התעופה ולסכם את הפרטים הולכים לאדם שמספק את הכרטיסים והוא עומד מול חברת התעופה ומגיע לאירו-פנים ואומר יש לך מטוס בשעה זו וזו תתחיל למכור… זה עניין של ניהול משאבים.

"דור שפייזמן לפי החוזה היה אמור להעביר את התשלומים לחברת אייר אוקראינה. ואז אנחנו מעבירים אליו את הכסף שקיבלנו מהלקוחות. הוא הציג מסמך שעשה העברה לאייר אוקראינה ועל סמך זה אירו פנים העבירה אליו כספים של הלקוחות, אבל מסתבר שחברת אייר אוקראינה לא קיבלה את הכסף והמסמך שהוא הציג לכאורה מזויף וזה מתברר כעת במשטרה.

"בגדול דור שפייזמן הגיע ורצה בעצם להגדיל את מספר הלקוחות כדי שהוא יוכל לקבל יותר כסף, הוא אמר אני מוכן לסבסד את הכרטיסים ב-150$ ולהקטין את הרווח. חלק מהכרטיסים מסובסדים. הוא אמר לאירו פנים את הדבר הזה, הם פנו לרחם-נא, 'אתם ארגון החסד של ברסלב תספקו את הכרטיסים למי שזקוק להם'. הם נכנסו לעובי הקורה בדקו וראו שדור שפייזמן חתום על המסמכים ואמרו אוקיי יש פה כסף. הכסף אמור היה לעבור לחברות התעופה והוא לא עבר. כך שאם אירו פנים תרצה להפעיל את הטיסות, הם יצטרכו להשלים גם את הפער הזה. יש גם פיצוי שצריך לתת ללקוחות שנתקעו בתקלה מול נותן שירות בעבר".

• דור טוען שקיבל סכום קטן מאוד…

"דור קיבל רבע מיליון דולר לחשבון שביקש".

• כתבתם עוקץ של  מיליונים…

"כי הסבסודים והפיצויים היו צריכים לצאת מדור שפייזמן, זה כתוב בהסכמים והנזק הזה מסתכם ב-2 מיליון".

***

"הם אומרים שאני גנבתי מיליוני שקלים או דולרים, הם מודים שאני רק קיבלתי בין 200 ל-250 אלף דולר. אני העברתי את הכסף לסי אף די כמו שכתוב בחוזה. הם לא עמדו בסיכומים שלהם. מתוך 2,064 כרטיסים 700$ לכרטיס זה יוצא מיליון וחצי דולר, אם נתתם לי רק 250 איפה כל השאר? למה אתם לא מחזירים לאנשים את הכסף? למה אתם לא עונים לטלפונים?" מציג המתווך דור שפייזמן את גירסתו המנוגדת בשיחה עם 'כל ישראל'.

"תראה לי פעם אחת שהם ביקשו ממני מר דור שפייזמן 'אתה גנבת כסף, בוא תחזיר אותו', פעם אחת, שיחה הודעה הקלטה שהם ביקשו ממני את הכסף, הסכומים של מיליוני דולרים שהם מספרים".

מה עם הטענה על הסבסוד?

"הם ביקשו ממני להביא חברה שתסבסד כרטיסים, הבאתי להם חברה מחו"ל שקוראים לה סי אף די והם הוציאו גם הודעה רשמית, הם הסכימו לסבסד 100-150 $ לכרטיס בגלל שהם מתפרנסים מהעברות כספים, הכסף עובר דרכם והם מעבירים את הכסף. הבעיה היא שאירו פנים לא העבירו את הכסף.

"יצא מהם בין 200 ל250 אלף דולר והם לא העבירו את יתר הכסף. מתוך זה 45 אלף הגיעו לאייר אוקראינה לנחמן, 60 הם קיבלו כמקדמה מסי אף די כי אני קיבלתי את הכסף ואני הוצאתי להם צ'קים מהעסק של אימא שלי. כמובן שה-60 אלף היה צריך להתקזז מהכסף הראשון שהתקבל. והם העבירו 100-140 אלף מתוך מיליון ומשהו, איפה המיליון ומשהו? תחזירו לאנשים את הכסף, למה לא ביקשתם ממני את הכסף לפני שיצאתם להגיד שגנבתי מיליונים?

"לא יתכן שכל שנה הם עושים עקיצות וגונבים, תתקשרו לרב שלום ארוש ולבן שלו נתן ארוש, אמרו להם יש ציבור, אמרו להם משהו, הוא התקשר אלי כועס – למה לא אמרת לי, הם עקצו אותך. המזל שלי שחברת סי די אף העבירה את הכסף ועשתה עליו ריקול, ביקשה אותו חזרה, זה המזל שלי שבהעברות מחו"ל אתה יכול לעשות ריקול אם יש מרמה או משהו ולבטל את ההעברה. הם עשו ביטול כי הם העבירו על המילה שלי 250 אלף $ ועוד 430 אלף $ יש לי מתועד בהעברות בנקאיות, זה שנחמן אומר לא קיבלתי אני אומר לו תראה לי מסמכים, זה שלא רואים כי אורך לזה 4-5 ימים עד שרואים את זה. הם לא עמדו בתנאי התשלום שנקבעו. הבנקים לא נותנים, אין לי כסף, אנשים לא שילמו – כל פעם סיפור חדש.

"שואלים אותם איפה המיליון דולר שלקחתם מאנשים, אז הם אומרים 'נבדוק'. תבואו לבדוק, בואו אלי הביתה, אני עונה לטלפונים, איפה נעלמתי? אני לא איעלם בשביל 100,000 וגם לא בשביל מיליון. כואב לי על כל האנשים  שנעקצו ושאלוקים יברך את כולנו", הוא מסיים את המונולוג הכואב.

השארת תגובה